Sucho a hlad ve východní Africe se zhoršují, zvlášť vážně je na tom Jižní Súdán
Josef PatočkaSituace v okolí Keni se dále problematizuje. Sousední Jižní Súdán vyhlásil už ve dvou okresech hladomor. Výjimečný stav platí od aktuálního týdne také v Somálsku. Podmínky zhoršují místní války, kterých se v oblasti vede hned několik.
Mimořádná sucha ve východní Africe, o nichž jsme informovali před třemi týdny se zřetelem k situaci v Keni, přetrvávají. V souvislosti s nimi se přitom šíří stále více i hlad. Nejvýraznější zhoršení zaznamenaly agentury v poslední době v Jižním Súdánu, který již oficiálně vyhlásil na části území hladomor. Situaci ve státě navíc komplikuje občanská válka, která zde zuří od roku 2013. Vinou konfliktu se musí na 100 tisíc lidí skrývat před bojovníky obou stran v močálech.
„Život je tu na nic,“ stěžuje si reportéru Al Džazíry Bol Mol, pětačtyřicetiletý bývalý hlídač ropného pole. Svou rodinu se snaží zoufale nakrmit lovem ryb, zatímco jeho tři ženy sbírají tradičný nouzový zdroj živin v oblasti — bahenní lekníny.
Výjimečný stav vyhlásila koncem února rovněž vládou kontrolovaná část Somálska, kde je vinou sucha a následné neúrody v ohrožení hladem až šest milionů lidí. Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed požádal v minulých dnech o pomoc mezinárodní společenství.
Zpravodajové přitom upozorňují, že hladmor hrozí rovněž v Nigérii a sousedních středoafrických státech, kam se přelil konflikt mezi islamistickými fanatiky z Boko Haram a vládními vojsky — nevybíravá snaha vládních jednotek povstalce vyhladovět postihuje totiž i civilní obyvatelstvo. Dle humanitárních pracovníků, kteří v oblasti působí, již mnohým rodinám umřely hladem děti mladší pěti let.