Dr2_cropwb

Linn Thant

Profil

Autor pochází z Barmy. V roce 1988 se zde účastnil demokratického povstání „8888“. Téměř dvacet let byl vězněn za své politické názory. V roce 2010 nastoupil jako reportér v The Irrawaddy. Nyní žije a pracuje v Praze.

Komentář

Násilí na Rohinzích ohrožuje přechod Barmy k demokracii

Neochota držitelky Nobelovy ceny míru Su Ťij odsoudit vyhánění barmských muslimů vyvolala vlnu kritiky a nepochopení. Exilový novinář Linn Thant přibližuje vnímání současné krize i z barmské strany – kontext, z něhož postoj Su Ťij vychází.

Komentář

Barma se připravuje na prezidentskou volbu

Barma se po historických volbách chystá na další zlomový okamžik. Výběr prezidenta bude napínavý: oblíbená politička Su Ťij se musí vypořádat se stále mocnou armádou i s ústavou, která ji kandidaturu zakazuje.

Sloupek

Kdy nastane mír v Barmě?

Významní političtí představitelé Barmy jednali během lednových setkání o možných cestách k ukončení občanských konfliktů. Nová vláda se bude muset popasovat s vlivem armády, požadavky etnických skupin i nebezpečnou ústavou.

Image

Sloupek

Míra české xenofobie v roce 2015 stoupla

Dvacet pět let po sametové revoluci jsme se nedokázali zbavit nedůvěry vůči cizincům. Cestou ke kultivaci je solidnější vzdělávání a setkávání s odlišnostmi.

Image

Komentář

Skončí nejdéle trvající občanská válka světa?

Podaří se zastavit rozbroje uvnitř Barmy? Spory mezi etnickými skupinami a vládou způsobují úmrtí lidí i vysídlování občanů. Přinese nová vláda i novou naději?

Image

Sloupek

Proč se sešla Su Ťij s barmským diktátorem?

Proč se předsedkyně Národní ligy pro demokracii rozhodla vést dialog s představiteli armády, přestože právě oni ji věznili? Linn Thant vysvětluje, proč je smírčí politika nadějí pro Barmu.

Image

Komentář

Další kroky Su Ťij a výzvy, které ji čekají

Vítězství Su Ťij v barmských volbách bylo drtivé. O to náročnější úkoly jsou teď před ní. Jaké hlavní změny potřebuje barmská demokracie?

Sloupek

Nová vláda v Barmě

Linn Thant přibližuje situaci po barmských volbách. Jak bude vypadat vláda Su Ťij? Kdy začne úřadovat Národní liga pro demokracii? A jaké překážky ještě barmský lid čekají?

Image

Sloupek

Kdo zvítězí v barmských volbách?

Tento víkend se v Barmě pořádají parlamentní volby. Existuje šance, že vyhraje jiná než současná vládnoucí strana napojená na armádní složky? Barmský disident žijící v ČR Linn Thant přibližuje celkovou předvolební situaci.

Sloupek

Indie se hlásí o slovo

Země ze skupiny G4 se chtějí stát novými členy Rady bezpečnosti OSN. Jaké šance má ale ta nejpočetnější z nich, jejíž kompetence se mnohdy podceňují?

Sloupek

Výzvy pro Su Ťij před nadcházejícími volbami

V rámci volební kampaně se bude muset barmská politička vypořádat s mnoha nesnadnými otázkami. Má se zastat utlačovaných Rohingů, když jí jejich nepřátelé přislibují podporu? A jak občany povzbudit ke svobodnému hlasování navzdory armádním tlakům?

Sloupek

Barmská hra s demokracií

Volby v Barmě se blíží a situace je stále komplikovanější. Vládnoucí strana provádí autoritativní změny na vůdčích postech a největší opoziční strana vylučuje muslimské kandidáty. V čem tedy tkví barmská naděje?

Sloupek

Miloš Zeman a vojenské machrování v Číně

Český prezident se opět vydal do své oblíbené destinace. Podíval se zde na vojáky a pozval místní hlavu státu na návštěvu do naší republiky. Jaké nástrahy skrývá Zemanova svérázná turistika?

Sloupek

Jak se vyrovnat s klientelismem?

Linn Thant popisuje situaci v barmských médiích, které jsou z velké části vlastněny bohatými miláčky režimu. V mnoha rysech tak připomínají naši současnou situaci. Jaké poučení lze tedy získat pro českou společnost?

Sloupek

Sametový převrat v barmské vládnoucí straně

Linn Thant popisuje nenásilný převrat v barmském parlamentu. Proběhl tento měsíc – tedy krátce před očekávanými listopadovými volbami. Co to znamená pro místní politickou situaci?

Sloupek

Kdo pomůže Abbému nalézt domov?

Linn Thant popisuje své setkání se „vznešeným bezdomovcem“ a apeluje na strategické a dlouhodobě naplánované řešení, které bude odvracet hrozbu ztráty domova.

Image

Sloupek

Staří, mladí a Buddha

Zahrada, v níž roste jen jeden druh stromů, je smutným místem. Stejně tak společnost, která upřednostňuje mladé na úkor starých. Nebo naopak. Skutečná krása je totiž ve spolupráci a diverzitě.

Sloupek

Co se stane v Barmě po listopadových volbách?

Výsledky podzimních voleb budou pro Barmu klíčové. Mohou vést ke zlepšení místní ekonomiky i stavu občanské společnosti. Situaci analyzuje náš sloupkař, barmský novinář Linn Thant.

Sloupek

Svoboda slova a řev nenávisti

Veřejný prostor bez cenzury není samozřejmostí. Většina českých občanů za něj ale nemusela bojovat. Možná proto jej někdy zneužívají jako možnost plivat druhým do tváře.

Sloupek

Může čínská krize ovlivnit českou ekonomiku?

Čína je důležitý obchodní partner České republiky. Vzájemná spolupráce se týká mnoha produktů: techniky, masových konzerv i animovaného Krtečka. Do jaké míry se tedy máme obávat čínské krize způsobené honbou za efektivitou?

Zobrazeno 20 / 21