A1

Eduard Chmelár

Profil

Autor je slovenský historik, politolog, publicista a vysokoškolský pedagog. V současné době zastává funkci rektora Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislavě.

Komentář

Mám o Slovensko veľké obavy

Známý slovenský intelektuál analyzuje a komentuje poslední vývoj v politické rovině dění po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Všímá si zejména eskalujícího střetu mezi premiérem Ficem a prezidentem Kiskou po nedělních projevech.

Image

Komentář

Olympijský mír

Olympijské hry byly podle původní tradice obdobím míru, kdy se scházeli státníci, uzavírali spolu smlouvy a spojenectví a prohlubovali přátelství. Dnes jde hlavně o byznys, upozorňuje Eduard Chmelár.

Image

Komentář

Odmietnime voľbu medzi neoliberalizmom a fašizmom

Velká část stoupenců francouzské důsledné levice se rohodla nehlasovat ve druhém kole prezidentských voleb ani pro Macrona, ani pro Le Penovou. Eduard Chmelár sepsal pro partnerský Poleblog.sk obhajobu tohoto často kritizovaného přístupu.

Image

Dopis ze Slovenska

Autentická ľavica musí vzkriesiť socialistické ideály

Z produkce slovenského Poleblogu.sk vybíráme tentokrát esej známého intelektuála věnovanou současné levici: straně Smer, Progresívnému Slovensku, ale především otázce, jak by měla vypadat jejich nová autentická nástupkyně.

Image

Dopis ze Slovenska

Európa potrebuje suverenitu

Z produkce JeToTaku.sk vybíráme tentokrát delší text Eduarda Chmelára. Autor na pozadí poválečného vývoje Evropy, snah USA i současného dění na Ukrajině předkládá argumenty pro prospěšnost, ba nutnost existence jednotné zahraniční politiky EU.

Image

Dopis ze Slovenska

Čím inšpiruje Nelson Mandela

Také slovenský JeToTak se v končícím týdnu věnoval odkazu zesnulého jihoafrického státníka. Eduard Chmelár se zaměřil zvláště na nejinspirativnější momenty Mandelova úsilí a podrobněji přiblížil jeho vztah k násilí, resp. nenásilí.

Komentář

Ako mobilizovať ľudí dobrej vôle?

Strukturální krize celého systému, která začala v roce 2008, odhalila skutečný stav společnosti, ve které se nacházíme. Sociální výbuch byl jen otázkou času. Marián Kotleba proto není tvůrcem, ale produktem fašistických nálad.

Komentář

Turci, prepáčte!

V závěru minulého týdne navštívil Robert Fico Turecko a jako jediný západní politik podpořil Erdoganův postup proti demonstrantům. Se svým konzervativním tureckým kolegou má Fico společného víc, než si myslíme.

Komentář

Zachráňme demokraciu

Demokracie je dnes v podstatě nahrazena oligarchií. Nastolit znovu demokratické poměry lze už jen nenásilnou revolucí, která vrátí rozhodování k lidem, a to i v ekonomických otázkách. Týká se to na prvním místě Evropské unie.

Image

Dopis ze Slovenska

Predstavte si štát – štát pre všetkých

Ak si trúfneme na veľké úlohy, budeme rásť s nimi. Máme jedinečnú šancu pretvoriť republiku v kóme na živý štát. Nie štát ako diktát, nie štát ako vedľajší produkt okupácie, nie štát ako nedostatok iných možností, ale štát ako vyjadrenie vôle ľudu

Komentář

Koniec éry zdravého rozumu

Přestože dnes nenastává konec světa, musíme si uvědomit, že zažíváme úpadek naší civilizace a konec růstového modelu jejího rozvoje. Pokud si neosvojíme globální etiku přežití, čeká nás katastrofa a vláda šílenství.

Komentář

Hľadá sa štátnik

Úřadu prezidenta republiky chybí na Slovensku pozitivní tradice a respekt. Nový slovenský prezident bude mít možná poslední šanci dát tomuto úřadu smysl.

Komentář

Postaviť sa proti lavíne nenávisti (Výzva k politickej a občianskej odvahe)

V situaci prudkého růstu antirómských nálad na Slovensku je třeba, aby se probudili všichni lidé schopní ovlivnit veřejné mínění a bránili menšinové názory sounáležitosti a racionality proti většinové atmosféře nenávisti, strachu a vášní.

Image

Esej

Deň štátnosti

Eduard Chmelár nabízí jiný pohled na cyrilometodějský svátek, který je na Slovensku předmětem neutuchající mýtotvorby a výkladových sporů.

Komentář

Poznanie oslobodzuje

U příležitosti Světového dne humanistů, jenž kromě toho, že slouží k ocenění výjimečných lidí, ztělesňuje zejména oslavou mravní síly sekulárního humanismu, pronesl autor projev o úlohách a výzvach sekulárních humanistů, který zveřejňuejme.

Sloupek

Ako poraziť Gorilu

Protestující na Slovensku by se neměli sektářsky uzavírat před pravdoláskaři a jinými skupinami. To jejich hnutí jen oslabuje. Naopak, měli by k protestům přizvat umělce, sportovce, odboráře, církve. Je třeba pěstovat solidaritu, ne výlučnost.

Sloupek

Apoštol národnostnej znášanlivosti

Pokud chtějí Slované výrazněji proniknout do evropských dějin, mohou tak činit jen na vyšší než národní úrovni. Právě toto poselství Jána Kollára pochopil a propagoval Tomáš Garrigue Masaryk.

Sloupek

Gorila a demokracie

Každý skandál dříve či později upadne v zapomnění. Osoby zapletené do kauzy Gorila mají na takové společenské ztrátě paměti velký zájem. Ovšem Slovensko už nikdy nebude jako před tím. Především už nelze předstírat, že se jedná o demokratickou společnost.

Sloupek

Hlas, ktorý bude počuť

Při nadcházejících volbách na Slovensku se voliči mohou tak akorát zamýšlet nad tím, jak dosáhnout toho, aby jejich hlasy nebyly pochované do urny.

Image

Dopis ze Slovenska

Štátnik s múdrosťou filozofa a minulosťou bojovníka (Za Jiřím Dienstbierom)

V pravidelné víkendové rubrice Dopis ze Slovenska vzpomíná Eduard Chmelár na Jiřího Dienstbiera.

Zobrazeno 20 / 24