Pražský magistrát

Image

Zpráva

V městských bytech pro lidi v nouzi bydlí i soudci a žalobci

Obyvatelka Prahy si stěžovala, že nedosáhla na byt s nízkým nájmem určený pro lidi v nouzi. Následně zjistila, že místo ní v těchto bytech bydlí podnikatelé i státní zastupitelé. Dokument, který získali Piráti, to potvrdil.

Dr_palov_

Komentář

Kristýna Drápalová: Nauč svého náměstka číst

Zveřejňujeme reakci Kristýny Drápalové na článek Matěje Stropnického. Stropnického postup démonizace developerů je podle ní nedomyšlený a v konečném důsledku škodí hlavnímu městu.

Winkelmann

Komentář

Neela Winkelmann-Heyrovská: Jak nám vnutili Blanku

Tunel Blanka je černou stavbou a to ještě z jiného důvodu, než tvrdí primátor Hudeček. Celý projekt byl prosazen nezákonně a za porušení povinnosti zahrnout občany do povolovacího procesu, navíc občané o něm nebyli ani řádně informováni.

Jb_portr_t2

Komentář

Jakub Bachtík: Dům na Václaváku, aneb urbanismus jako ve středověku

Případ domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice ukázal, že Praha odmítá chápat městský prostor jako něco, co se má podřizovat veřejnému zájmu a co má být předmětem široké a kontinuální diskuse.

27505_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Pražští radní rozprášili komisi pro cyklistickou dopravu

Rada hlavního města se rozhodla fakticky zlikvidovat komisi pro cyklistickou dopravu. Ta byla již sedmým rokem poradním orgánem radních a zasedali v ní nejen politici, nýbrž i nezávislí odborníci.

Image

Zpráva

Laudát z TOP 09: Problémem není Bém, nýbrž paralelní struktury, které vytvořil

Předsedu pražské TOP 09 kauza s odposlechy exprimátora Pavla Béma v ničem nepřekvapila. Podle něj jen potvrzuje, co mnozí vědí již roky. Přesto odmítá unáhlené vypovězení koaliční smlouvy. A menšinovou jednobarevnou vládu považuje za past.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Prezident Klaus a kauza Janoušek-Bém

Václav Klaus má pravdu v tom, že zveřejňování odposlechů není nic pěkného, ba že jejich zneužívání může za určitých okolností ničit demokracii. Tu ale mohou ničit, ba dokonce zničit i jevy, na které uniklé odposlechy poukazují.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Bém, Janoušek, ježci a Ignát Herrmann

Způsoby, jakými se domlouvají ty největší kšefty politiky a podnikatelské sfér, vypadají jako by nešlo o veřejnou správu, ale o velkou vlakovou loupež. Je to smutné čtení, stejně jako příběh o ježcích, který má však aspoň dobrý konec.

Image

Zpráva

Pražská ODS je jednotná. Za Svobodou stojí i kmotři

Primátor české metropole Bohuslav Svoboda byl pohodlnou většinou zvolen předsedou pražské ODS. Delegáti mu také navolili nové přesednictvo v podobě, kterou si přál. Svobodu tak nejspíš podpořili i ti, od nichž chtěl stranu primátor očistit.

Image

Zpráva

Pražská ODS před sněmem: žádná očista, jen poziční boj

V pondělí bude na pražském regionálním sněmu ODS zvolen nový předseda. Favoritem je podle všeho primátor Bohuslav Svoboda, který obdržel dvanáct nominací z patnácti možných. Představy, že se tím v ODS něco mění, jsou však nejspíše liché.

Image

Zpráva

Nezalévejte peníze do betonu, vyzývají pražské zastupitele aktivisté

Od roku 2007 nemá podle iniciativy Auto*Mat česká metropole peníze takřka na nic jiného, než na na tunel Blanka. Ten má být přitom dokončen až v roce 2014. Pražané tak musí platit stavebním firmám a na všem ostatním naopak šetřit.

Image

Zpráva

Svoboda chce být součástí nejužšího vedení ODS

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se chce v budoucnu ucházet o funkci místopředsedy občanských demokratů. Ještě předtím ale hodlá usilovat o uvolněný post předsedy pražské ODS. Na ten v pátek rezignoval poslanec Boris Šťastný.

