Mimoparlamentní strany

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Kudy z chaosu české politiky?

Podle čeho se má vlastně dnes český volič rozhodovat? Při pohledu na chování politických stran, podle názvů jako konzervativní, národní, liberální, demokratický, sociální, ba socialistický, to už dnes nejde.

231001_mediafax_michal_vanac

Zpráva

Financování politických stran zůstane stejné, senátoři u ústavního soudu neuspěli

Osmnáct senátorů neuspělo u ústavního soudu se stížností na zákon upravující financování politických stran. Podle soudců je v souladu s ústavou. Senátoři chtějí změny prosadit novelou zákona.

Image

Zpráva

Piráti míří do Sněmovny. Co čekat od černého koně voleb?

Několik sněmovních křesel s největší pravděpodobností obsadí Pirát. Co od nich očekávat? Hovořili jsme se dvěma Pirátkami a jedním Pirátem o bytové politice, ekologii a zahraničně-politických otázkách.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Pavlem Šaradínem: V kampani nad argumenty převládly dojmy

S olomouckým politologem Pavlem Šaradínem jsme hovořili o sněmovních volbách, kampaních i o tom, proč politické hnutí ANO nijak výrazně nepoškozují kauzy jeho předsedy Andreje Babiše.

Image

Zpráva

Senátoři napadli způsob financování politických stran, vláda jej bude hájit

Skupina senátorů z hnutí Starostové a nezávislí se domnívá, že stávající systém financování politických stran poškozuje malé strany. Napadla proto zákon u Ústavního soudu. Ministr Jan Chvojka jej však hodlá hájit.

Image

Zpráva

Politické strany se parádí, do voleb vyrazí s novými logy

Zelení, Svobodní a TOP 09 nedávno představili nová loga. Marketingový expert Jakub Horák a teoretik designu Lukáš Pilka hodnotí, jak se stranám změna podařila.

Ivan_bartos

Zpráva

Krajské volby: Piráti slibují dostupné veřejné služby i důraz na transparentnost

Vedení Pirátské strany schválilo program pro podzimní krajské volby: strana chce veřejnost zapojit do rozhodování a usnadnit jim přístup k informacím. V sedmi krajích kandidují samostatně, ve zbytku buď v širších koalicích anebo se zelenými.

Bartos

Analýza

Vratislav Dostál: Kudy se vydají Piráti pod Bartošovým vedením?

Klíčovým úkolem nového vedení Pirátů je nalézt strategii, která je dovede do sněmovny. Jako jediná realistická strategie se jeví spojenectví se zelenými.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Peníze bez zájmu

České politické strany mají na činnost málo peněz, stačí se podívat do okolních zemí – třeba do Německa. S odpovídajícím financováním je jistě na místě žádat německé výroční zprávy a třeba i zvláštní polské volební účty.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Strana zelených bude zřejmě i po sjezdu přešlapovat na místě

Strana zelených bude na víkendovém sjezdu volit nového předsedu. Delegáti mají na výběr mezi kandidátkou bez ambicí a kandidátem, který představuje nesympatickou minulost. A tak je to dnes ve Straně zelených skoro se vším.

Bartos

Zpráva

Bartoš před volbou vedení Pirátů: pirátští politici nesmí být šikanováni aktivisty

Po rezignaci republikového předsednictva Pirátů si členové strany o víkendu zvolí nové vedení. Podle expředsedy Pirátů se strana nachází na rozcestí. Vliv na vývoj strany totiž chtějí mít dva vnitrostranické proudy: politický a aktivistický.

Svoboda_informaci

Zpráva

Soud potvrdil pokutu za figurku v politickém videu Pirátů

Městský soud v Praze potvrdil pokutu třicet tisíc korun za volební spot Pirátské strany Tady je váš hlas v pořádku, který parodoval politický marketing. Piráti paradoxně právě v tomto klipu upozorňovali na problém cenzury informací.

