Tunisko

Další témata

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Tunisko čeká zkouška demokracie

Smrt prezidenta Kaída Sibsího 25. července představuje první prověrku křehké tuniské demokracie. Jakým způsobem se země, která před osmi lety stála u zrodu arabského jara, vyrovná s odchodem prvního demokraticky zvoleného prezidenta?

Image

Štěstí z šesti

2018: světové události za horizontem

Ne všem důležitým zprávám ze světa jsme se letos stihli podrobně věnovat. Přinášíme proto alespoň výběr šesti událostí ze čtyř kontinentů, které mají potenciál významně ovlivnit podobu nejen blížícího se roku 2019.

Image

Zpráva

Tunisko kriminalizovalo projevy rasismu. Jako první v arabském světě

Tuniští poslanci téměř jednomyslně schválili zákon kriminalizující projevy rasismu. V zemi s dlouhou historií upozaďování a útlaku početné černošské menšiny jde o přelomový krok, v podobně naladěném regionu pak o naprostou výjimku.

Image

Rozhovor

Rozhovor o ženách v čele tuniských měst: Změny jsou zatím hlavně na papíře

Na padesát žen se dosud stalo starostkami tuniských měst a země schvaluje jeden progresivní zákon za druhým. Tuniská aktivistka nominovaná na Nobelovu cenu míru však v rozhovoru kritizuje, že řada oslavovaných změn zůstává jen na papíře.

Image

Analýza

František Kalenda: Přelomové volby v jediné arabské demokracii

Tuniští voliči mají v neděli poprvé v historii příležitost rozhodnout o svých lokálních zástupcích. Komunální volby přitom dobře ilustrují četné úspěchy, ale také nemalé obtíže, s nimiž se musí jediná arabská demokracie vypořádat.

A1

Zpráva

Tuniskem zmítají sedm let po revoluci divoké protesty, za týden 800 zadržených

Tisíce zejména mladých lidí vycházejí do ulic, aby protestovaly proti zvyšování daní, špatné hospodářské politice a růstu cen potravin. Největší demonstrace proběhly v neděli 14. ledna – přesně sedm let po svržení diktátora bin Alího.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Jak můžete vy osobně bojovat s islámským fundamentalismem

Knihu Karimy Bennounové Tady vaše Fatwa neplatí by si měl přečíst každý. Ať už se bojíte islámu, anebo máte pocit, že žádný problém není, váš pohled se po přečtení knihy změní.

A2

Zpráva

Nobelovu cenu míru pro rok 2015 dostanou zástupci tuniské občanské společnosti

Norský Nobelův výbor se rozhodl letos ocenit čtyři profesní a občanské organizace, které pomohly Tunisku společným působením překonat nejhorší léta po revoluci 2011.

A1_katastrofa_v_buch_tok_v_lka

Zpráva

Teroristé podnikli velké útoky v Tunisku a Kuvajtu, menší ve Francii

Na pláži v Tunisku zabil jeden střelec 39 lidí, sebevrah s bombami v kuvajtské mešitě pak nejméně 27 dalších. Ve Francii usekl útočník hlavu jedné oběti a způsobil menší požár v chemičce, který dva lidi zranil. Se všemi útoky je spojován ISIS.

Image

Reportáž

Saša Uhlová: Tunisko: nejslibnější květ arabského jara prostupuje neklid

Říká se, že arabské jaro, série revolucí v severoafrických a blízkovýchodních islámských zemích, má jediný kladný výsledek: Tunisko. I toho se ovšem po nedávných atentátech zmocňuje neklid. Situaci přibližuje reportáž Saši Uhlové.

Image

Reportáž

Saša Uhlová: Je potřeba jim zatnout tipec

Reportérka Deníku Referendum Saša Uhlová navštívila letošní Světové sociální fórum v Tunisku.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Všichni generalizujeme

Saša Uhlová píše o své zkušenosti z Tuniska. Dopustit se nepatřičného generalizování je snazší, než by se mohlo zdát.

