Protesty ve Španělsku

Image

Analýza

Petr Jedlička: Španělsko a Podemos v roce 2016: možné je stále všechno

Petr Jedlička se vrací k debatě nad působením španělských rozhořčených, rozebírá aktuální povolební situaci a přibližuje možné koalice, o nichž se mluví v souvislosti s jednáním o nové vládě.

Josef_nerusil

Komentář

Josef Nerušil: Dukova lůza

Pražské arcibiskupství vydává reakci na dvojici textů publikovaných autory našeho deníku. Lukáš Senft a Ivan Štampach podle něj úplně dezinterpretovali slova kardinála Duky.

A1

Zpráva

Španělsko se posouvá doleva, tradičním stranám roste konkurence

Podle sociologických měření zaujímají dnes Španělé nejlevicovější postoje od roku 1966. Tomu odpovídá i nárůst podpory nové straně Podemos navazující na požadavky hnutí rozhořčených, kteří okupovali španělská náměstí před třemi lety.

Foto_is

Reportáž

Gustav Novotný: V březnu v Madridu

Autor zavítal do španělského hlavního města na konci minulého měsíce – v době kulminace poslední vlny protestů. Pro DR shrnul své postřehy do reportážního zamyšlení.

Recmanov__profil

Komentář

Ivana Recmanová: Nijak radikální studentské protesty v Granadě

Ivana Recmanová popisuje protesty, které probíhají na Granadské univerzitě ve Španělsku. Jestliže se má španělské terciární vzdělávání reformovat odspodu, je potřeba, aby studenti formulovali požadavky, které skutečně povedou k jeho zlepšení.

A5

Zpráva

Španělští studenti opět protestují, tentokrát na popud rodičů

Odpůrci školských reforem ve Španělsku se brání podobně jako v zimě a na jaře: demonstracemi a stávkou. Nyní poprvé tak ale činí z podnětu rodičovských sdružení. Média při té příležitosti připomínají argumenty obou stran sporu.

A1

Zpráva

Španělská policie rozehnala další protest, napětí roste

Úterní demonstrace v Madridu patřila k menším. Snímky ze zásahu, průvodní dění i fakt, že šlo už o několikátý protest proti politice vlády Mariana Rajoye v řadě, však vykonaly své.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Tekutý hněv a tekutý odpor?

Původně neškodný tekutý hněv tu a tam vykrystalizuje do arabských revolucí, španělslého hnutí Indignados, amerického Occupy, sociálních protestů v Řecku nebo demonstrací proti Nečasově vládě, ovšem po nějaké době se zase rozteče. Nebuďme z toho ale smutní.

A1

Zpráva

Španělsko debatuje nad krádežemi jídla pro chudé, jde i o politiku

Španělská média neztratila ani po týdnu zájem o první úder tzv. gangu Robina Hooda – organizovanou a sociálně motivovanou krádež potravin, kterou provedli andaluští odboráři. Akce se navíc zúčastnil i známý starosta, čímž věc získala další politický rozměr.

Ay899

Zpráva

Španělští rozhořčení si připomínají rok od vzniku hnutí

Na 160 sobotních demonstrací zahájilo sérii protestů, jež má vyvrcholit v úterý – na první výročí zrodu Hnutí 15. května. Srocení nejsou tak mohutná jako loňský rok a také zakládání stanových městeček policie brání. Zájem Španělů o protest přesto trvá.

Ay899

Zpráva

Španělsko bilancuje čtvrteční stávku, vláda upraví rozpočet

Odhad rozsahu stávky se u jednotlivých zdrojů liší, mohutností však překvapily průvodní protesty. Vláda Mariana Rajoye následně zveřejnila další reformní plány.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Kalousek má pravdu, Štěch a Zaorálek mají demagogii

Podle Miroslava Kalouska je nutné odlišit legitimní protesty proti postupu vlády a protesty lidí, kteří protestují proti tomu, že existuje demokratický systém a jeho instituce. V tomto konkrétním bodě má pravdu a jeho kritici se mýlí.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Tekutý hněv

Miroslav Kalousek odsoudil Holešovskou výzvu jako útok na demokracii. Má sice pravdu, ale měl by si položit otázku, kdo zahnal tisíce lidí do pocitu takové bezvýchodnosti, že už nevěří smysluplnosti změn „uvnitř“ systému?

