Rozpočet 2012

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Byl stát při správě svého dluhu oloupen o 10 miliard?

Klíčovým faktorem při veřejné správě většího množství financí je transparentnost. Chyby a ztráty v úředním kontaktu s bankami jsou často nezaviněné, a transparentní účty je dovedou včas odhalit.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Jde opravdu jen o Růžičku?

Sportovní média se po hokejovém mistrovství světa sesypala na Vladimíra Růžičku. Korupce ve sportovním prostředí je však systémovým problémem, jehož příčinou je dlouhodobá podfinancovanost českého sportu. Sloupek Jiřího Paroubka.

Peltram2

Glosa

Nečasova/Kalouskova koalice bez Nečase určitě dosáhne meze rozpočtové nezodpovědnosti

Podle nejnovější zprávy evropského statického úřadu je Česká republika na hraně poslední třetiny nejhorších zemí EU, co se týče nárůstu vládního dluhu. Tímto tempem do příštích voleb možná překročíme magickou hranici 50 % HDP.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Za nečerpání evropských peněz odpovídá Ministerstvo financí

Za problémy s nečerpáním peněz z evropských dotací stojí totální selhání Ministerstva financí v kontrolní funkci, kterou vůči tokům peněz z EU má.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Zaměstnavatelé upozorňují parlament, že podnikatelé, zaměstnanci i příjmy rozpočtu vyžadují růst

Daňová a fiskální politika Nečasovy vlády podvazuje ekonomický růst ČR; vláda navíc nedokáže čerpat dotace z EU. Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů vyzývá k auditu a přehodnocení vládních politik v těchto oblastech.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Rozpočtoví kouzelníci a sedmilháři

Fakt, že mnohem větší část veřejného dluhu vznikla za pravicových vlád, nebrání novinářům a analytikům v tom, aby rozpočtové politiky pravicových vlád označovali za odpovědné, kdežto rozpočtové politiky levicových vlád za rozhazovačné.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Komentář

Jan Černý: Škrtání státu škrtá lidské životy

Plakátovací kampaň „ProAlt varuje: Tato vláda může zabíjet“ s nadsázkou poukazuje na mezní důsledky neoliberální politiky „nutných reforem a škrtů“.

271243_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Sociální demokraté vyzývají Kalouska k rezignaci

ČSSD považuje za nepřijatelné, aby vláda a její ministr financí odmítali převzít politickou odpovědnost za selhání v čerpání desítek miliard korun ze strukturálních fondů EU a za špatně nastavený systém auditu evropských strukturálních fondů.

John

Zpráva

Agónie vládní koalice bude pokračovat, nepochybují sociální demokraté

Rozuzlení koaliční krize není podle opoziční ČSSD dobrou zprávou pro občany. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky se vládu podařilo udržet pouze za cenu kapitualce nejmenší vládní strany před daňovými a rozpočtovými plány ODS a TOP 09.

230791_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

ČSSD: Zrušení tří resortů výrazné úspory nepřinese

Opoziční sociální demokraté odmítají plán koaličních stran na snížení počtu ministerstev. Podle informací ČTK koaliční lídři uvažují kvůli úsporám v rozpočtu o konci samostatného ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje.

440667_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Učitelům letos nakonec mzdy nejspíš klesnou

Navzdory rezignaci Josefa Dobeše bude úspora 1,9 miliardy v regionálním školství nejspíš znamenat snížení platů učitelů. Podle ministerstva školství se jim mzda sníží o 560 korun měsíčně. Návrh ještě musí podepsat nový ministr.

449969_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Odboráři opustili jednání tripartity. Vláda naše návrhy odmítá, tvrdí

Páteční jednání o chystaných úsporných opatřeních vlády, odborů a zástupců zaměstnavatelských svazů skončilo krachem. Po dvou hodinách odboráři jednání ukončili s tím, že nebudou dělat vládě pouhé křoví.

Kalousek

Zpráva

Důchody příští rok nakonec porostou i přes slabý výkon české ekonomiky

Ekonomičtí ministři Nečasova kabinetu se shodli na tom, že ke zmrazení důchodů nakonec nepřistoupí. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše ekonomičtí experti současně souhlasili s tím, že budou zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty.