Les

Zpráva

Ustavující sněm LES: ve vedení Bursík a Sommerová. Strana půjde do eurovoleb

O víkendu se konal ustavující sněm Liberálně ekologické strany. Jeho delegáti si do vedení zvolili podle očekávání Martina Bursíka. Kromě programové debaty se zabývali také letošními volbami. Lídrem jejich evropské kandidátky bude Milena Vicenová.

Bartos

Zpráva

Piráti: máme návod k hudební produkci osvobozené od poplatků

Pirátská strana nabízí návod, jak se vyhnout poplatkům za hudební produkci v restauracích. Provozovatelům, kteří se cítí být poškozeni kolektivními správci, nabízí zároveň právní servis, včetně návodu, jak se z kolotoče šikany vymanit.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Na periferii pošetilost střídá pošetilost

Strana zelených odměňuje svého předsedu za neschopnost, levicoví idealisté blouzní o ideální straně a ČSSD se snaží prosadit na ministerstvo životního prostředí vyhlášeného arciškodiče. Čili máme takovou vládu, jakou si zasloužíme.

Bartos

Zpráva

Bartoš: plánujeme útok na europarlament, pozvání Korytáře nebylo náhodné

Sobotní fórum Pirátů potvrdilo ve funkci předsedy Ivana Bartoše. Získal devětaosmdesát hlasů ze 116. Strana se nyní bude soustředit na eurovolby. Bartoš nevylučuje, že za ně budou kandidovat i osobnosti, které nejsou součástí strany.

Bartos

Zpráva

Piráti si zvolí nové vedení strany

O víkendu se uskuteční v Pardubicích zasedání celostátního fóra České pirátské strany, na kterém bude zvoleno nové předsednictvo. Z jeho stávajících členů svůj post obhajují pouze předseda Ivan Bartoš a místopředsedkyně Lenka Wagnerová.

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: Co můžeme a co nemáme čekat od politických stran

Jiří Vyleťal se ve svém textu vrací k povolebnímu dění v sociální demokracii a následně navazuje na debatu o tom, zda vstupovat do politických stran.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Jak se co dělá

Ze všech stran se ozývá, že nemáme být tak nedůtkliví k nesympatickým projevům politiky a státu a chceme-li politiku změnit, máme do politických stran vstoupit. Člověk by ale potřeboval, aby strany samy daly najevo, že o nové členy stojí.

Ax1

Komentář

Daniel Soukup: Chvála politických stran

Politické strany mají řadu chyb. Přesto jsou to užitečné instituce. A fungují lépe, než si mnozí myslí.

P1000437

Komentář

Filip Šimeček: Proč bych nevstoupil do politické strany

Martin Škabraha ve svém komentáři vysvětluje své angažmá v jedné z kandidujících stran, čímž vyvolal zajímavou debatu. V rámci diskuse o alternativách je toto téma klíčové, proto stojí za samostatnou úvahu.

Skabraha

Komentář

Martin Škabraha: Proč vstupuji do politické strany

Občané by se měli naučit chápat politickou stranu jako věc veřejnou, jejíž privatizace kapitalistickými oligarchy je stejně nebezpečným ohrožením občanské rovnosti jako privatizace zdravotnictví a dalších veřejných statků.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: Zelení piráti? Pirátští zelení?

Sílí hlasy po volební koalici Pirátů a zelených. Měla by smysl? A jak by mohla vypadat?

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Vážení „rozhořčení“, volili jste dobře?

Volit ČSSD byla pro „rozhořčené“ vlastně loterie a tyto dny mohou jen čekat, zda jejich los vyhraje. Podobná loterie byla podle mne volit KDU-ČSL, kteří z jejich současných a minulých politiků bude určovat politiku této strany?