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Sociální média a sociální hnutí

Sociální média podle jedněch mění tvář světa, podle jiných zas takové výhody nepřinášejí. Ve skutečnosti mohou být jen jedním z nástrojů, který sám o sobě svět nezmění.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Referendum o euroškrtech

Vznikne zde levicová alternativa, která bude na aktuální problémy ochotna a schopna odpovědět? Odpovědí by mohl být další růst občanských iniciativ a sociálních hnutí. Témat pro ně je celá řada. Třeba euroreferendum.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Španělští Indignados

Indignados a hnutí Occupy se staly motorem mezinárodní solidarity, odrazovým můstek pro uvažování o alternativách, které už nemají akademickou podobu. Vytvářejí tak příslib možné pozitivní změny.

Mhauser

Sloupek

Michael Hauser: V předvečer nových revolucí

Současný řád ztrácí legitimitu, ale nemůže ji obnovit bez opuštění neoliberalismu a návratu k sociálnímu státu. Ten je však zablokován globálním kapitalismem, v němž vládne finanční kapitál. Nastává stav, kterým začínaly revoluce.

Image

Zpráva

Volby ve Španělsku vyhrála pravice, uspěly ale i malé strany

Osm let vládnoucí socialisty vystřídají lidovci. Podle výsledků nedělních voleb budou mít ve sněmovně jasnou většinu. Socialisté v hlasování propadli, vcelku se ale dařilo malým stranám. Otázkou zůstává, jak volby ovlivnilo hnutí rozhořčených.

Images

Komentář

Jan Štern: Rozhořčení v éře globálního kapitalismu

Protesty proti sociální nerovnosti, které inspirovány španělským hnutím Indignados propukly 15.října tohoto roku, jsou vyjádřením pudového intuitivního strachu účastníků těchto protestů z apokalyptických konců, k nimž globální kapitalismus bez sebemenšího váhání směřuje.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Rozhořčení

Jedna z otázek, kterou si kladou „rozhořčení“, zní, do jaké míry mají voliči v konečném součtu ještě stále vliv na to, co politici skutečně dělají. Na rozdíl od toho, co slibují před volbami.

Image

Zpráva

Víkendových protestů se zúčastnilo přes 1,5 milionu rozhořčených

Iniciativu United for Globalchange podpořili lidé z celého světa. Největší demonstrace se konaly ve Španělsku a v USA, protestovalo se ale i v Austrálii nebo na Filipínách. V Londýně, Frankfurtu a Amsterdamu vyrostla nová stanová městečka.

Image

Zpráva

Rozhořčení z celé EU se sjíždějí do Bruselu, chystají se na 15. říjen

Do hlavního města Belgie i EU přijíždí od soboty houfce aktivistů, které se mají zapojit do velké sobotní akce. Vedle Bruselu se bude protestovat i v dalších 200 městech světa, mimojiné i v Praze a v Bratislavě.

Image

Zpráva

Španělský premiér rozpustil parlament, volby se blíží

Noví poslanci budou zvoleni 20. listopadu a kampaň oficiálně začíná až za pět týdnů. Hlavní strany a jejich předáci se přesto již rozhodně profilují.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Jaká spiritualita pro politiku?

Pozorovatelům současné scény neunikají dramatické projevy hněvu veřejnosti v zemích, které mají bohaté zkušenosti s občanskou aktivitou. Dokonce i krotký a poslušný český občan už má toho dost, i když se nezmůže na účinný masový protest jako Řekové, Britové nebo Španělé. Není však k dispozici nikdo, kdo by se ujal iniciativy.