Image

Zpráva

Sobotka: Vláda chce kraje dostat krácením dotací před volbami na kolena

Vládou navrhované škrty v rozpočtu jsou podle sociálních demokratů důsledkem chybné daňové politiky a ministr financí tuto situaci řeší mimo jiné na úkor krajů. Ty tak dostávají například ve srovnání s rokem 2008 o třináct miliard korun méně.

A4

Zpráva

Snižování deficitu v době recese zničí veřejný sektor, varují odboráři

Úsporné kroky, které tento týden schválili ekonomičtí ministři vlády, podle odborů zhorší bezpečnost, vzdělávání i kontrolní činnost státu. Navrhované propouštění státních zaměstnanců současně omezí veřejné služby a povede k vyšší nezaměstnanosti.

Image

Zpráva

Během příštích dvou let má přijít o práci sedmnáct tisíc učitelů

Přibližně každý sedmý učitel má přijít v příštích dvou letech o práci. Informuje o tom deník Právo s odkazem na interní materiály ministerstva financí. Proti plánu vystoupily odbory: chystají protesty a nevylučují stávku.

Petr-kajnar

Komentář

Petr Kajnar: Krátkozraká novela o rozpočtovém určení daní

Současný zákon o rozpočtovém určení daní je špatný, ale projednávaná novela není o nic lepší. Nárok menších obcí a měst na narovnání příjmů z daňových výnosů je legitimní, nemůže ale jít na úkor velkých měst, která jsou přirozenými centry regionů.

Image

Zpráva

VV odmítají Kalouskem navrhované úspory

Nejmenší vládní strana odmítá návrh rozpočtových změn, které v pondělí představil ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a na kterém se shodli ekonomičtí ministři. Pro VV je nepřijatelné například zmrazení důchodů či zrušení porodného.

Image

Zpráva

Ekonomičtí ministři navrhují zmrazení důchodů či zvýšení DPH

Vláda letos zmrazí výdaje asi za 23 miliard korun. Ekonomičtí ministři se shodli na dalším zvyšování daně z přidané hodnoty, zvyšování daní pro bohaté či na omezení valorizace důchodů. V pondělí to uvedl premiér Petr Nečas.

Image

Zpráva

Nečasova vláda prosadila svůj druhý státní rozpočet

Pravicoví poslanci ve středu ve Sněmovně schválili rozpočet na příští rok, a to i přes odpor opozice. Schodek má klesnout oproti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Vláda ale připustila, že může po novém roce přijít do Sněmovny s úpravou rozpočtu.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Radost z pravice i levice aneb ať žijí obstrukce

Zatímco před několika lety se levice snažila zkrátit pravicové obstruování na minimum, dnes totéž dělá pravice, která, jak víme, je úplně něco jiného než levice, je totiž pravicí.

V_a

Komentář

Roman Váňa: Jak snížit výdaje na vězeňskou službu? Ministerstvo spravedlnosti má recept

Emoce vyvolané obstrukcemi ve Sněmovně zastínily další důležitý bod. Tím je vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na příští rok, který 2. listopadu prošel v prvním čtení. Nedostatků ovšem obsahuje víc než dost.

Image

Zpráva

Učitelé dostanou od ledna přidáno, slibuje Dobeš

Všichni učitelé – tedy i ti nekvalifikovaní – dostanou od nového roku přidáno. Uvedl to ministr školství Josef Dobeš s tím, že průměrné navýšení platů bude 750 korun. Do tarifů se celkem rozdělí čtyři miliardy korun.

Image

Zpráva

Bez zdanění hazardu rozpočet neprojde, tvrdí poslanci Věcí veřejných

Až polovina poslaneckého klubu nejmenší vládní strany nezvedne ruku pro návrh státního rozpočtu na příští rok v případě, že od ledna nedojde ke zdanění hazardu. Pro Český rozhlas to uvedl poslanec Věcí veřejných Josef Novotný.

Image

Zpráva

Věci veřejné zpracovaly návrhy změn daňové reformy

VV trvají na zachování daňového zvýhodnění stravenek, superhrubé mzdě a daňovém zvýhodnění při zaměstnávání zdravotně postižených. Současně chtějí do státní pokladny získat více peněz z hazardu. Strana požadavky zapracovala do pozměňovacích návrhů.

Image

Zpráva

Věci veřejné hovoří o možné další koaliční krizi

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta zaslal ve čtvrtek ministru financí Miroslavu Kalouskovi otevřený dopis, ve kterém požáduje předání materiálů ke zdanění hazardu a současné jej vyzívá ke svolání koaliční komise k diskusi o veřejných financích.