Ax1

Komentář

Daniel Soukup: Jak rozumět výsledkům voleb v Praze

Z pěti milionů voličů, kteří přišli k urnám, jich v Praze hlasovalo necelých 600 tisíc. Jak se tento specifický volební kraj podílel na celkových výsledcích?

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Vrátíme se svobodně o tři roky zpět?

Važme si každého voliče, který je ochoten dorazit o víkendu k urně a umí vyargumentovat svůj výběr. Co nás na demokracii nejvíce dopaluje, má zároveň svoje nenapodobitelné kouzlo.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Vzpoura malých stran

Bez idealismu se ke zdravé, svobodné společnosti nelze dobrat. Může se stát, že „naivní“ volba malých stran se z hlediska budoucnosti ukáže jako prorocké počínání.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Ocitli jsme se v pasti, která vede k volebnímu experimentování

Prvotní problém nespočívá v populismu a populistech, ale ve způsobu provádění politiky vůbec, tedy i demokraty. Volba zavedených velkých stran sebou do budoucna nenese naději na zlepšení, ale s populisty ve vládě by to bylo ještě horší.

Gabrhel2

Komentář

Vít Gabrhel: Úvod do předvolebních průzkumů

K předvolebním průzkumům lze přistupovat podobně jako k etiketám u zboží. Je-li výrobce poctivý, uvede složení výrobku, aby se mohl zákazník na základě tohoto složení rozhodnout, zda si daný produkt koupí či nikoliv.

2d997f48a8ed08b5c38be8a9e79ebbd7

Komentář

Ivan Bartoš: Chcete uspět v politice? Nakupte si fanoušky, ostatní už půjde samo

Před volbami se některé politické strany snaží ovládnout sociální sítě. Jdou při tom tak daleko, že nakupují fanoušky.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: Zelení a jejich přísní voliči

Někteří voliči vyžadují od stran naprostou ideovou čistotu. Proto věčně putují od jedné strany k druhé.

Ujfalusi

Komentář

Robin Ujfaluši: K budoucnosti ČSSD

Nedávná minulost ODS může naznačit dost o potenciální budoucnosti sociální demokracie. A pokud se z ní ČSSD nepoučí, pak nás dost možná čeká otřes i na levici a následně pořádná společensko-politická kocovina.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Kapitola Kultura v programech politických stran

O kultuře a kulturní politice se před volbami příliš nemluví, přesto stojí za to se podívat, jak se této oblasti ve svých programech jednotlivé strany věnují. Kultura prostupuje celým životem společnosti. Je součástí životního prostředí.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: Koho? Lidovce nebo zelené

Koho volit v současné nepřehledné situaci? Pro voliče odleva k pravému středu je nejrozumnější si vybrat mezi Stranou zelených a KDU-ČSL.

Mikulasferjencik01

Komentář

Mikuláš Ferjenčík: Piráti kandidují samostatně, s dobrým rozmyslem

Mikuláš Ferjenčík reaguje na sloupek Jakuba Patočky „Pět a půl procenta pro Stranu zelených, Změnu a Piráty. Dohromady". V případě koalice se Zelenými a Změnou by Piráti přišli o velké množství svých voličů.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Pět a půl procenta pro Stranu zelených, Změnu a Piráty. Dohromady

I mnozí voliči jiných stran by ochotně souhlasili s tím, že by českým zemím jedině prospělo, kdyby ve sněmovně usedlo aspoň pár zástupců Změny, Pirátů, ba i Strany zelených. Neschopnost společného postupu je neúctou k vlastním voličům.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Lesk a bída realistického programu

Po ekonomické krizi i omylech neoliberálních vlád by mělo přijít promýšlení alternativ. České politické strany se o ně však rozhodně nepostarají.

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Babiš, kam se podíváš

Obličej Andreje Babiše je před volbami k vidění opravdu téměř všude. Největší nemoc české politiky, kterou je její velmi těsná provázanost s byznysem, ale tento podnikatel v žádném případě nevyléčí.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Nízké daně, štíhlý stát, kampaň jen tak akorát

Případná spolupráce sociální demokracie a lidovců by rozhodně nebyla klidná ani snadná; přesto je to jedna z nejrozumnějších alternativ, které se nabízejí.

