Petr Nečas

Další témata

366451_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Kauza poslaneckých trafik: Nečas a jeho žena byli obžalováni z podplácení

Bývalý premiér a lídr ODS Petr Nečas, jeho manželka Jana Nečasová a bývalý náměstek ministra zemědělství byli obžalováni z podplácení. Podle státních zástupců podplatili exposlance ODS v souvislosti s projednáváním daňových zákonů v roce 2012.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Africké poměry

Debata o policejním zásahu v kauze Nečas má několik zvláštností. Nikdo se třeba nezamýšlí nad tím, že poslední volby do Poslanecké sněmovny, které proběhly bez silného zásahu z vnějšku, proběhly v roce 2002.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Snad každý si dovede představit…

Ve sporu o zveřejňování odposlechů se Saša Uhlová staví za právo obviněných na důstojnost. O zkorumpovanosti politiky a provinění dotyčných by nás dostatečně přesvědčil i pouhý přepis, bez osobních detailů.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Ušpiněn lidovým soudem

Kauza Petra Nečase a Jany Nagyové (toho času již „nové paní Nečasové“) rozděluje nejen společnost, ale i naši redakci. Petr Bittner se pokouší sehrát roli ďáblova advokáta: zveřejnění odposlechů bylo podle něj nakonec přeci jen adekvátní.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Stát by se měl omluvit mně

Ivan Štampach o tom, kdo by se měl komu omlouvat. Je-li nemožné zločin stíhat na půdě parlamentu, jde o podporu zločinného jednání. Kupčit s mandáty pod ochranou poslanecké imunity je proti duchu spravedlnosti.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Komentář

Lukáš Senft: Jana Nagyová jako Švejk české pravice

Co má Jana Nagyová společného se Švejkem? Oba jsou hrozbou pro svůj systém právě proto, že zcela dodržují jeho pravidla.

Img_20160724_142129

Komentář

Eva Hájková: ProAlt naživu

Iniciativa ProAlt, která na celorepublikové úrovni upadla téměř v zapomnění, zůstává aktivní v Ostravě a Opavě. Značka ProAltu ožívá skrze akce proti TTIP.

Zuzanavlasat_1_

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Petr Nečas: Od slušňáka bez příčiny po rebela s příčinou

Petr Nečas nebyl panem Čistým, nedokázal porazit korupci, nezachránil, ba naopak potopil, ODS. Přesto zůstal takřka filmovým hrdinou, kterého média v podstatě milují. A propos média... ta nám pomohl ukázat v ostrém světle.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Fraška, nebo tragédie?

Jana Nagyová-Nečasová se u soudu zpovídá z toho, že s dalšími obžalovanými nechala sledovat tehdejší manželku premiéra Nečase – Radku. Vedle toho probíhá příprava zákona o státním zastupitelství.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Pan Čistý a jeho spolutvůrci

Předposlední dokument z cyklu Expremiéři věnovaný Petrovi Nečasovi se zabývá obrazem „Pana Čistého“, realita Nečasovy vlády zde ustupuje do pozadí. Větší pozornost mohla být věnována také těm, kteří se na vytváření tohoto obrazu podíleli.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Je současný růst české ekonomiky udržitelný?

Co se týče růstu naší ekonomiky v tomto roce panuje nemalý optimismus. Jiří Paroubek zůstává skeptický. Bývalý předseda vlády ČR navrhuje několik způsobů, jak podpořit naše hospodářství.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Euromiláček Jiří Pospíšil

Nejvíce preferenčních hlasů ve volbách do Evropského parlamentu v ČR obdržel Jiří Pospíšil, Petr Dimun se zamýšlí nad profilem tohoto politika a bývalého ministra spravedlnosti.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Chvála a respekt praktické škole

I protikorupční Respekt se někdy utne, když nekriticky adoruje to, jak CEVRO Institut „bourá tabu“.

Jelinek-4

Komentář

Lukáš Jelínek: ODS proti experimentování na lidech

Policie obvinila Petra Nečase z podplácení. ODS svolalo v souvislosti s tím mimořádný brífink. Výroky, které na něm zazněly, stojí za pozornost.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: ČR je třeba vrátit do hlavních politických proudů ve světě

Jiří Paroubek shrnuje stav, ve kterém se nachází naše zahraniční politika po sedmi letech působení dvou pravicových vlád. V EU se propracovaly do pozice málo předvídatelných potížistů.

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Perspektivy autentické levice

Mluvčí ProAltu Jiří Karen hodnotí činnost této iniciativy a zamýšlí se nad dalším směřováním levicového hnutí. Vznikne nový subjekt kandidující ve volbách nebo bude snaha vytvářet paralelní strukturu?

