Maro_ber_k

Maroš Berák

Profil

Autor je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě (jeho specializace je logika, sémantika a filozofie vědy). V letech 1998 až 2001 pracoval v regionální televizi, kde získal své první zkušenosti s natáčením. Během této doby také vytvořil své první krátké experimentální filmy. Neutuchající zájem o film jej následně přivedl ke studiu na VŠMU v Bratislavě, na Katedru dokumentárního filmu pod pedagogické vedení režiséra Dušana Hanáka. Po absolutoriu natočil několik krátkometrážních filmů a jako koproducent ve společnosti Ultrafilm spolupracuje s režisérkou Zuzanou Piussi. V roce 2015 dokončuje celovečerní dokument o fenoménu UFO.

Image

Komentář

Právny štát v rukách finančnej elity

Může výsledek prezidentských voleb na Slovensku přinést hlubší změnu a omezit oligarchické struktury v pozadí fungování státu a využívání veřejných zdrojů?

Image

Esej

Média viery

Maroš Berák popisuje slovenskou „mediální krajinu“. Jak fungují tamní nejen veřejná média, komu a čemu podléhají, a plnila vůbec někdy ve společnosti svou základní funkci udržovat demokratické hodnoty a vytvářet základní konsensus?

Komentář

Plytký hrob

Maroš Berák se vymezuje vůči převládajícímu výkladu nedávných slovenských voleb – vůči celkově pozitivnímu dojmu danému porážkou kotlebovců. Podle Beráka ukázaly tyto volby něco ještě daleko důležitějšího.

Image

Komentář

Demagogie pravdy aneb o diskusi v perspektivě rasového konfliktu

Maroš Berák hledá odpověď na otázku, zda je dobré vést, či naopak nevést politickou diskusi s představiteli strany Mariána Kotleby a dalších krajních názorových proudů.

Image

Komentář

Tráva roste a vydává hluk

Politické preference slovenských studentů se z velké části nápadně blíží okraji pravicového spektra. Slovenský spolupracovník redakce Maroš Berák si v komentáři klade otázku, zda mladí Slováci skutečně touží po totalitě.

Image

Komentář

Marián Kotleba, postrach evropský, slovenský a lokální

Přinášíme komentář slovenského spolupracovníka redakce Maroše Beráka k postavě bánskobystrického župana Mariána Kotleby. Čeho je jeho volební úspěch symptomem a proč je kontraproduktivní označovat ho za fašistu?

Image

Komentář

Rozcestník slovenského chaosu

Maroš Berák přibližuje okolnosti, za jakých vznikla v končícím týdnu na Slovensku nová – čtyřkoaliční – vláda, a věcně shrnuje, jak aktuálně vypadá tamní politická scéna.

Image

Esej

Kauza Cervanová: súdne sprisahanie. Určite?

Zveřejňujeme mimořádně rozsáhlý esej k případu vraždy studentky medicíny Ľudmily Cervanovej, který za Husákovy normalizace poutal pozornost v celém Československu. Autor nenašel pro svůj text v nezkrácené podobě na Slovensku vydavatele.

Zobrazeno 8 / 8