Pavel Drobil

Mikulasferjencik01

Sloupek

Mikuláš Ferjenčík: Kauza Knetig, vyměklí svědci a slova bez kontextu

Průběh soudu s Martinem Knetigem naznačuje, že o hledání spravedlnosti vlastně ani nejde. Klíčoví svědkové během roku a půl vyměkli a soudkyně se rozhodla ignorovat klíčové souvislosti.

Image

Zpráva

Knetig sháněl podle policie černé peníze pro ODS

Bývalý poradce exministra a místopředsedy ODS Pavla Drobila údajně v říjnu 2010 nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Sliboval mu za to, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Image

Zpráva

Exporadce Pavla Drobila stíhá policie

Policie obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce Pavla Drobila z ODS, z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí. Informaci přinesla ČTK.

Image

Zpráva

V nejbližší době se tu žádná korupce vyšetřovat nebude, míní aktivisté

Občanské sdružení Veřejnost proti korupci ostře kritizuje vyústění kauzy Drobil. Fakt, že policie případ odložila, neboť údajně nezjistila podezření z korupce, je podle sdružení dalším důkazem toho, že se v ČR stala korupce beztrestnou.

Image

Zpráva

Respekt: kauza Drobil neměla být vyšetřena

Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podle týdeníku obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce v kauze Drobil. Hercegová nařčení Respektu ale důrazně odmítá.

367237_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Pavel Drobil získal obě ekologické anticeny

V soutěžích o ekologické anticeny Ropák roku a Zelená perla roku převálcoval konkurenci bývalý ministr Pavel Drobil. Jeho nástupce a potenciální velký konkurent Tomáš Chalupa se v úřadu ocitl příliš pozdě, takže do výsledků promluví za rok.

471447_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Chalupa: Ovzduší na Ostravsku je třeba řešit komplexně

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je rozhodnut podchytit veškeré zdroje znečištění v Moravskoslezském kraji. Chce také omezit emise přicházející z Polska. Do řešení hodlá zapojit univerzity. Za Chalupův akční plán bude zodpovídat speciální tým.

Image

Zpráva

Drobil bude klíčovým mužem pro vnitřní chod ODS

Místopředseda ODS Pavel Drobil se po svém odchodu z vládní funkce stává klíčovým mužem pro vnitřní chod ODS. Poté, co rezignoval na post ministra kvůli korupčnímu jednání, má v ODS na starosti ustavení odborných komisí a proměnu manažerské sítě strany.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Obrana Petra Nečase

Možná skutečně platí, že Petr Nečas je skutečně pan Čistý, jak o něm psala v létě média. Ovšem tlaky části ODS navázané na obchodní bratrstva budou směřovat samozřejmě k tomu, aby vláda prováděla co nejmenší protikorupční politiku.

Zpráva

TOP 09: „Drobilova“ čistírna už stála Prahu 275 milionů

Zastupitelé největší opoziční strany v Praze seznámili novináře s náklady na přípravu přestavby ústřední čistírny odpadních vod. Tu odvolaný ředitel SFŽP Libor Michálek označil za skrytý kanál k financování ODS.

Image

Zpráva

Klaus jmenoval Chalupu ministrem životního prostředí

Prezident Václav Klaus jmenoval Tomáše Chalupu z ODS ministrem životního prostředí. Dosavadní starosta Prahy 6 tak v Nečasově vládě nahradí místopředsedu ODS Pavla Drobila. Chalupa zopakoval, že chce úřad vést racionálně, bez dogmat a bez ideologií.

Image

Zpráva

Nečas v pondělí oznámí jméno nového ministra životního prostředí

Předseda vlády dnes v pořadu Partie na Primě uvedl, že v pondělí oznámí jméno nového ministra životního prostředí. Stále více se spekuluje o tom, že by jím měl být Tomáš Chalupa z ODS.

Image

Zpráva

Chalupa má být podle kuloárů jmenován ministrem příští týden

Novým ministrem životního prostředí se podle všeho stane starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS) už příští týden. Odborník je to podobný jako jeho předchůdce Drobil. Podle Evy Vavrouškové ze STUŽ nemůže být ale dobrým ministrem jen dobrý manažer.

399453_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Ministrem životního prostředí se nakonec má stát Chalupa

Podle vyjádření premiéra Petra Nečase na úterním grémiu ODS se má stát novým ministrem životního prostředí místopředseda pražské ODS Tomáš Chalupa. Stejně jako jeho předchůdce Drobil se však ani Chalupa problematikou ochrany přírody nikdy nezabýval.