Image

Zpráva

Stvrzeno: ODS zůstane primátor, TOP 09 má většinu v radě

Nová rada české metropole je kompletní. TOP 09 má dva náměstky a čtyři radní, ODS zůstali dva náměstci, dva radní a primátor Bohuslav Svoboda. O novém složení rady rozhodlo pražské zastupitelstvo. Dohodu schválila i regionální rada pražské ODS.

Image

Zpráva

Praze bude vládnout pravice, Svoboda se dohodl na koalici s TOP 09

Na pražském magistrátu bude vládnout pravice. Dohodu s TOP 09 ale zatím uzavřela pouze část občanských demokratů kolem Bohuslava Svobody, který zůstane i nadále primátorem. Za koaliční smlouvou přitom stojí i premiér a předeseda ODS Petr Nečas.

154402025393787280

Sloupek

Matěj Stropnický: Komedie končí, komedie pokračuje

Dušan Pařízek a jeho Komedie končí. Končí i transformace městských divadel. Divadlo si ošmírovala Hana Gregorová, ale v cestě jí stojí výběrová komise. Za deset svých let Pařízkovo divadlo přivezlo do Prahy hodně Evropy a to nejen opravdového umění, ale i docela jiné kulturní politiky.

Image

Zpráva

V souvislosti s kauzou opencard byli obviněni další čtyři lidé

Protikorupční policie obvinila čtyři lidi z pražského magistrátu v souvislosti s kauzou opencard. Jde o členy hodnotící komise. Ta údajně v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách vybrala na projekt servisního kartového centra společnost Haguess.

Image

Zpráva

Pražští radní schválili zdražení jednorázových jízdenek MHD

Cestující si od 1. července připlatí šest korun, zároveň se prodlouží platnost jízdenky a dosud nepřestupní se stane přestupní. Od začátku července budou také nově hromadnou dopravou jezdit zdarma děti do 15 let a důchodci od 65 roků.

Image

Zpráva

Magistrátní koalice se opět nedohodla na jedenáctém radním

Velká koalice ODS a ČSSD v Praze se stále nedohodla na obsazení jedenáctého místa v radě. Podle koaliční smlouvy má místo připadnout TOP 09. Vítěz pražských voleb ho ale odmítá. Další jednání smírčího řízení bude začátkem příštího týdne.

Image

Zpráva

Na pražském magistrátu proběhlo první kolo smírčího řízení mezi ČSSD a ODS

Na pražském magistrátu v úterý proběhlo první kolo smírčího jednání vládnoucí koalice. Vyjednavači nalezli shodu nad několika body. ČSSD na jednání koaličnímu partnerovi oznámila, že podpoří jakéhokoli kandidáta TOP 09 na místo předsedy kontrolního výboru.

Image

Zpráva

Stíhání Březiny pokračuje, se stížností neuspěl

Státní zastupitelství zamítlo Březinovu stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Trestní stíhání sociálnědemokratického náměstka pražského primátora tak pokračuje. Protikorupční policie Březinu obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

486497_mediafax_macciani

Zpráva

Pražský primátor obdržel dopis s výbušninou

Pražští kriminalisté nevyvrátili informaci týdeníku Euro, že primátor Bohuslav Svoboda obdržel dopis s výbušninou. Primátor čelí anonymním výhružkám od prosince loňského roku a hlídá ho policejní ochranka.

391113_mediafax_tomas_tkacik

Zpráva

Pražská koalice zahájila smírčí řízení

V potu se rodící koalici na pražském magistrátě hrozí rozpad. ČSSD a ODS se stále nedohodly na obsazení jedenáctého místa v městské radě ani na transformaci městských společností. Proto zahájily měsíční smírčí řízení.

Image

Zpráva

Zastupitelé TOP 09 vyzvali Březinu k rezignaci

Opoziční zastupitelé za TOP 09 vyzvali k rezignaci náměstka pražského primátora Karla Březinu z ČSSD, který čelí obvinění protikorupční policie. Náměstek ale jakékoliv pochybení odmítá a o rezignaci neuvažuje. Naopak proti obvinění podal stížnost.

Image

Zpráva

ODS po Březinovi rezignaci nepožaduje

Pražská ODS nepožaduje po obviněném náměstkovi Karlu Březinovi z ČSSD jeho odstoupení. On sám se odstoupit nechystá. Primátor Bohuslav Svoboda po středečním jednání zástupců koalice novinářům řekl, že záležitost bude řešit sama sociální demokracie.

