Věda žije

B1

Komentář

Jan Bittner: Nobelova cena za ekonomii – nastupující ekonomky proměňují celý obor

Nová generace žen-ekonomek dává přednost tvrdým datům před starými mýty a nebojí se ekonomických inovací. Nobelova cena pro Esther Duflovou může vlít novou energii do ekonomické vědy jako takové. Snad žádná jiná věda to nepotřebuje víc.

Image

Zpráva

Univerzita Karlova se pře o Kováře. Rektor prý ovlivňuje vyšetřování

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zaslal Etické komisi Filozofické fakulty, jež šetří údajné plagiátorství profesora Martina Kováře, dva na jeho žádost zpracované posudky. Komise i část akademické obce rektorův postup kritizuje.

Komm

Komentář

Michael Komm: NKÚ kritizuje tuzemskou vědu. Jak se posunout ke skutečným inovacím?

Ve své závěrečné zprávě kontrolní úřad vytýká systému vědy, výzkumu a inovací nejen již skomírající, takzvaný kafemlejnek. Jmenuje také překážky vyššího společenského přínosu tohoto sektoru.

Imageedit_2_6380307190

Komentář

Jan Kolář: Rasismus takzvaného antropologa

Jan Kolář a Daniel Sosna odmítají rasismus Mnislava Zeleného Atapany otištěný v Lidovkách. Pro antropologii posledního půlstoletí je takový přístup nepřijatelný.

Smejkalova

Komentář

Kateřina Smejkalová: Až vás obětuje vaše vlastní auto

Vše nasvědčuje tomu, že se blíží éra samojezdících aut. Taková technologická revoluce s sebou už s předstihem přináší řadu závažných politických i etických otázek.

Unger2

Komentář

David Unger: Zapomenutí lékaři

Ve světě je běžnou praxí, že jsou jednotlivá místa pojmenovávána po významných lékařích. České země v tomto směru zaostávají, což je trestuhodné, vzhledem k tomu, kolik osobností historického významu bychom si mohli touto cestou připomínat.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Hodiny programování

Jak rozšířit počet studentek informatiky? Některé ze západních univerzit k tomu nějaké recepty znají. V první řadě je nutné zbořit mýty o tom, jak výuka programování vůbec probíhá.

Komm

Komentář

Michael Komm: Predátoři a upíři aneb horor vědeckých publikací

Takzvané predátorské vědecké časopisy poskytují fiktivní recenzní zřízení. Zveřejňují totiž vědecké texty již za pouhý poplatek. Mezery v českém akademickém přístupu k těmto webům ukázal případ Wadima Strielkowského.

Pavlas

Komentář

Tomáš Pavlas: Nahota českých představ o mužství

Tomáš Pavlas komentuje aktuální kauzu se zrušenou výstavou aktů v knihovně Akademie věd. Úroveň našeho povědomí o tématech genderu a feminismu je daleko za standardem vyspělého světa.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: O motýlech, vědcích a lidech

Výzva vědců proti strachu a lhostejnosti je potřebným vstupem do veřejné diskuse, právě pro svůj silný apel na kritické myšlení si ale zaslouží kritický pohled.

Image

Rozhovor

Iniciátoři výzvy vědců proti xenofobii: Politici ustupují fanatikům

Rozhovor s přírodovědci Lukášem Novákem a Annou Vanclovou, kteří spoluiniciovali aktuální výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti. Na obsah, cíle a kontext vzniku apelu se ptal spolupracovník redakce DR Tomáš Jungwirth.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Hrajeme Enderovu hru

Román Orsona Scotta Carda Enderova hra vypráví o tom, jak mohou nenávist a strach z cizího vést až ke genocidě. Vesmírné sci-fi není tak úplně sci-fi, pokusíme-li se najít jeho prvky okolo sebe.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Na plovárně s Petrem Robejškem

Hlas politologa Petra Robejška zní v českých debatách stále častěji. Spolu z řadou progresivních témat však jeho výroky zanechávají i určitou pachuť.

Pol_ek

Komentář

Josef Poláček: Chamtivost je starší než kapitalismus

Profesor bioetiky Eckart Voland se pokouší zodpovídat věčné otázky týkající se lidké přirozenosti, kapitalismu a jejich vzájemného vztahu.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: K čemu nám vůbec jsou vědecké ústavy

Polemika nad Velkými dějinami zemí Koruny české poukázala na obecnější otázky: co vlastně očekáváme od vědeckých ústavů? A podle čeho bychom měli hodnotit jejich práci?

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: O vášni a nenávisti v české vědě

I když se jedná o skutečně velkého hráče na poli financování vědy, některé události poslední doby vzbuzují pochybnosti o kompetentnosti vedení Grantové agentury ČR.

Tizik

Komentář

Miroslav Tížik: Keď vedci robia politiku (alebo čo je verejný záujem)

Na Slovensku hrozí transformace Slovenské akademie věd do podoby podniků. Tlak na změnu vychází především z některých vědeckých ústavů, které by rádi podnikaly. Transformace SAV má ale mnohá rizika.

Zpráva

Nečas je nespokojen s radou pro vědu, asi ji odvolá

Premiér Petr Nečas není spokojen s prací Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Chce ji tedy odvolat a jmenovat novou. Podle ministra školství je třeba radu odpolitizovat. Vědci a odborníci, kteří situaci sledují, s tímto postupem nesouhlasí.

184959_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Vědci vyzývají Nečase ke změně vědní politiky

Fórum Věda žije! v dopise premiérovi požaduje změnu hodnocení výsledků výzkumu a pravomocí Rady pro vědu, výzkum a inovace. Představu vzdělanostní společnosti, pro niž není jedinou hodnotou zisk, ovšem představitelé Fóra opustili.

0209_kriz

Rozhovor

Stockelová: Zadlužení lidé jsou dobře ochočení občané

Rozhovor se socioložkou Terezou Stöckelovou o školném a zkušenostech s ním v zahraničí, jeho důsledcích pro studenty i celou společnost a o rizicích hlubokého provázání akademické sféry s průmyslem.

319885_mediafax_tomas_nalevka

Zpráva

Ovládne průmysl vědu a výzkum?

Provázání vědeckých a vzdělávacích institucí s průmyslem má přinést podle reformátorů z platformy POPR ekonomický rozvoj státu. Pokud průmysl ovládne vysoké školství, může dojít k jeho vytunelování, kontrují akademici. Boj se vede především o pravomoci tzv. správních rad.

P5110123

Zpráva

Věda žije: Kopicová a Matějů se POPRem definitivně odepsali

Iniciativě se nelíbí neoliberální think-tank, který má nové vládě nahradit někdejší NERV.

Mat_03

Komentář

Tereza Stockelová: Proč se Miroslava Kopicová stěhuje na ministerstvo průmyslu

Občanská iniciativa Věda žije! dnes pořádá happening, během nějž přestěhuje ministryni školství na ministerstvo průmyslu, kam se podle organizátorů zařazuje svým počínáním. Tereza Stöckelová vysvětluje souvislosti.

T54g5ge453g53

Zpráva

Akademici chtějí odvolat Petra Matějů z Grantové agentury

Sněm akademiků vyjádřil ostrou nespokojenost s fungováním Grantové agentury ČR. K lepší komunikaci mezi akademiky, politiky a veřejností by měla přispět akce Věda ve společnosti, organizovaná sdružením Věda žije.

Zobrazeno 24 / 24