A2

Komentář

Jiří Paroubek: Stavebnictví na lopatkách a co na to nová vláda?

Pravicové vlády srazily hloupou politikou zahraniční investice. Poklesu objemu veřejných investic by předvídavé vedení státu dokázalo rovněž předejít koncepčnějším a opravdu systémovým čerpáním peněz z evropských fondů nebo využitím projektů PPP.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Požár v pravicovém vetešnictví

Ohlasy, které vyvolala poznámka o tom, že vláda Petra Nečase byla horší nežli vláda Ladislava Adamce, prozrazují dvě věci: kulturní hegemonie antikomunistické pravice se rozpadá, cesta k nové syntéze navazující na rok 1989 nebude snadná.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Nečasova vláda důsledně přiškrtila seniory

Donedávna vládnoucí kabinet schválil celou řadu opatření postihujících současné i budoucí seniory – od zvýšení DPH zmrazení penzí až po zavedení druhého důchodového pilíře. Za příslušnými změnami a jejich důsledky se ohlíží Andrea Cerqueirová.

N1445543223_261191_2666924

Glosa

Svatba Petra N. a Jany N.

Petr Nečas se v sobotu oženil s bývalou šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou. Romantický příběh s mnoha peripetiemi se tak šťastně uzavřel.

Vladim_ra_lesensk_

Komentář

Vladimíra Lesenská: Pohár trpělivosti už přetekl

Řešením současné situace je rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Sociální demokracie v součinnosti s dalšími demokratickými levicovými stranami bude mít v případě svého vítězství v nových volbách co napravovat.

Pict0384_-_copie

Komentář

Ivan Foletti: Berlusconi, Nečas a „diktatura“ spravedlnosti

Útoky, které na adresu policie a státních vyšetřovatelů provádí Silvio Berlusconi či Petr Nečas, jsou pro Evropu velmi nebezpečné. Zpochybňováním práce justice a policie jako celku připravují půdu pro globální a systémovou nespravedlnost.

Hlad_k2

Komentář

Jan Hladík: Zeman: dar pro pravici

Rusnokova vláda je pro TOP 09 a ODS dar z nebes. Nyní jsou tyto strany bez zodpovědnosti, zdánlivě státotvorné, bojující proti Zemanově zlovůli a diletantským krokům Rusnokova týmu. Na jejich diletantismus a zločiny už v médiích není prostor.

Social_watch

Komentář

Social Watch: Ekonomika bez programu a vize

Česká koalice Social Watch představila zprávu monitorující uplynulý rok. Autorkou ekonomické části, kterou zveřejňujeme, je Ilona Švihlíková.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Moderní čarodějnice Jana N.

I když je její chování jistě zavrženíhodné, v mediálním obrazu Jany Nagyové se až nečekaně často projevuje stereotypní vnímání vztahu ženy a moci.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Příliš skrytý nepřítel

Kauza exposlanců a jejich trafik byla pozastavena. Reakce médií a veřejnosti nicméně opakovaně ukazuje, jak komplikované bude se s ní vyrovnat.

Sapakaktual

Komentář

Jan Sapák: Nejvyšší soud na hanbě

Ivo Ištvan a Robert Šlachta zasluhují podporu veřejnosti. Verdikt Nejvyššího soudu se čím dál tím více jeví jako neudržitelný.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Rovní a rovnější

Výrok Nejvyššího soudu o nestíhatelnosti i potenciálně korupční politické dohody zřejmě povede k ještě větší apatii české společnosti vůči politice.

Zpráva

Žalobce žádá poslance, aby vydali Nečase

Vrchní státní zástupce Ivo Ištván požádal poslance, aby vydali Petra Nečase k trestnímu stíhání.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Mamí, kdy už tam budem?

Tlak na policii, aby už konečně postoupila v kauze „Nagygate“, sílí. Za netrpělivostí ale může stát i šok z toho, že úspěšné vyřešení kauzy možná povede k zásadní proměně české politiky.

Sl_a_0435

Komentář

Ondřej Slačálek: Mýtus o dobrém Petrovi

Současné vyzdvihování Petra Nečase jakožto oběti vlastní slušnosti je povedeným vtipem. Má-li být ovšem bráno vážně, prokazuje ztrátu soudnosti i paměti.

Image

Analýza

Jakub Patočka: Případ Nečasovy korupce a česká média: Díl 1. Definice problému

Úpadek české politické kultury dosáhl opět dalšího stupně. V zemi, kde beztrestnost určitého typu korupce hájí většina novinářské elity, je ohrožena sama podstata demokracie.

Sapakaktual

Komentář

Jan Sapák: Teatrální policejní akce?