Image

Zpráva

Po verdiktu Ústavního soudu by Praze mohl dočasně vládnout Bém

Pokud ústavní soudci zruší platnost komunálních voleb v Praze, mohla by podle ministerstva vnitra dočasně vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Další možností, kterou ale vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody.

Image

Zpráva

Praha neví, jak bude stavět metro D ani jak je zaplatí

Současné vedení Prahy chce novou trasu metra začít stavět do konce volebního období. Je pochybné, zda na ni vinou projektů jako tunel Blanka budou peníze.

429449_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Praha bude schvalovat rozpočet, počítá s Blankou i metrem na Ruzyň

Koalice na pražském magistrátu předloží ve čtvrtek rozpočet ve výši 52,2 miliard korun. Počítá s dalšími penězi na tunel Blanka, na stavbu metra do Ruzyně i dopravou pro děti a důchodce zdarma. Podle Zdeňka Tůmy ale není rozpočet reálný.

Image

Zpráva

V kauze Opencard padlo první obvinění

Protikorupční policie začala v kauze Opencard stíhat jednoho člověka pro trestný čin porušování závazných pravidel hospodářského styku. Policisté se kauzou začali zabývat na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.

303451_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Pražským architektům chybí plán rozvoje města, a tak se spojili

Podle nově vzniklé iniciativy Za novou Prahu nemá město dvacet let urbanistickou koncepci. Architekti Eva Jiřičná a Jan Kasl, historici umění Zdeněk Lukeš či Dan Merta a další proto navrhují vznik odborného poradního sboru.

Zpráva

Mocní pražští úředníci zatím na svých místech zůstávají

Nejvlivnější úředníci pražského magistrátu, Jiří Toman, Peter Ďurica a Bořek Votava, označovaní kvůli svým vazbám na lobbistu Romana Janouška jako „nedotknutelní", odmítají opustit své funkce. Navzdory snahám primátora Bohuslava Svobody.

Zpráva

Pražský magistrát zahájené stavby dokončí, nové nezačne

Koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátě chce šetřit na uvažovaných nových stavbách. Nejistá je tak třeba dostavba vyhořelého Průmyslového paláce na Výstavišti. Jiné, jako třeba čističku v Bubenči, ale postavit musí.

Image

Zpráva

Praha zpracovává připomínky k novému územnímu plánu už rok

Praha už rok zpracovává připomínky ke konceptu nového územního plánu. Lidé jich totiž podali 16 000. Původně se přitom počítalo s tím, že koncept nového územního plánu schválí ještě minulé vedení města.

416153_mediafax_jakub_deml

Zpráva

Provozovatel čističky z Drobilovy kauzy souhlasí s úpravou smlouvy

Společnost Veolia souhlasí s vyčleněním pražské čistírny odpadních vod ze smlouvy mezi pražskými vodovody a hlavním městem. EU vyjmutím čistírny ze současné smlouvy podmiňuje poskytnutí finanční podpory na její přestavbu. Zakázka figurovala v kauze Drobil.

Image

Zpráva

Praha zrušila výběrové řízení na provozovatele kartového centra

Vedení hlavního města zrušilo výběrové řízení, ze kterého měl vzejít provozovatel kartového centra, které zajišťuje vydávání a správu karet Opencard. Během ledna tak kartové centrum převezmou zaměstnanci magistrátu.

Zpráva

Pražská čistička oživuje spor o magistrátní koalici

Aféra Pavla Drobila se promítá i do vztahů mezi koaličními partnery na magistrátu hlavního města. Primátor Svoboda zatím změny v procesu výběrového řízení na zakázku odmítá, úřadující předseda ČSSD Sobotka ale situaci řešit se svými straníky bude.

Zpráva

Pražští zastupitelé se rozešli, aniž schválili program

Jednání zastupitelů na pražském magistrátě v úterý ani řádně nezačalo: koalice odmítla hlavní bod jednání o výběrovém řízení na přestavbu čističky, který navrhla TOP 09, a zastupitelstvo tak neschválilo program schůze.

Zpráva

Listopadová výzva proti pražské koalici chystá další kroky

Iniciátoři petice Listopadová výzva, pod kterou se s cílem zabránit vzniku koalice ODS a ČSSD podepsalo během několika dnů 25 tisíc lidí, hodnotí výsledky a plánují, co dál.

