Nová vláda v Barmě
Linn ThantLinn Thant přibližuje situaci po barmských volbách. Jak bude vypadat vláda Su Ťij? Kdy začne úřadovat Národní liga pro demokracii? A jaké překážky ještě barmský lid čekají?
Největší barmská opoziční strana Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála volby s 85 procenty hlasů a nyní může vytvořit vládu. Zajistila si tak 238 křesel v poslanecké sněmovně, 125 míst v horní komoře a 438 míst ve státních a regionálních parlamentech. Takže šance ovlivnit vládní uskupení bude opravdu reálná.
Předsedkyně Su Ťij zaslala v úterý dopis prezidentu Thein Seinovu, vrchnímu veliteli barmské armády generálu Min Aung Hlaingovi a rovněž i předsedovi parlamentu Thura Shwe Mannovi. Pozvala je k obnovení jednání o budoucnosti země. „Lid vyjádřil ve volbách touhu po míru. A ta je velmi důležitá pro důstojnost země i klid občanů,“ zdůraznila ve svém textu.
„Proto s vámi chci diskutovat v duchu národního smíření. Prosím, navrhněte vhodný čas pro setkání příští týden,“ pokračuje. Tři mocní funkcionáři její dopis přijali a straně pogratulovali. Prezident k blahopřání připojil příslib, že bude k dispozici pro debatování a předání moci, až bude kompletně završen proces voleb.
Ředitel Úřadu prezidenta U Zaw Htay řekl Deníku Referendum, že Sein předá vládu na konci března. Dále upřesnil, že nový parlament začne svou činnost 31. ledna 2016. Bude muset navrhnout tři víceprezidenty. Jeden z nich se pak stane prezidentem Barmy.
Min Aung Hlaing z Ředitelství obrany rovněž navrhl setkání po ukončení činnosti volební komise. Ostatně už během kampaně dala Su Ťij jasně najevo, že v případě vítězství nebude podnikat kroky proti generálům a vojenské elitě.
Podle oficiálního oznámení dělilo NLD jen 38 míst od drtivé většiny, tedy 329 míst napříč oběmi legislativními komorami. Předseda dosavadní vládnoucí strany Htay Oo přiznal, že utrpěli porážku. „Prohráli jsme. A musíme zjistit, proč se tak stalo.“
Voliči z řad etnických menšin si po vítězství NLD mohou oddechnout. Mnozí vložili své naděje právě do úspěchu Su Ťij — mohl by totiž znamenat ukončení desetiletí etnické a náboženské diskriminace. Terčem násilných útoků byli především muslimové. Několik dní před volbami bylo zrušeno jedenáct volebních obvodů v oblastech etnických menšin.
Důvodem byly armádní konflikty a nepokoje. Některé rozbroje mezi vládní armádou a etnickými skupinami v Kachin a Shan stále pokračují. Na druhou stranu osm ozbrojených skupin přivítalo a blahopřálo k vítězství NLD, dalších dvanáct se k nim přidalo. Su Ťij slíbila, že nová vláda musí být založena na národním usmíření, míru a rozvoji.
Než převezme úřadování, musí se ovšem vyřídit několik procedur. Současný parlament musí uznat vítěznou stranu a výsledky voleb. Poté je třeba předložit nominace tří kandidátů na posty víceprezidentů.
„Budu stát nad prezidentem, pokud má strana vyhraje,“ rozhodla Su Ťij už během kampaně. Ústava jí totiž znemožňuje stát se hlavou státu. Ale její strana už vybrala dva kandidáty na prezidenta. Ani jeden nepatří k armádě, oba jsou civilisté.
Barack Obama v nedávné době telefonoval prezidentu Thein Seinovi a gratuloval jemu a jeho administrativě, že dohlédli na svobodný a čestný průběh voleb. Přes obavy z manipulace, ve výsledku vypadá průběh nadějně. Je to především zásluhou mezinárodní komunity, která poskytla odborný dohled.
Prezident navíc propustil šest tisíc vězňů a to včetně vězňů politických. Přesto ještě dvě stovky odsouzených z politických důvodů zůstávají za mřížemi. „Ještě nejsme zcela spokojeni — to až po předání moci… Ale nyní ještě nemůžeme plně důvěřovat ve slíbenou změnu,“ řekl uznávaný umělec Anagga, který je hlasitým podporovatelem NLD. Su Ťij vzkázala voličům i mezinárodnímu společenství, že začíná nová kapitola v dějinách Barmy.
Problémy ale nejsou zažehnány. Ma-Ba-Tha, skupina radikálních buddhistických mnichů, bude ve své činnosti pokračovat a NLD bude muset jejich akcím čelit.
Zároveň čínský tisk napojený na vládnoucí komunistickou stranu varoval v úterý Myanmar, aby se nepřikláněl k americkým spojencům. Peking byl yangonský nejbližší partner během let vojenské nadvlády, podporoval ji během kritiky ze strany ostatních států a byl věrným obchodním partnerem vládnoucí junty.