Image

Zpráva

Pražská státní zástupkyně viní Veseckou z ovlivňování kauzy Drobil

Renata Vesecká nabádá vyšetřovatele případu Drobil, aby se zabývali také neoznámením trestného činu či zneužitím pravomoci veřejného činitele. Philipp Janýr mezitím podal proti postupu vyšetřování stížnost, ale z jiných důvodů.

Image

Zpráva

Protikorupční policie vyšetřuje Nečase a Johna

Protikorupční policie prošetřuje, zda se oba členové vlády v kauze údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí nedopustili neoznámení nebo nepřekažení korupčního jednání.

Zpráva

Právo: Říman vyloučil vstup do vlády místo Drobila

Martin Říman se ministrem životního prostředí nestane. Jméno Drobilova nástupce však nadále zůstává neznámé.

400851_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Nečas prosazuje do čela MŽP Ropáka Římana

Zastánce prolomení územních limitů těžby uhlí, zvyšování produkce skleníkových plynů a předsedu dozorčí rady ČEZ Martina Římana by rád viděl premiér Nečas v čele rezortu životního prostředí.

Image

Zpráva

Pražská ODS chce Chalupu na post ministra životního prostředí

Pražská ODS by v křesle ministra životního prostředí ráda viděla starostu Prahy 6 a poslance Tomáše Chalupu. Podle koaliční smlouvy funkce náleží ODS, a nový šéf resortu tak pravděpodobně vzejde z vnitrostranické debaty.

P1010145

Zpráva

Aktivisté slaví Drobilův odchod. Dostal parte

Lepší vánoční dárek než svůj odchod nemohl ministr Drobil české přírodě věnovat, soudí iniciativa ProAlt. Ve zprávě zároveň vyjmenovala různé kroky proti ochraně přírody, které Drobil za své krátké působení na úřadě stihl vykonat.

Image

Zpráva

Dřevaři vyzvali vládu k prošetření aktivit ministra Drobila v lesích

Vlastníci, drobné dřevotěžební firmy a ekologické organizace vyzývají ministra Johna, aby prošetřil „krádeže za bílého dne“ v lesích. Ministerstvo zemědělství označilo jejich počínání za demagogii.

Zpráva

Hnutí DUHA poradilo, koho místo Drobila

Osm ekologických organizací zkritizovalo ve společné tiskové zprávě působení ministra životního prostředí Drobila a popsalo, co má splňovat nový uchazeč. Hnutí DUHA pak ještě samostatně a přímo navrhlo Bedřicha Moldana (TOP 09).

416041_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

John: Věci veřejné vládu nepotopí

Předseda Věcí veřejných konečně vyjasnil postoj své strany při hlasování o nedůvěře vládě, které je plánováno na večer. Usnesení VV předcházela schůzka u prezidenta, kde zřejmě došlo k příslušné dohodě, jejíž zveřejnění požadují sociální demokraté.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Kauza Drobil: Právní stát v troskách

Právní stát nevzniká jen přijetím smysluplných zákonů. Musí také existovat všeobecná vůle se takovými zákony řídit a jejich existenci nezneužívat. Taková vůle v České republice chybí, a tak Libor Michálek udělal to nejlepší, co mohl.

Fotopetrku_vart

Komentář

Petr Kužvart: Loupež za bílýho dne – česká varianta

Sice jsme se dověděli jen to, co jsme tušili, ale Drobilova aféra pomohla předestřít velmi jasné svědectví o tom, jak funguje politická složka českého mafiánsko-korupčního reálného kapitalismu.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Obraz Doriana Drobila a jeho kolegů

Mediální obraz českých politiků je hrůzostrašný - ale zdá se jako kdyby na sebe přebíral všechno špatné, čím se v průběhu své kariéry provinili, a je samotné tím chránil.

Image

Zpráva

Věci veřejné opustily koaliční jednání

Premiér Petr Nečas vyzval před koaliční schůzkou vládní partnery, aby kabinet zítra jednomyslně podpořili, a spojil odchod policejního prezidenta s obměnou vedení ministerstva vnitra. Večerní jednání zástupci Věcí veřejných kvůli těmto výrokům opustili.

385209_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Případ Drobil dál ohrožuje vládu, VV jí zatím podporu neslíbily

Drobil je navzdory Klausovu přání na odchodu, otázkou zůstává, zda s ním nepůjde celá vláda.

