Nigérie

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Nigerijské prezidentské volby se odkládají. Snad jen o týden

Nigérie měla v půlce února volit prezidenta. Pouhých pět hodin před termínem však volební komise oznámila odložení voleb o týden. Lidé se bouří, opozice kritizuje a ekonomové odhadují vzniklé náklady na víc než miliardu dolarů.

Piknerova2

Komentář

Linda Piknerová: Já jsem já aneb nigerijské fake news

Před několika dny proběhla světovými médii zpráva, že současná nigerijská hlava státu Muhammadu Buhari je po smrti a jeho úřad vykonává dvojník. S tím ovšem „skutečná“ hlava státu nesouhlasí.

Image

Portrét

Chtěl bych do Afriky přenést kousek Švédska, říká básník nigerijského původu

Jako příslušník utlačované menšiny se fotograf a básník Cletus Nelson Nwadike setkával s násilím od narození. Uprchl před ním do Švédska – a nyní chce zkušenost ze společnosti, která konflikty řeší beze zbraní, zprostředkovat rodné Nigérii.

A1

Zpráva

Souvislost mezi terorismem a změnami klimatu? Leckde zřejmá už dnes

Dopady klimatických změn usnadňují již nyní působení extremistickým skupinám v Nigérii nebo Afghánistánu. Podle tematické studie think-tanku Adelphi zpracované pro německou diplomacii se přitom bude situace zhoršovat.

A6

Zpráva

Sucho a hlad ve východní Africe se zhoršují, zvlášť vážně je na tom Jižní Súdán

Situace v okolí Keni se dále problematizuje. Sousední Jižní Súdán vyhlásil už ve dvou okresech hladomor. Výjimečný stav platí od aktuálního týdne také v Somálsku. Podmínky zhoršují místní války, kterých se v oblasti vede hned několik.

Pato_kaj

Komentář

Josef Patočka: Kdo má dodnes na rukou krev Kena Saro Wiwy?

Svět si dnes připomíná dvacáté výročí politické vraždy nigerijského spisovatele Kena Saro Wiwy. Za jeho smrt nese zodpovědnost i firma Shell, jejíž zájmy nigerijská junta sledovala. Co se od té doby změnilo?

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Boko Haram, ke kořenům radikálního hnutí

O nigerijském Boko Haram se píše dost, málokdy se ale lze dočíst více o jeho kořenech a příčinách jeho vzestupu. Při bližším pohledu se ukáže řada překvapivých souvislostí.

Image

Zpráva

Shell platil nigerijské armádě za potlačování odporu vůči těžbě

Nově rozšířená dokumentace k jednomu ze soudních procesů posiluje obvinění, jemuž se proslulá korporace dosud úspěšně bránila. OSN zároveň vydala již v létě zprávu, která deatilně přibližuje důsledky jejího podnikání pro nigerijskou přírodu a zdraví obyvatel.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Má tu někdo rád mušle?

Firma Shell má na svém kontě řadu pochybení. Jako všechny významné firmy má i tato vzorný kodex etických principů. Závazky však nepodléhají kontrole, takže teprve když dojde k trestným činům, je možné před soudem volat firmu k odpovědnosti.

Cheney

Zpráva

Nigérie stáhne obvinění Dicka Cheneyho výměnou za čtvrt miliardy dolarů

Nigerijská protikorupční agentura se dohodla se zástupci americké korporace Halliburton na mimosoudním vyrovnání ve výši čtvrt miliardy dolarů za korupční aféru. Jedním z obviněných je i bývalý viceprezident USA Dick Cheney.

Nigeria_oil

Zpráva

WikiLeaks: Shell má své lidi v nigerijských ministerstvech

Podle nově zveřejněných diplomatických depeší amerických velvyslanectví v Africe má Shell své lidi na všech nigerijských ministerstvech rozhodujících o těžbě ropy. Další dokumenty odhalují strach USA z vypuknutí nepokojů v Keni.

Image

Zpráva

Nigérie chystá zatykač na Dicka Cheneyho

Nigerijské úřady vyšetřují korupční skandál společnosti Halliburton, jejímž tehdejším generálním ředitelem byl bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Tomu hrozí společně s dalšími členy vedení firmy obvinění ze zločinného spolčení

Africa_mine

Zpráva

Toxické znečištění ohrožuje stamiliony lidí, odhaluje zpráva

Podle nové studie skupiny ekologických organizací ohrožují jedovaté látky a toxický odpad zdraví více než sta milionů lidí, převážně v rozvojových zemích. Přestože odstranění problémů nebývá finančně náročné, státy je často přehlížejí.

Image

Zpráva

OSN se opravila: Výkum nigerijských úniků ropy domorodce neviní

Nedávné prohlášení šéfa výzkumu OSN v Nigérii, že za devadesát procent znečištění delty řeky Niger mohou místní domorodci, nevychází z vlastního výzkumu, ale jen ze statistik nigerijské vlády. Uvedla to samotná OSN v doplňující zprávě.

Image

Zpráva

OSN viní z nigerijských úniků ropy domorodce. Výzkum jí zaplatil Shell

OSN došla po tříletém výzkumu v Nigérii k závěru, že víc než devadesát procent zdejších úniků ropy způsobili místní obyvatelé. Podle kritiků však výsledky šetření zmanipulovala společnost Shell, jež výzkum financovala a dodávala inspektorům data.

Image

Zpráva

Pogromy v Nigérii pokračují

Nájezdy nigerijských pastevců na vesnice pokračují i navzdory vojenské pohotovosti, jež byla vyhlášena minulý týden. Při tom posledním bylo mačetami rozsekáno nejméně deset lidí.

Image

Zpráva

V pozadí nigerijských náboženských pogromů jde spíš o půdu

Při víkendových útocích na křesťanské vesnice v Nigérii zahynulo přes pět set lidí. Podle pozorovatelů jde především o půdu. Byla vyhlášena vojenská pohotovost, napětí ale trvá.

Zobrazeno 17 / 17