Zh_1_

Esej

Zora Hesová: Ohlédnutí za transformačními nadějemi arabského jara

Jedním z nástrojů lidskoprávní dimenze české zahraniční politiky je podpora tzv. transformačních projektů. Poslední z transformací se přitom až ukázkově nepovedla. Analytička AMO a koordinátorka projektů v Egyptě Zora Hesová se zamýšlí nad tím proč.

Image

Analýza

Zora Hesová: Arabské ústavy: krok vpřed či dozadu?

V Egyptě schválili již druhou porevoluční ústavu, v Tunisku zatím jen debatují nad návrhem. Přesto je menší z obou zemí v mnohém dále. Cesty Egypta a Tuniska od revoluce srovnává arabistka Zora Hesová v analytickém komentáři.

A1

Zpráva

Světové sociální fórum 2013 proběhne v Tunisku, už se chystá

Přípravy dalšího setkání aktivistů z celého světa jsou v plném proudu. Vedle obvyklých témat se bude tentokrát debatovat o důsledcích arabského jara, organizaci velkých protestů a postrevolučních transformacích.

Image

Zpráva

Tuniský exprezident dostal 35 let, hlavní proces ale teprve bude

Zín Abidín bin Alí byl spolu s manželkou Lejlou Trabelsiovou usvědčen z krádeží a nezákonného vlastnictví velkých částek hotovosti a šperků. Z odpovědnosti za smrt protirežimních demonstrantů se bude zodpovídat až v létě.

Image

Zpráva

Kaddáfího jednotky překročily hranici do Tuniska, bojuje se dál

Tunisko v pátek ostře odsoudilo narušení svých hranic, když jednotky Muammara Kaddáfího v boji o hraniční přechody vstoupily na jeho území a odstřelovaly pohraniční město. Boje pokračují také v Misurátě a nově i na jihu země.

Image

Zpráva

Egypt a Tunisko připravují procesy se svrženými prezidenty

Odstoupivší prezident Egypta Mubarak se musí společně s oběma syny zodpovídat z obvinění z korupce a zneužívání pravomocí. Podobné procesy čekají i bývalé představitele režimu v Tunisku, prezidenta bin Alího a jeho rodinu.

Image

Zpráva

Tuniská prozatímní vláda rozpustila tajnou policii

Nový tuniský premiér Bedži Caid Sebsí se rozhodl zrušit státní policii, léta obávaný nástroj režimního útlaku. V názoru na razanci dalších změn jsou ale Tunisané rozděleni: část požaduje jasnou distanci od minulosti, část se však bojí kolapsu systému.

Image

Zpráva

Protesty v Egyptě a Tunisku nekončí, vynutily si další změny ve vládách

V obou arabských zemích, kde protivládní protesty způsobily pád autoritářských vládců, se stále demonstruje. Lidé jsou nespokojení převážně s pomalým postupem slíbených reforem.

Image

Zpráva

Protesty v arabských zemích pokračují i mimo Libyi, nově se vzbouřil Omán

Demonstrace proti vládnoucím režimům v arabských zemích pokračovaly i o víkendu. Kromě Libye vyšli lidé do ulic opět také v Bahrajnu, Tunisku, Jemenu, Iráku a Ománu, kde při první vlně protestů zabila policie šest demonstrantů.

215249_mediafaxefe_mediafax__efe

Zpráva

Kaddáfímu pomáhají potlačovat obyvatelstvo i české zbraně

Čeští politici by rádi radili arabským zemím, jak po svržení diktátorů budovat demokracii. NESEHNUTÍ ale spočítali, že za posledních šest let dodala ČR egyptskému Mubarakovi zbraně za 26 milionů eur a libyjskému Kaddáfímu za dva miliony jen v roce 2007.

Zh_1_

Komentář

Zora Hesová: Stabilita, nebo demokracie v arabských zemích?

Západ stojí před těžkou volbou, zda podpořit spolehlivé vojenské diktatury, či legitimní požadavky protestujících. V takto položené otázce je předem zakomponována realistická odpověď založená na předpokladu, že arabský svět byl stabilní a silné vlády byly zárukou této stability.

