Václav Havel
Esej
Petr Pospíchal: Charta, Havel, Listopad, dezinformace a lži
Záhy po roce 1989 se objevily nejrůznější spiklenecké teorie o listopadové revolucii o tom, co jí předcházelo a co následovalo. Signatář Charty 77 a jeden z účastníků ohniska revoluce se táže, jak jim čelit a zdali to má vůbec smysl.
Sloupek
Petr Bittner: Brněnská mafiánská architektura vítá hnutí ANO
Snad nic v kauze Faltýnek neubližuje hnutí ANO jako vazba na brněnskou budovu IBC. Ta svou estetikou ztělesňuje provinční mafiánství 90. let, vůči kterému se Babišovo hnutí vymezovalo. Zde se kruh uzavřel.
Sloupek
Filip Outrata: Lidská práva jako dědictví i selhání Václava Havla
Usilovat o to pojímat lidská práva skutečně univerzálně, globálně, přes hranice ideologií a bez ohledu na politický prospěch, to by byl skutečně přínosný způsob připomínání si Václava Havla.
Esej
Jakub Patočka: Zrazené dědictví české heretické geopolitiky
Cyklus tří esejů, příspěvků do sborníku o Čtvrtstoletí české a slovenské zahraniční politiky dnes zakončujeme textem šéfredaktora DR.
Komentář
Jan Gruber: Babiš by zajisté neměl být premiérem, ale ne proto, že byl Burešem
Lustrační zákon, který pracuje s principem kolektivní viny, neměl být nikdy přijat a už dávno měl být zrušen. Českou republiku totiž neohrožují bývalý agenti Státní bezpečnosti, ale naše špatné vlastnosti. Třeba lhostejnost k politice.
Sloupek
Lukáš Jelínek: 28. říjen? Důstojně a vkusně, prosím
Poslední dva prezidenti obnovili tradicii dvorních šašků a také letošní oslava 28. října se mění v soukromou bitvu. Přitom 28. říjen si zaslouží opravdu důstojnou oslavu. Nejlépe bez celebrit a kašpařin.
Komentář
Petr Pospíchal: Začínající prezident Václav Havel
Zveřejňujeme závěrečný díl vzpomínkového cyklu Petra Pospíchala, Havlova souputníka z Charty 77. Popisuje Havlův pokorný zápas s prezidentskou funkcí.
Esej
Petr Pospíchal: Václav Havel v proměnách osmdesátých let: z pozorovatele hybatelem
Zveřejňujeme druhý, prostřední, díl vzpomínkového cyklu Petra Pospíchala, Havlova souputníka z Charty 77.
Zpráva
Tématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu bude Havel
Tématem letošní české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem bude osobnost Václava Havla. V roce 1989 zde byla Havlovi udělena Mírová cena německých knihkupců, tehdy také zazněla jeho oslavná děkovná řeč Slovo o slovu.
Komentář
Petr Pospíchal: Tři podoby Václava Havla: Nenápadný vězeň
Zveřejňujeme první z osobních vzpomínek Petra Pospíchala na Václava Havla. V prvním dílu autor vzpomíná na Václava Havla jako spoluvězně, v prostředí, kde je každý sám sebou.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Politici, nebo manažeři?
Naše země se rozhoduje mezi liberální a autoritářskou politikou, mezi otevřeností a izolací. Právě proto je důležitý Havlův odkaz, že politiku je možné dělat eticky a nezůstat u manažerských řešení.
Sloupek
Filip Outrata: Na pustých ostrovech
Připomínají se nedožité osmdesátiny Václava Havla a slavil se svátek svatého knížete Václava. Hodnotí se pochmurná přítomnost, připomínají křesťanské kořeny. A to vše tak trochu z pozice trosečníků na pustých ostrovech.
Komentář
Petr Uhl: Zápas o Václava Havla ještě neskončil
Petr Uhl patřil spolu s Václavem Havlem ke spoluzakladatelům Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, spolu je i na léta uvěznili. Při výročí Havlových narozenin vzpomíná Uhl na Havla jako na levicového intelektuála.