Image

Zpráva

Nečasova vláda schválila jednomyslně návrh rozpočtu na rok 2012

Kabinet Petra Nečase ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 105 miliard korun, a to na jednomyslně. Do Státního fondu dopravní infrastruktury byly přesunuty čtyři miliardy z dluhové služby a rezervy na dofinancování.

Image

Zpráva

Návrh rozpočtu se nelíbí odborům i zaměstnavatelům

Kabinet Petra Nečase na úterním jednání tripartity své partnery o návrhu rozpočtu na příští rok nepřesvědčil. Návrh rozpočtu kritizují jak odbory, tak zaměstnavatelé. Argumentují například tím, že počítá s nereálným růstem ekonomiky ve výši 2,5 procenta.

Image

Zpráva

Vláda nad rozpočtem shodu stále nenašla

Koaliční kabinet Petra Nečase ve středu opět přerušil jednání o rozpočtu na příští rok. Věci veřejné totiž trvají na svých požadavcích. Podle Miroslava Kalouska by rozpočet na příští rok měla vláda schválit na svém zasedání ve středu 21. září.

Image

Zpráva

Věci veřejné trvají na změnách v rozpočtu

Předseda Věcí veřejných Radek John v neděli v České televizi zopakoval, že nejmenší vládní strana nepodpoří návrh rozpočtu na příští rok v případě, že nebudou navýšeny kapitoly restortů dopravy, vnitra a spravedlnosti.

Image

Zpráva

Vláda bude v jednání o rozpočtu pokračovat příští týden

Koaliční kabinet Petra Nečase ve čtvrtek otevřel diskusi o státním rozpočtu na rok 2012, který počítá se schodkem 105 miliard korun. Po poledni se ale ministři rozešli s tím, že v jednání nad návrhem rozpočtu budou pokračovat příští týden.

Image

Zpráva

Na chystané úspory na železnici doplatí tisíce lidí, nepochybuje svaz cestujících

Od nového roku resort dopravy zruší až osm procent dálkových spojů. Českým drahám dá totiž ministerstvo o 200 milionů korun méně než letos. Podle Svazu cestujících ve veřejné dopravě to bude znamenat zrušení více než 60 rychlíků denně.

Image

Zpráva

Kraje nesouhlasí s krácením dotací na dopravu, obrátí se na soud

Asociace krajů se obrátí na soud kvůli sporu s vládou o právní závaznost memoranda týkajícího se dotací pro kraje na financování regionální železniční dopravy. Podle premiéra je ale dokument pouhou politickou deklarací.

Image

Zpráva

Dobeš nepedagogickým pracovníkům platy nesniží

Platy nepedagogických pracovníků se příští rok nesníží a učitelé navíc dostanou 4 miliardy. Garantoval to ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných po páteční schůzce s odboráři.

Image

Zpráva

Vláda a hejtmani budou jednat o dotacích na regionální dopravu

Dotace na regionální železniční dopravu budou tématem pátečního jednání hejtmanů s vládou. Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška je rozpočet pro resort dopravy katastrofický, a pokud kraje původně slíbené peníze nedostanou, hodlají se o ně soudit.

Image

Zpráva

Proti zrušení zvýhodnění stravenek jsou VV, část ODS i opozice

Koaliční kabinet občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných schválil návrh daňové reformy. Návrh ministerstva financí počítá s vytvořením jednoho inkasního místa, zrušením superhrubé mzdy či zrušením řady daňových výjimek včetně zvýhodnění stravenek.

Image

Zpráva

Ministerstvo dopravy zruší na železnici na čtyřicet dálkových spojů

Od ledna příštího roku resort dopravy zruší až osm procent dálkových spojů. Českým drahám dá totiž ministerstvo o 200 milionů korun méně než letos. O které vlaky konkrétně půjde, zatím ministerstvo neoznámilo.

Image

Zpráva

Kraje chtějí od státu více peněz na regionální dopravu

Krajští hejtmani požadují po vládě navýšení financí pro resort dopravy. Podle předsedy Asociace krajů a hejtmana Jihomoravského kraje je výše rozpočtu pro kapitolu dopravy katastrofická. Kraje se podle něj hodlají o peníze i soudit.