Image

Zpráva

Tuniská vláda chystá rozpuštění RCD, protestuje se už jen lokálně

Nový ministr vnitra zakázal v neděli politickou činnost Demokratickému ústavnímu sdružení (RCD) – bývalé Straně moci. Podle pozorovatelů jde o další z opatření, jež mají utlumit poslední protesty a nepokoje v zemi. Ty pokračovaly na několika místech i o víkendu.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Chudoba napříč Evropou

Chudoba se v Evropě v dobách ekonomického rozkvětu nezmenšuje, a v dobách krize roste. Opětovné omezování minimálních příjmů, které přivádí další a další jednotlivce a rodiny do nedůstojné chudoby, může vést k destabilizaci s fatálními důsledky.

Image

Zpráva

Střety a protesty v Káhiře pokračují, režim nabízí dialog

Tisíce odpůrců Mubarakova režimu zůstávají na náměstí Tahrír, kde si vytvořili opevněný tábor. Jeho stoupenci na ně dorážejí z přilehlých ulic. Premiér a viceprezident se opět zaručili za reformy, podle demonstrantů jde ale o hru na hodného a zlého policajta.

Zpráva

Tuniský ministr vnitra vidí za vlnou násilí spiknutí policistů

Ministr vnitra nové tuniské prozatímní vlády reagoval na sérii násilností v zemi obměnou nejvyšších policejních velitelů. Z útoků na budovy ministerstva vnitra, odborů a některých škol v Tunisu viní spiknutí bezpečnostních složek bývalého režimu.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Sociálne revolty v Tunisku a Egypte

Nepokoje v Tunisku a Egyptě vyjevily sociální polarizaci a politickou slabost starých režimů. Západní vlády jsou evidentně na rozpacích, neboť sociální štěpení arabského světa ignorovaly a věnovaly pozornost výlučně politickému islámu.

Image

Zpráva

O budoucnosti Egypta se rozhodne v nejbližších dnech

Organizátoři protestů svolali na úterý „milionový pochod“ a vyzvali Egypťany k neomezené generální stávce. V zemi se ale současně šíří nejistota, potíže se zásobováním a zvěsti o rabování. Dle znalců se tak o výsledku současných protestů rozhodne již velice brzy.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Už je to tady?

Je-li letošní rok rokem revoluce, je třeba si uvědomit, že sama aktivita mas nic neřeší. Dává možnému politickému řešení sílu, ale hněv lidu musí artikulovat reálná dobře organizovaná politická síla schopná racionálně analyzovat situaci a svůj program s odvahou prosazovat a hájit.

Image

Zpráva

Mubarak představil novou vládu, egyptská opozice vyjednavače

V egyptských městech pokračovaly i o víkendu mohutné protesty, demonstrovalo se ale pod dohledem armády a k násilným střetům pátečního rozsahu už nedošlo. Z politického hlediska i prizmatu každodenního života však nastaly důležité změny.

Image

Zpráva

Protestující v Tunisku si vymohli už i výměnu neoblíbených ministrů

Tisíce Tunisanů opět v minulých dnech demonstrovaly před kanceláří premiéra prozatímní vlády Ghannúčího. Ten nakonec vyhověl jejich požadavkům a ve spolupráci s odbory odvolal z vlády zbývající zástupce režimu, svrženého prezidenta bin Alího.

Image

Zpráva

Egypt očekává protesty s milionovou účastí

„Egyptští křesťané a muslimové půjdou do ulic bojovat proti korupci, nezaměstnanosti, útlaku a nedostatku svobod,“ – tak zní pozvánka na páteční demonstraci. Režim Husního Mubaraka odpojil v zemi internet, místy i telefony a nasadil zvláštní jednotky.

Image

Zpráva

Protesty pokračují také v Jemenu, prezident ustupuje

S menší účastí i intenzitou než v Egyptě, ale podobnou vytrvalostí se protestuje proti vládě v nejchudší zemi Blízkého východu. Prezident Sálih již snížil daně a slíbil regulaci cen potravin, demonstranti však chtějí úplnou změnu režimu.

Image

Zpráva

Nepokoje v Egyptě pokračují již třetím dnem, přibývá mrtvých

Zejména mladí Egypťané nepřestávají demonstrovat ani po oficiálním zákazu. Policie už zadržela přes tisíc lidí, šest osob bylo zabito. V Káhiře dochází k výpadkům proudu a telefonní sítě, v Suezu byla zapálena vládní budova.

