Stát by se měl omluvit mně

Ivan Štampach

Ivan Štampach o tom, kdo by se měl komu omlouvat. Je-li nemožné zločin stíhat na půdě parlamentu, jde o podporu zločinného jednání. Kupčit s mandáty pod ochranou poslanecké imunity je proti duchu spravedlnosti.

O víkendu jsme se dověděli, že kauza někdejších poslanců za ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře po už známém soudním rozhodnutí byla slavnostně završena tím, že pánové byli odškodnění částkami od 507 000 do 847 000 Kč a že se jim stát za trestní stíhání a za vazbu omluvil.

Připomeňme, že šlo o kauzu, kdy v listopadu 2012 chyběla tehdejší vládě většina potřebná k prosazení daňových opatření, což se občas připomíná, a zákona o domnělém vyrovnání státu s církvemi, na což se při této příležitosti zapomíná. Tři poslanci byli důsledně pravicoví, a k tomu patří také nízké daně, pochopitelně spojené s nízkými státními výdaji např. na kulturu, školství nebo sociální péči.

K pravicovému pojetí patří koncepce, podle které ten, koho konkurence na pracovním trhu odhodila do škarpy, tam má zůstat, a ještě je třeba do něj kopnout. Žijeme pochopitelně v civilizované střední Evropě a tuto zločinnou ideologii nelze realizovat naplno. Proto ani tragické sedmiletí pravicových vlád nestačilo na úplné odbourání sociálního státu budovaného dlouhá desetiletí.

Jmenovaní bývalí poslanci byli zřejmě důsledně (neo)liberální, a proto nechtěli podpořit zvýšení daní ani návrat státu k feudálnímu modelu, podle kterého církev financuje své aktivity z výnosu svého majetku. Jakmile se stát začal v době osvícenství emancipovat od církevní moci, zbavoval církev této pozice a spojil svobodu vyznání s důslednou kontrolou náboženských organizací.

×
Diskuse
April 13, 2015 v 11.10
Souhlas s panem Štampachem
Také považuji chování tehdejší pravicové vlády za ostudné, jak ve věci onoho "dealu", kdy tito tři poslanci složili své mandáty za nějaké "finanční krytí", tak je pro mě šokující a v rozporu s elementárním smyslem pro spravedlnost, že poslanci byly tučně odškodněni státem a ještě se jim stát omlouvá za jejich hanebné a nemorální chování.

Ještě, že tu máme Jiřího Přibáně a Ivana Štampacha, kteří toto nemorální chování, tuto zjevnou nespravedlnost veřejně zkritizují.

P.S. O špatném "restitučně-odlukovém" zákonu ani nemluvě
JP
April 13, 2015 v 12.58
Jaká rehabilitace?
Především je nutno se pozastavit u nestoudnosti oněch tří aktérů, s kterou tito onu vynucenou omluvu a odškodnění v médiích deklarují jakou svou jakousi "občanskou a morální rehabilitaci". Tento akt státu byl jak řečeno vynucen nálezem soudu - a to sice velice extenzivním a velice formalistickým výkladem příslušných ustanovení zákona, kterýžto výklad byl i v odborných kruzích komentován velmi kontroverzně. (Nejsem si teď zcela jistý, jaký byl poměr hlasování příslušného soudního senátu, ale mám pocit, že ani zde nebyl názor na věc nikterak jednomyslný.)

Soudní rozhodnutí je bezpochyby nutno respektovat, i když jsou velmi problematická; ale těm třem se dostalo rehabilitace pouze soudní a hmotné, v žádném případě ne mravní.
April 13, 2015 v 22.39
Sociální vyděděnci
Třeba Pavel Bém do značné míry ostrakizován je, když měl být účastníkem (jako psychiatr) nejmenované psychoterapeutické konference, několik význačných potenciálních účastníků sdělilo, že v tom případě tam nepojede (nakonec tam nebyl, ale nevím, co byl důvod).
April 14, 2015 v 2.36
Omlouvám překlep, ten den bylo 392. výročí biitvy na Bílé hoře.
JV
April 14, 2015 v 8.21
Ano, v právním státě nežijeme, ale...
V právním státě nežijeme, protože, kdybychom v něm žili, něco takového jako je kauza poslanců ODS- včetně nekonečného množství dalších bezprávních aktů, jichž jsme tu od r.1989 svědky, – by možné nebylo. Odměna pachatelům darebáctví a omluva státu směřovaná k aktérům bezcharakterního jednání, je jen arogantním stvrzením stavu bezprávnosti českého státu.

Mimo jiné je to také další z ukázek principů politického systému, v němž se dostávají do klíčových pozic lidé, od nichž nic dobrého nelze čekat.

Škoda jen, že autor článku k tomu všemu potřebuje katolickou církev včetně historické reminiscence Bílé hory. Snad jen pro připomenutí: o majetek katolickou církev nepřipravil krádeží žádný osvícenský panovník usilující o její kontrolu, ale komunisté po roce 1948.

Jiří Vyleťal
April 22, 2015 v 20.09
selhání a omluva soudů
Omluvu poslancům, kteří "zobchodovali" své mandáty pokládám nadále za ostudnou, ale uvědomil jsem si, že hůře než stát jednaly naše soudy. Státní zástupce zlé činy poslanců stíhal a také policie jednala. Ale soud nejprve jejich stíhání zastavil, poté rozhodl o jejich odškodnění a omluvě státu.

Proto by se občanům měly omluvit naši soudci, že takovouto praxi připouštějí a dokonce fakticky podporují.