Image

Zpráva

Nepedagogickým pracovníkům mzdy neklesnou

Školníkům, kuchařkám či uklizečkám, které jsou zaměstnané ve školství, se platy snižovat nebudou. Na pondělním jednání se na tom shodli ministři Josef Dobeš a Miroslav Kalousek. Resort školství bude peníze na platy hledat ve vlastních rezervách.

530781_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

I TOP 09 kritizuje Dobešův plán snížit mzdy nepedagogickým pracovníkům

Poslanecký klub TOP 09 nesouhlasí s návrhem ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných, který plánuje hledat úspory na slíbené zvýšení platů učitelů u nepedagogických pracovníků. Chce jim sebrat pět rocent z platu.

523577_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Kalousek nemá pro školství peníze navíc

Školští odboráři jednali s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o navýšení rozpočtu pro resort školství na příští rok. Kalousek ale podle svých slov pro školství víc peněz nemá. Odboráři se ještě ve čtvrtek mají sejít ministrem Josefem Dobešem.

533833_mediafax_jiri_schott

Zpráva

Vláda bude jednat o definitivní podobě rozpočtu na příští rok

Tuto středu se po dvou týdnech opět sejde Nečasův kabinet. Koaliční vláda má před sebou jedno z nejdůležitějších a nejsložitějších vyjednávaní, a to o rozpočtu na příští rok. Poslanci by zákon o rozpočtu měli dostat do konce září.

Image

Zpráva

Dobeš plánuje snížit mzdy školníkům, kuchařkám či uklizečkám

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných plánuje vzít školníkům, kuchařkám či sekretářkám pět procent z platů, uspoří tak 700 milionů korun. Ministerstvo totiž musí dát čtyři miliardy na platy učitelů. Dobešův záměr kritizuje ČSSD i odbory.

Image

Zpráva

Dobeš plánuje škrty v resortu školství

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných plánuje škrty ve svém rezortu. Podle deníku Právo musí totiž sehnat čtyři miliardy korun slíbené na zvýšení odměn učitelům pro příští rok. Rozpočet školství na příští rok má být totiž stejný jako letos.

533865_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Kalousek zvažuje požádat „bohaté" o solidaritu

Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten více finančně zatížit vysokopříjmové skupiny. Ovšem pouze na přechodnou dobu, nutnou ke snižování deficitu státních financí. Kalousek nehodlá zvyšovat přímou daň, uvažuje o jiných mechanismech.

Image

Zpráva

Vláda nakonec návrh rozpočtu přijala, nesouhlasu VV navzdory

Kabinet Petra Nečase ve středu přijal základní podobu státního rozpočtu na příští rok s deficitem 105 miliard. DPH bude příští rok ve dvou sazbách, 20 a 14 procent. Další rok pak 17,5 procenta. S návrhem rozpočtu nesouhlasí vládní VV i opoziční ČSSD.

Image

Zpráva

Koalice hledá shodu o podobě státního rozpočtu na příští rok

Úterní porada ekonomických ministrů nepřinesla shodu na podobě rozpočtu na rok 2012. Zatímco VV navrhují progresivní zdanění, podle TOP 09 vláda vybírá ze dvou variant. Buď škrty ve výdajích ministerstev nebo zavedení devatenáctiprocentní DPH.

Image

Zpráva

Věci veřejné nechtějí přistoupit na zvýšení DPH

VV jsou proti zvyšování DPH, dokud nebudou mít jistotu, že výdaje rozpočtu budou účelné. Navrhují proto větší úspory na jednotlivých ministerstvech. Pokud ke zvýšení DPH dojde, bude nejmenší vládní strana požadovat zavedení dvou daňových sazeb.

Image

Zpráva

Koalice jednala o rozpočtu, daních a škrtech. Zatím bezvýsledně

V pondělí odpoledne se uskutečnila koaliční schůzka ve formátu K9 nad návrhem rozpočtu na příští rok. Ministr financí chce vládě předložit rozpočet se schodkem 105 miliard, tedy 3,5 procenta. Věcem veřejným ale vadí škrty v resortech školství a dopravy.

Image

Zpráva

Věci veřejné v koalici navrhnou progresivní zdanění a vyšší daň pro firmy

Nejmenší koaliční strana se na pátečním jednání předsednictva strany usnesla, že nebude akceptovat navýšení nižší sazby DPH na 19 procent. Naopak, na pondělním jednání koalice VV navrhnou zavedení progresivního zdanění a zvýšení daně pro firmy.

Zobrazeno 50 / 51