Image

Zpráva

Po Tunisku povstaly i tisíce Egypťanů, policie je rozehnala

Zejména mladí Egypťané v úterý protestovali proti pokračování třicetileté vlády a autoritářské politice režimu Husního Mubaraka. Při násilných střetech zemřeli čtyři lidé. Organizátoři slíbili, že i přes zásah policie v protestech nepoleví.

Image

Zpráva

Tuniská revoluce inspiruje celý region, protestuje stále víc

Během víkendu proběhly demonstrace v Alžírsku a v Jemenu, nyní se očekávají v Egyptě. Zprávy o protestech a neklidu přicházejí také z Libanonu, tamní situace je ale důsledkem letité vnitropolitické krize.

Image

Zpráva

Tuniský premiér slíbil další ústupky, protesty ale pokračují

Stovky až tisíce lidí stále demonstrují ve velkých městech, zejména v metropoli Tunisu. Premiér Ghannúčí slíbil změnu všech „nedemokratických zákonů“, odejít chce ale až po volbách. Do země se mezitím vracejí disidenti.

Image

Zpráva

Tuniská vláda povolí zakázané strany

Kabinet premiéra Ghannúčího se na své první schůzi dohodl na povolení všech politických stran a propuštění politických vězňů. Vláda je ale stále pod tlakem odborů i demonstrantů, kteří požadují demisi ministrů bývalého režimu.

Image

Zpráva

Tunisanům se nelíbí nová vláda, situace se ale zklidňuje

Situace v Tunisku se po čtyřech týdnech sociálních protestů pomalu uklidňuje. Úřady již začaly s vyšetřováním rozkrádání státního majetku za minulého režimu a údajně zatkly třiatřicet příbuzných bývalého prezidenta bin Alího.

Image

Zpráva

Maghrebem se šíří pokusy o sebeupálení po vzoru Tunisana

V Egyptě, Alžírsku a Mauretánii se již pokusilo demonstrativně upálit osm lidí. V samotném Tunisku došlo za poslední dny k ustavení široké vlády, již záhy opustili čtyři ministři, k dalším přestřelkám a také k demonstracím.

Image

Zpráva

Analytici se přou, zda k tuniské revoluci přispěly WikiLeaks

Dle četných expertů přispěla k vytvoření protirežimní atmosféry v Tunisku také depeše americké ambasády v Tunisu, která popisuje luxusní život vládnoucí rodiny, korupci a celkovou nespokojenost v zemi. Zástupci USA však tuto souvislost odmítají.

Image

Zpráva

Režim bin Alího v Tunisku padl, stále se ale střílí

Páteční útěk tuniského prezidenta ze země započal řetězec událostí, který část pozorovatelů hodnotí jako revoluci. Jiní připomínají, že neklid v zemi stále trvá a není zároveň jasné, jak bude přijat vznik vlády, kterou sestavuje pobočník uprchnuvšího samovládce.

Image

Zpráva

Tuniský prezident ustoupil protestům, režim se má změnit

Autoritářský prezident Bin Alí se ve večerním projevu zavázal, že v příštích volbách již nebude kandidovat. Zároveň slíbil rozšíření svobody slova, snížení ceny potravin a konec policejního násilí. Při sociálních nepokojích zemřeli v noci další dva lidé.

Image

Zpráva

V ulicích Tunisu je už i armáda a další mrtví

Režim prezidenta bin Alího vyhlásil zákaz nočního vycházení a do ulic hlavního města povolal vojsko. Sociálně motivované protesty však stále pokračují. V reakcích velmocí se navíc začínají odrážet politické přesahy situace.

Image

Zpráva

V Tunisku a Alžírsku eskalují sociální nepokoje, 16 mrtvých

Na severu Afriky se o víkendu vyhrotily sociálně motivované protivládní protesty. V Tunisku při srážkách s policií zahynulo nejméně čtrnáct lidí, v Alžírsku je situace podobná. Při lidových bouřích byli zabiti čtyři lidé, osm set jich bylo zraněno.

Zobrazeno 46 / 46