Štěstí z šesti
Nechtějme se dnes ptát Havla, vždyť už jednou odpovídal
V letech 2001 až 2003 vycházela v Literárních novinách unikátní rubrika „Otázka pro prezidenta“. K příležitosti nedožitých osmdesátin Václava Havla vydáváme šestici jeho odpovědí, které k nám dnes promlouvají se stejnou naléhavostí.
Sloupek
Ondřej Vaculík: Oslavy na vechtru
Ondřej Vaculík připomíná narozeniny Václava Havla a Jiřího Suchého. Jejich láska k české kultuře kontrastuje se současnou záplavou nacionálních stran. Podmínkou vlastenectví je totiž humor, evropanství a světovost.
Komentář
Marek Čejka: Triumf a tragédie Šimona Perese
Politolog z Ústavu mezinárodních vztahů Marek Čejka přibližuje roli zemřelého izraelského expremiéra, exprezidenta a exministra v izraelsko-palestinském mírovém procesu. Rozebírá přitom, nakolik oprávněně má Peres pověst mírotvůrce.
Zpráva
Končí Drulák na ministerstvu? Nebudu to zatím veřejně komentovat, říká
Podle deníku Právo končí na konci srpna Petr Drulák na ministerstvu zahraničí. Důvodem mají být osobní spory s ministrem Lubomírem Zaorálkem. Tiskový odbor resortu informaci nepotvrdil, avšak ani nevyvrátil. A Drulák nyní nechce věc komentovat.
Sloupek
Jakub Patočka: Chilcotova zpráva o Iráku připomíná i životní selhání Václava Havla
Včera v Londýně zveřejněná tak zvaná Chilcotova zpráva o souvislostech nelegální invaze do Iráku vydává otřesné svědectví nejen o tehdejších představitelích britské Labour Party, ale je i připomínkou nejtěžší politické chyby Václava Havla.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Svět naruby
Václav Klaus oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Svou hrou na pravicovou politikou vytvořil úspěšný výtah k moci a paradoxům. Dříve byl evropským politikem, který nyní odmítá EU, a ODS se změnila ve fanoušky Havla. Svět je naruby.
Komentář
Olga Lomová: Aj Wej-wej v Praze: Sleduji, jak lidskost uniká z našich srdcí
Světově proslulý čínský umělec navštívil Prahu. Profesorka sinologie na Karlově univerzitě a spolupracovnice DR Olga Lomová přibližuje několik důležitých postřehů z jeho návštěvy, jak zazněly v besedě se studenty na filosofické fakultě.
Sloupek
Ondřej Vaculík: Hádka o občana H.
Z osobního setkání destiluje Ondřej Vaculík otázku, zda se nadávání na morální autority řídí dobovou ideologií, nebo ryze subjektivním potěšením z kácejícího se kultu.
Sloupek
Lukáš Senft: Havel proti uprchlíkům?
Jak by polistopadový král-filosof pořešil běžence? Podle Michaela Žantovského by pomohl ohroženým, ale pak by třídil ekonomické migranty a střežil hranice. Zneužívání zesnulých je ostudné. Horší je ale možnost, že má Žantovský pravdu.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Vyšlechtěme si příštího prezidenta
Zkusme panoptikální figury dnešních diskusí využít k výchově příští hlavy státu. Kdo všechno už projevil ambice ucházet se o vystřídání Miloše Zemana?
Fejeton
Filip Outrata: O Václaváku s láskou
Středeční fejeton Filipa Outraty nás zavede na nejslavnější české náměstí. V osobní perspektivě člověka, který tu prožil svůj život, může jít o náměstí, na kterém dějiny ukazovaly svůj majestát a zároveň se měnily v kýč.
Zpráva
Petr Drulák opouští místo náměstka, ale po dohodě
Dosavadní náměstek Ministra zahraničních věcí Petr Drulák bude nově zodpovídat za politický kabinet ministra Lubomíra Zaorálka. Děje se tak na základě vzájemného dohody s ministrem.