Autor se podrobně zamýšlí nad důvody, které mohly komentátory vést k tomu, aby policejní akci označili za teatrální. Důkladně se také věnuje tomu, proč je Nečasův případ korupcí postižitelnou trestním právem.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: V očekávání Kongresu ODS

Nový předseda strany nebude mít jiný úkol, než jaký před třemi lety vytyčil Petr Nečas, a jaký loňský kongres znovu zopakoval. A nový předseda vlády nebude mít jiný úkol, pokud jde o život politického stranictví, na úrovni České republiky.

Mvfotocb

Komentář

Martin Vrba: Nečasové úvahy II

Jak by jen mohl vypadat Nečasův politický epitaf? Zde leží ten, který se nezasloužil vůbec o nic.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Hlavně ta morálka

Z církví se v naší převážně sekulární společnosti stávají instance na podporu takové morálky, která vyhovuje bohatým a mocným. Probíhající zatýkání lidí z premiérova okolí s tím také souvisí.

Vel_ovsk_

Komentář

Václav Velčovský: Jana Nagyová jako profesionální úřednice

Případ Jany Nagyové ukázal hloubku politizace státních úředníků v České republice. Nový zákon o státních úřednících, který má brzy jít k projednávání do Sněmovny, ale právě takovou politizaci petrifikuje, ba ještě dále prohlubuje.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Nečasův konec: Jaké možnosti? Čí prospěch? Co s médii?

Komentář šéfredaktora Deníku Referendum rozebírá možné varianty vývoje a pozastavuje se nad dalším fatálním selháním českých médií.

Zuzana_valkova_cb

Sloupek

Zuzana Válková: Vaši přetvářku si platím z daní. A trvám na ní

Možnosti diplomacie malých národů nejsou tak beznadějné, jak se to ze stávající praxe České republiky může jevit. Terapeutické účinky sebebalamutění jsou prověřené dějinami.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Vladimíra Lesenská a Petr Nečas navštívili Rusko

Trapné vystupování obou českých politiků v Rusku má mnoho rysů společných, ale stejně podstatné jsou i jejich odlišnosti. A v obou případech vybízejí k přemýšlení o kontextu, o němž zde skutečně platí, že je vším.

Novak

Komentář

Pavel Novák: A zase ta amnestie

Veřejná debatách kolem amnestie pátrá po autorovi toho nebo onoho paragrafu, ty nejpodstatnější otázky po politické odpovědnosti Petra Nečase a členů jeho vlády za kontrasignaci amnestie ale většina novinářů neklade.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Otevřený dopis ekologických organizací předsedovi vlády Petru Nečasovi

Redakce Deníku Referendum uveřejňuje otevřený dopis ekologických organizací předsedovi vlády, v němž ekologové požadují, aby vláda dodržovala zákonný postup při přípravě Státní energetické koncepce ČR a budování dalších bloků JE Temelín.

Novak

Komentář

Pavel Novák: Péťa je chudinka

Za všemi činy Nečasovy vlády je záměr nadržovat tunelářům, zlodějům, oligarchům a olupovat, ohlupovat a zbavovat práv většinu občanů. Tuto vládu je třeba odstranit, čím dříve, tím lépe.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Hráči

Nečasova vláda se podobá gamblerům, kteří si zatím nepřiznali svou závislost na vládnutí. Problém je v tom, že ani jiné politické reprezentace nebyly a nejsou o moc lepší.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Vítejte na divokém východě!

Česká politika se pravděpodobně inspiruje americkými westernovými filmy – místo toho, aby se inspirovala třeba americkou politickou kulturou.

Profilovka_2

Komentář

Tomáš Schejbal: Budoucnost ODS a české pravice

V ekonomické krizi diskreditovaný neoliberalismus ukazuje stále více svou protidemokratickou povahu; budoucností české pravice je tak nejspíše vytváření společnosti kontroly.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Unaveni politikou

Na brněnském výstavišti se tento víkend nesešli pekelníci, i když k pravdě a lásce měli jistě daleko, ale prostě ti, kteří jsou v této zemi ochotni dělat politiku.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Modrý slon v porcelánu

ODS hledá vlastní tvář i cestu ke stabilitě. Víkendový kongres ale ukázal, že je v tomto ohledu poněkud bezradná.

Hudec1

Glosa

ODS skončí, pokud nebude ještě horší?

Uplatnění receptů, které ODS k její záchraně předepisují její rebelové, by ji z politické mapy České republiky vymazalo asi definitivně.

V_ez

Sloupek

Roman Sikora: Vláda cyniků

Nečasova vláda cynických zlodějů dosud namísto řešení příčin problémů pouze potlačovala jejich projevy. Jejímu poslednímu rozhodnutí zmírnit dopady jejího vládnutí na důchodce nelze proto příliš důvěřovat.

Zobrazeno 50 / 199