Image

Zpráva

Pražská ODS si dnes zvolí nové vedení

Pražští občanští demokraté si dnes zvolí nové vedení. Pozici předsedy pravděpodobně obhájí dosavadní šéf pražské buňky Boris Šťastný, který nemá zatím protikandidáta. O pozici prvního místopředsedy se bude ucházet primátor Bohuslav Svoboda.

Esej

Oto Novotný: Naše morálka a politika

Politický analytik Oto Novotný předkládá kritickou analýzu argumentů na podporu koalice sociálních a občanských demokratů a v Radě zastupitelstva hlavního města Prahy.

Zpráva

Epopej zůstane zatím na Moravě, shodli se primátor a starosta

Slovanská epopej, která je nyní uskladněna na zámku v Moravském Krumlově, zůstane prozatím na svém místě. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí pražského magistrátu po setkání primátora Bohuslava Svobody se starostou Tomášem Třetinou.

Image

Zpráva

Verdikt soudu nad magistrálou je příležitost pro její zrušení

Nejvyšší soud nařídil zklidnit pražskou magistrálu do roka. Rozhodnutí soudu je konečné. Pražský magistrát zvažuje, jak ji odhlučnit, sdružení Auto*Mat ale Praze doporučuje ji rovnou zrušit.

Image

Zpráva

Strana zelených, Věci veřejné a SNK ED podaly ústavní stížnost

Strany, které neuspěly v pražských volbách, přestože překročily pětiprocentní hranici, podávají ústavní stížnost. Vzhledem k tomu, že jejich argumentaci už s pečlivým zdůvodněním zamítl Nejvyšší správní soud, nejsou jejich naděje uspět příliš vysoké.

Image

Zpráva

Nové vedení Prahy možná vymění šéfy odborů i některých organizací

Primátor Bohuslav Svoboda dnes oznámil, že nové vedení Prahy vypíše výběrová řízení na ředitele odborů magistrátu i některých příspěvkových organizací. K dalším prioritám podle Svobody patří audit důležitých zakázek, smluv a majetkových transakcí města z minulosti.

Image

Zpráva

Plachý odstoupil z místa pražského radního

Přestože to po ranním jednání grémia ČSSD tak nevypadalo, radní Lukáš Plachý odstoupil. Svou vinu ale opět popřel.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: S komunisty se mluví

Koalice, která vznikla na pražské radnici, je kromě jiného dalším z řady skvělých výsledků kampaně S komunisty se nemluví.

Image

Zpráva

Ministerstvo přezkoumá bourání domu na rohu Václavského náměstí

Inspekce ministerstva kultury z podnětu Klubu Za starou Prahu požádala o přezkum rozhodnutí magistrátních památkářů zbourat dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Image

Zpráva

Na předsedu pražské ODS bude opět kandidovat Boris Šťastný

Předseda pražské ODS Boris Šťastný, který byl do čela pražské buňky zvolen letos v červnu, bude znovu kandidovat na tuto funkci. Podle svých slov Šťastný spojoval svou kandidaturu s úspěchem ve vyjednávání o koalici na pražské radnici.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Legalita kontra legitimita a etika

Spor o vládnutí na pražské radnici se pohybuje kolem dvou zásadních věcí, a sice kolem legitimity a představy o tom, co je a co není demokracie. Debaty, které se celou věc snaží řešit pouze na půdě legality, jsou velmi zjednodušené, a tudíž o věci mnoho nevypovídají.

Image

Živě

Živě: Praha si zvolila zastupitelstvo za hlučných protestů

Odpolední volba nového vedení hlavního města proběhla s vyloučením většiny protestujících, přesto v neklidné atmosféře, kterou vyvolala dopolední demonstrace. Zastupitelstvo bude mít nakonec očekávané složení. Novým primátorem je Bohuslav Svoboda z ODS.

Image

Zpráva

Dopoledne na pražském zastupitelstvu: projevy, vývoj, demonstrace

Početné skupině odpůrců velké koalice na pražském magistrátě se podařilo narušit první jednání nového zastupitelstva na celé úterní dopoledne. Jak protest vypadal, proč k němu došlo, a co se stalo, než se do situace vložila policie?

Zobrazeno 50 / 144