Image

Zpráva

Španělští rozhořčení jsou zpátky v Madridu, brání exekucím

Skupiny španělských aktivistů, jež koncem června vyrazily na debatní pouť zemí, se vrátily do hlavního města. Nyní si chtějí vyměnit zkušenosti a pokročit v přípravě programu. Lokální odnože hnutí mezitím pokračují v přímých akcích, zejména v obraně vystěhovávaných.

Image

Zpráva

Španělští rozhořčení vyrážejí na debatní pouť

Menší skupinky aktivistů z různých měst se v těchto dnech vydávají na pěší pouť do hlavního města. Plánují během ní debatovat se sympatizanty v sídlech po cestě o programu a dalším vývoji hnutí. V zemi zároveň pokračují jak velké protesty, tak místní přímé akce.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Protestní inspirace I: Španělsko

Deník Referendum začíná publikovat sérii článků, v nichž chce představit různé strategie protestu zajímavých občanských hnutí v současném světě. První díl je věnován aktuálnímu protestnímu trendu ve Španělsku.

Image

Zpráva

Španělští rozhořčení vypískali nové starosty, chystají další akce

Sympatizanti protestního hnutí provedli v sobotu první z velkých, celostátně koordinovaných demonstrací dle nové strategie. Další akce se chystá na příští neděli. Z centra Madridu mezitím zmizely poslední stany. Podle protestujících nejde o odchod, ale o expanzi.

Image

Zpráva

Španělé ruší i tábor v Madridu, už mají další plány

Po protestujících v Barceloně a Valencii si konec stanového městečka si odhlasovali i demonstranti z Puerta del Sol. První a nejvýznamnější z všech táborů chtějí opustit 12. června. Španělská média se v této souvislosti věnují i tomu, co chystají na další týdny.

Image

Fotogalerie

Kouzlo Puerta del Sol - kouzlo protestu

Velký protestní tábor v centru Madridu byl zřejmě nejzajímavějším úkazem svého druhu v Evropě v posledních letech. Nyní by měl být opuštěn. Bezmála měsíc dlouhou okupaci náměstí přibližují momentky Julia Albarrána.

Image

Zpráva

Španělští rozhořčení se dohodli na změně taktiky

Delegáti demonstrantů z 57 měst se v neděli v Madridu dohodli na změnách v organizaci hnutí i na termínech nejbližších akcí. Tábory na náměstí by tak měly vystřídat koordinované lokální protesty a pravidelné porady o dalším postupu.

Image

Zpráva

Španělské protesty pokračují navzdory problémům, Evropa žasne

Zmobilizovaní Španělé si ve většině velkých měst odhlasovali další prodloužení protestů. Ty tak vstoupily do třetího týdne a zvolna začínají inspirovat občany jiných zemí. Kvůli netradiční povaze a délce akcí ale přibývá i různých obtíží: politických i prostě každodenních.

Image

Zpráva

Španělští demonstranti bojují s únavou, plánují, co dál

Španělské protesty mají pokračovat až do neděle, již dnes se však řeší, co dál. Podle jednoho názoru je třeba vytrvat co nejdéle, dle jiného zase vytvořit stabilní občanské hnutí. Třetí názor vyzývá ke spolupráci s některou z malých proobčanských stran.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Pozornost pro Španělsko

Lidé, kteří už přes týden protestují ve Španělsku, nežádají jen konec škrtům a svá sociální práva, ale zásadní reformu systému. Díky nedělní porážce vládní strany v regionálních volbách přitom mají šanci se jí i domoci.

Image

Fotogalerie

Španělské protesty v obrazech: Od Barcelony po Sevillu

Demonstrace začaly v neděli 15. května v Madridu a postupně se rozšířily do dalších 56 měst. Protestuje se proti vládním škrtům, nedostatku pracovních příležitostí, ale i za reformu politického systému. Na náměstích větších sídel vznikla dokonce stanová městečka.

Zobrazeno 35 / 35