Komentář
Vojtěch Srnka: Největší zbraň, kterou tu Putin má
Protagonisté českého boje za dobro se sice zaštiťují bojem proti porušování mezinárodního práva, anexím, válečným zločinům nebo lživé propagandě, jenže ho aplikují pouze na vybrané státy, čímž postrádají jakoukoli důvěryhodnost.
Recenze
Alena Zemančíková: Ceny divadelní kritiky
Alena Zemančíková se zamýšlí nad Cenami divadelní kritiky, které pořádá časopis Svět a divadlo. Inscenací i Hrou roku se letos stala Velvet Havel Miloše Orsona Štědroně, který složil také hudbu.
Komentář
Vojtěch Srnka: Václav Havel za to nemůže
Pokud chceme překonat rozdělení naší společnosti, co se týče Václava Havla, je třeba na jednu stranu odmítnout snahy svést na něj nespokojenost s vývojem po roce 1989, ale na druhou si také plně uvědomit rozpory v odkazu Havla – prezidenta.
Sloupek
Filip Outrata: Společnost rozdělená nerozdělená
Problémem dnešní české společnosti není to, že je příliš rozdělená, ale že je rozdělená jinak, než by měla být. Přejme si společnost hlouběji názorově rozrůzněnou a schopnou vést spory ve věcné rovině.
Sloupek
Jan Gruber: S Havlem na rtech jde vždy o dobro
Přestože je Václav Havel tři roky mrtvý, píše a mluví se o něm mnohem více, než když byl ještě naživu.
Sloupek
Filip Outrata: Hrdinové s trochou bázně a hany
Nejednoznačný, zároveň pozitivní i negativní reakce vzbuzující odkaz historické osobnosti je v každém případě lepší než uměle budovaný či přiživovaný kult.
Esej
Jakub Patočka: I Zaorálek a Drulák navazují na disent, jen by to měli říct
Nová orientace české zahraniční politiky nás může vrátit do evropského mainstreamu a navazovat na dědictví Charty 77 důkladněji, nežli na ně navazoval v novém století Václav Havel. K debatě Ideály a možnosti české zah. pol. Jakub Patočka.
Komentář
Roman Kanda: Literárněvědná demystifikace Václava Havla
Petr Steiner ve své studii o Václavu Havlovi a jeho podpoře invaze do Iráku postupně rozebírá principy Havlova morálního postoje. Zjišťuje, že Havel ve svých textech formuloval otázky, které můžeme vztáhnout na něho samého.
Komentář
Tomáš Tožička: Mystifikátor Jan Macháček z Respektu
Jan Macháček ve svém pravidelném Auditu Jana Macháčka pod názvem „Až Hrad začne zvažovat, že by se Drulák mohl hodit“ píše nepravdy. Je otázkou, zda z neznalosti či s nějakým ideologickým záměrem.
Esej
Tomáš Tožička: Lidská práva a transformace v historii a v české zahraniční politice
Prosazování lidských práv není totéž co transformační politika, ČR i ČSSR k němu přistupovaly vždycky po svém a Zeman spíš už jen absurdně završuje trend. V rámci debaty Ideály a možnosti české zahraniční politiky tentokrát Tomáš Tožička.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Strany jsou pro straníky, hnutí pro všechny?
Po dvaceti pěti letech jsme se od Občanského fóra dostali ke hnutí Akce nespokojených občanů. Kruh se uzavírá. Znamená to „konec dějin“, české stranické politiky? Krizi politiky lze pozorovat i na západ od nás.
Esej
Jakub Patočka: Listopad 1989 jako inspirace příští revoluce
Listopad 1989 byl revolucí, která měla skvělé aspirace, bohužel se je z velké části nepodařilo naplnit. Zkoumejme proč a berme ji jako zdroj inspirace i poznatků, které uplatním v revoluci příští, až přijde její čas.
Esej
Petr Pospíchal: Lidská práva mluvit, lidská práva dělat
V prvním z příspěvků do debaty Ideály a možnosti české zahraniční politiky, jež bude v DR vedena do konce roku, se bývalý disident, publicista a diplomat zamýšlí nad otázkou, proč byla česká lidskoprávní politika na počátku 90. let uvěřitelnější než dnes.