Zpráva

Pražská čistička oživuje spor o magistrátní koalici

Aféra Pavla Drobila se promítá i do vztahů mezi koaličními partnery na magistrátu hlavního města. Primátor Svoboda zatím změny v procesu výběrového řízení na zakázku odmítá, úřadující předseda ČSSD Sobotka ale situaci řešit se svými straníky bude.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Česká politika - něco se stalo, ale málo

Případ Pavla Drobila není výjimkou, ale typickým úkazem stavu české politiky, jehož mechanismus nebyl doposud podrobně prokázán. Skutečná změna nenastala, a čekat na ni budeme ještě dlouho.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Drobilův konec, mrzuté otázky

Konec Pavla Drobila je sám o sobě vynikající zprávou, ale takřka vše kolem něj už zase jenom zkrušuje.

Image

Zpráva

Nečas věděl o možné korupci již od října

Již 13. října poslal Libor Michálek šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové žádost o schůzku s premiérem a o nasazení agentů, kteří by zajistili důkazy o korupci. V celé kauze se navíc objevilo i jméno Ivana Langera.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Předčasná vánoční nadílka

Radost z odstoupení ministra životního prostředí kalí otázky, které bychom si měli klást. Kdo fakticky shání stranám peníze? Co dělají stranické revizní komise? Jaké jsou důvody pasivity orgánů činných v trestním řízení? A ze všeho nejsmutnější je, že vstanou noví Drobilové.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Aféra Pavla Drobila má hlubší přesah

Kauza ministra životního prostředí potvrzuje, že korupce je v české politice systémotvorným prvkem. Podle politologa Jiřího Peheho si Nečas s Drobilem neuvědomují vlastní politickou odpovědnost. Svojí argumentací navíc bezděčně vyjevují korupční podstatu ODS.

Image

Zpráva

MfD: Drobil tlačil kvůli kompromitujícím nahrávkám na ředitele SFŽP

„Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být premiérem...," tak na skryté nahrávce přemlouvá poradce ministra Pavla Drobila (ODS) ředitele SFŽP Libora Michálka ke korupčnímu chování. Ministr v úterý ředitele odvolal, ten ovšem nahrávku předal listu MF DNES.

293497_mediafax_karel_rouc

Zpráva

Drobil povolil prodloužit ČEZu životnost Prunéřova I

Namísto kompenzací za kontroverzní povolení Prunéřova II navrhl ČEZ další prodloužení životnosti Prunéřova I. Ministr Drobil na jeho návrh kývl. Ekologické organizace hovoří o absurditě hodné Kafkových románů.

385209_mediafax_ales_behounek

Zpráva

Ekologové Drobilovi: Nastolte jasná ekonomická pravidla

Úterní návrh novely zákona na ochranu ovzduší předložený ministrem Drobilem, poslankyní Kočí a poslancem Lukšou vzápětí zkritizovaly ekologické organizace. Nabízí podle nich jen nedostatečná řešení.

Zz

Zpráva

Aféra Ekofilm: dva otevřené dopisy

Po skončení Ekofilmu poslala část poroty otevřený dopis režisérům, kteří na protest vůči ovlivňování poroty stáhli z programu své filmy. Tvůrci reagují rovněž otevřeným dopisem, v němž stanovisko poroty odmítají.

Image

Zpráva

Ministr Drobil napadl Deník Referendum, dostal od šéfredaktora dopis

Ministr Drobil se dnes znovu ohradil proti úmyslu politicky ovlivnit festival Ekofilm. Napadl přitom Deník Referendum, za motivaci k rozpoutání případu označil úmysl šéfredaktora Deníku Referendum prospět Straně zelených.

Jakub_cb

Komentář

Jakub Patočka: Otevřený dopis šéfredaktora Deníku Referendum ministru Drobilovi

„Za kauzou vidí ministr prospěch a zviditelnění Strany zelených, jejímž vlivným členem kdysi byl Jakub Patočka z Deníku Referendum," napsala dnes čtk o názoru ministra na případ ovlivňování poroty Ekofilmu. Šéfredaktor DR mu poslal následující otevřený dopis.

Ivo_bystrican_director_photo

Komentář

Ivo Bystřičan: Film Auto*Mat je kůrovec a Ekofilm je Šumava

Po návštěvě Šumavy má za sebou ministr životního prostředí další trapas. Jeho pokus ovlivnit porotu Ekofilmu se dostal na veřejnost. Film Auto*Mat se může stát stejnou záminkou jako kůrovec. A vše tak může odnést festival jako takový.

Image

Zpráva

Ministr Drobil se vykrucuje marně. Porota Ekofilmu pokyn dostala

Na základě zprávy zveřejněné v Deníku Referendum ve čtvrtek požaduje ministr životního prostředí Pavel Drobil po jejím autorovi Ivu Bystřičanovi omluvu. Té se nedočká: zpráva byla pravdivá. Doplňujeme další okolnosti.

Zobrazeno 42 / 42