Veronika

Komentář

Veronika Šprincová: Feministické probuzení Občanské demokratické strany? Zatím nikoli

Pohled na kandidátní listiny nám opět dokládá, že strany až na výjimky nejsou ochotné aktivně vyhledávat a motivovat ženy ke kandidatuře, obzvlášť na volitelných místech. Jedinou možností, jak situaci změnit, jsou i letos preferenční hlasy.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Komentář

Jan Černý: Liberální dilema Strany zelených

Autor polemizuje s některými místy článku Martina Škabrahy o programovém posunu Strany zelených. Dochází přitom k závěru, že na jménech ideových proudů záleží a že i rozum může být nerozumný.

Jpehe

Komentář

Jiří Pehe: Proč je česká pravice v krizi

Drobení pravice přispěje k předpokládanému volebnímu neúspěchu v nadcházejících volbách. Zdá se, že česká pravice si bude muset v opozičních lavicích projít jakousi katarzí, pokud se chce úspěšně vrátit k vládnutí.

Knapova

Sloupek

Kateřina Kňapová: Země se skleněným stropem

Ženy na kandidátkách politických stran a hnutí, také v propagačních materiálech hrají i před předčasnými volbami druhé nebo třetí housle.

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Hvězdný prach a volby

Před našima očima dochází k drcení hvězd na hvězdný prach. Hvězdy u nás nahoru stoupají rychle a houfně, o to víc najdeme pak hvězdného prachu dole. Hvězdný prach touží po tom, aby ho někdo zformoval a udělal z něj zase hvězdu.

Ivan_bartos

Zpráva

Piráti představili program. V případě volebního úspěchu do vlády nevstoupí

Také Pirátská stran představila předvolební program. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše vychází z dlouhodobého programu, je výsledkem vnitrostranické diskuse a jednotlivé body byly schváleny hlasováním republikového výboru Pirátů.

Spoz

Zpráva

Zemanovci zveřejnili lídry kandidátek. Na Vysočině je povede Švihlíková

SPOZ jako jedna z posledních politických stran zveřejnila lídry kandidátek. Miroslav Šlouf nakonec jejich kandidátku v Praze nepovede. Na Vysočině povede SPOZ do voleb ekonomka Ilona Švihlíková. Za stranu kandiduje pět ministrů Rusnokovy vlády.

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Politický program jako produkt

Politické strany se snaží své programy balit do obalů a propagovat hesly, které je mají pro voliče učinit přitažlivými stejně tak, jako to činí subjekty na trhu. Program se tak ale stává pouhým prostředkem maximalizace volebního zisku.

Madej

Komentář

Martin Madej: Svoboda volby a váha mého hlasu

Volit parlamentní strany, protože mají největší šanci v politice prosadit svou, je krokem vedle. Nejde o vyjádření mých osobních názorů, postojů a potřeb, nýbrž o ústupek vůči většině a jejím názorům, postojům a potřebám.

_svit

Zpráva

Okamurův Úsvit představil volební lídry

Tomio Okamura v pátek představil osm krajských lídrů jeho hnutí Úsvit přímé demokracie. Bude za něj kandidovat i několik politiků Věcí veřejných. Naopak spolupráci se stranou Lev 21 Jiřího Paroubka Okamura vyloučil.

Hudec

Komentář

Ondřej Hudec: Dilema liberálního voliče

Na stránkách tohoto deníku se nedávno rozproudila debata o tom, zdali se z levicových liberálů stali političtí bezdomovci. Ve srovnání s autentickými sociálními demokraty jsou na tom ale ještě dobře, pořád si mají z čeho vybírat.

Zobrazeno 50 / 102