Sloupek
Jiří Paroubek: Mýty tzv. znalců české zahraniční politiky
K odklonu současné vlády a prezidenta od odkazu Václava Havla v mezinárodních vztazích nedochází. Vláda se snaží o pragmatickou a relativně samostatnou zahraniční politiku prováděnou v národním zájmu. Také Havel byl realistický politik.
Komentář
Vojtěch Srnka: Hon na Druláka
Novinářské zkratky zakládající se na obviňování Druláka z plivání na Havla, radikálního levičáctví nebo z obhajování autoritářského kapitalismu mohou být čtenářsky vděčné, ale v rámci diskuze o naší zahraniční politice jsou kontraproduktivní.
Komentář
Kateřina Dejmalová: Zapomenutý, nepříliš významný politik hovoří o Havlovi
Zveřejňujeme otevřený dopis Kateřiny Dejmalové Václavu Klausovi. Bývalý prezident poskytl sobotní MF DNES rozhovor, ve kterém zaútočil na osobu Václava Havla. Václav Klaus si je vědom toho, že Havlovy myšlenky budou citovány mnohem déle než ty jeho.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Klaus sprostě nemluví
Václav Klaus a Miloš Zeman se v týdnech předcházejícím výročí 17. listopadu, navzájem trumfují v tom, kdo na sebe strhne větší pozornost. Bývalý prezident za tím současným, co se týče skandálnosti, rozhodně nezaostává.
Komentář
Pavel Holubec: Mezi svobodou a pravdou
Alain Badiou u příležitosti své návštěvy v Praze přednesl dvě přednášky. V jedné z nich vyložil svůj pojem universálních pravd, možnost jejich vyjevení v jedinečných událostech a zásadní důležitost pojmu pravdy pro filosofii i pochopení současnosti.
Komentář
Stanislav Holubec: Ivan Sviták už dvacet let není mezi námi
Tento týden uplynulo dvacet let od smrti Ivana Svitáka. Jaké byly jeho životní osudy? Je možné, že Sviták chtěl být celoživotně především politikem nebo politickým publicistou a pouze únor 48 jej donutil se přeorientovat na filosofii.
Rozhovor
Petr Drulák: To, co mi vložily do úst Lidové noviny, jsem nikdy neřekl
Velký rozhovor s profesorem politologie a mužem číslo dvě české diplomacie: o nové koncepci lidských práv a její aplikaci na chování Izraele, o intervenci v Iráku i perspektivách na Ukrajině, o Edwardu Snowndenovi i Václavu Havlovi.
Komentář
Vojtěch Srnka: Zahraniční politika ve jménu humanismu
Rozhovor pro páteční Lidové noviny s Petrem Drulákem, ve kterém se snaží ospravedlnit nedávné kroky našeho ministerstva zahraničních věcí v Číně, je třeba číst v kontextu textů Petra Druláka o lidských právech.
Komentář
Olga Lomová: Mezi Čínou a Evropou
V otázce české politiky vůči Číně se první náměstek ministra zahraničních věcí Petr Drulák hluboce a principiálně mýlí: „chybná a škodlivá“ nebyla politika Havlova, nýbrž nynější politika ministerstva zahraničí.
Komentář
Eva Hájková: Má levice opovrhovat pravdou a láskou?
Eva Hájková uvažuje o vztahu levice k pravdě a lásce. Pokud nechce působit cynicky, tak by podle ní levice neměla opovrhovat velkými slovy.
Sloupek
Daniel Soukup: Ekologičtí liberálové a havlisté?
Jak přesně máme chápat ideové ukotvení nově vzniklé Liberálně ekologické strany? Nápovědou by měla být „ekologičnost“ a „liberálnost“, kterou si strana dala do názvu.
Komentář
Andrea Cerqueirová: Na čí straně stojí zelení?
O víkendu proběhl sjezd Strany zelených. Jakou zprávu o této straně vyslal do světa? Mezi témata, o kterých byla na sjezdu řeč, patřil i antikomunismus a Václav Havel.