Krize justice

Image

Zpráva

K zákonu o státním zastupitelství má výhrady jak opozice, tak ANO i ČSSD

Novelu zákona o státním zastupitelství, jež si klade za cíl posílit jeho nezávislost, nekritizuje jen opozice. Četné výhrady mají i ministři ČSSD a politického hnutí ANO. Vadí jim, že dává přílišnou moc do rukou ministra spravedlnosti.

Image

Zpráva

Piráti kritizují novelu zákona o státním zastupitelství. Posiluje moc ministra

Vládní novela zákona o státním zastupitelství, jež má posílit postavení státních zástupců, čelí kritice opozice. Ta jí vytýká především systém výběru nových státních zástupců, který dává neúměrnou moc rezortu spravedlnosti nad celou soustavou.

Image

Zpráva

Státní zástupci mohou být odvoláni jen v kárném řízení, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová předložila novelu zákona o státním zastupitelstvím. Jejím cílem je upravit proces jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a současně pevně stanovit jejich funkční období na sedm let.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Už zase tu je krocení žalobců

Snahy poslanců vedoucí k legislativní úpravě práce státního zastupitelství by mohla oslabit systém veřejné žaloby. Mohli bychom se tak navrátit před Pospíšilovu éru, do doby krotké justice.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Kam s Ivanem Langerem?

Petr Dimun o podivných okolnostech, za nichž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel hejtmana Rozbořila.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: Ochrání Babišův stát trh s dětmi?

Vláda má nyní rozhodnout o mimořádné dotaci třiceti milionů korun pro klokánky, jimž jinak hrozí kvůli dluhům zrušení. Pohled na tato zařízení pro děti v tísni jako na trh s výnosnou komoditou nabízí Petr Uhl.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: David Rath a soud nad politikou

Soud s Davidem Rathem byl nestandardní nejen obsazením, ale i svým průběhem. Do velké míry to byl i soud s politikou.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Lynčování soudce Poláka aneb problém je jinde

Obviňování soudce Poláka v kauze žďárské vražedkyně Orlové je pouze mediální a politický lynč. Měli bychom se zaměřit spíš na systémová řešení a instituce, které je mají zajistit.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Africké poměry

Debata o policejním zásahu v kauze Nečas má několik zvláštností. Nikdo se třeba nezamýšlí nad tím, že poslední volby do Poslanecké sněmovny, které proběhly bez silného zásahu z vnějšku, proběhly v roce 2002.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Svět Lenky Bradáčové

Zákon o státním zastupitelství je už několik let předmětem politických i justičních tahanic. Média dosud selhávala v jeho prezentaci, až nyní odkryla karty Lenka Bradáčová. Sloupek Petra Dimuna.

Marvanov_

Komentář

Hana Marvanová: Co přinese změna na ministerstvu spravedlnosti?

Dle Hany Marvanové bylo chybou, že se diskuse nad odchodem ministryně Válkové točila kolem role Andreje Babiše a ne výsledků práce ministerstva. Ty totiž podle ní nebyly nijak valné, a na nového ministra Pelikána tak čeká řada velkých výzev.

Blaha

Komentář

Jaromír Bláha: Absurdní Šumava jako zrcadlo kmotrodemokracie

Krajský soud v Plzni minulý týden odsoudil Policii ČR za protizákonný postup proti lidem, kteří v roce 2011 bránili kácení v šumavkém národním parku. Vzhledem k tomu, že těžba dřeva byla nezákonná, policie měla účastníky blokády chránit.

Zaor_lek

Komentář

Lubomír Zaorálek: Katastrofa Nejvyššího soudu

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD reaguje na tiskovou konferenci ODS, na které se její představitelé, povzbuzeni výrokem Nejvyššího soudu, který ukončil vazbu jejich tří kolegů, pustili do ostré kritiky policie a státních zástupců.

Beranek_orez2

Komentář

Stanislav Beránek: Návrh nového zákona o státním zastupitelství jako naděje

Nový návrh zákona o státním zastupitelství je významný z hlediska boje s korupcí, může se ale změnit k horšímu na cestě Parlamentem. Přinášíme příspěvek ze semináře Justiční fórum 2013, který proběhl minulou středu v Senátu.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Lotyšský antimodel

Lotyšsko je vzorovým příkladem aplikace neoliberálních politik, které zemi učinily mimořádně zranitelnou důsledky ekonomické krize. Díky hlubokému propadu ekonomiky ze země emigrovalo 10% obyvatel a 30% trpí výrazným materiálním nedostatkem.

Radim_bures_orez

Komentář

Radim Bureš: Protikorupční strategie vlády 2011 až 2012

Nečasova vláda sice má vypracovanou protikorupční strategii, její naplňování ovšem vázne a není ani jasné, co je jejím konkrétním cílem. Pro skutečné omezení korupce jsou významné politická vůle a řádné fungování systému trestní justice.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: V Tretej ríši divov

Hrozba dvojročného väzenia pre Zuzanu Piussi, autorku dokumentu Nemoc tretej moci o stave justície, je najzrozumiteľnejším potvrdením toho, čo Zuzana vo filme ukázala a čo všetci vieme. Že nežijeme vo funkčnom štáte, ale v jeho imitácii.

Vit_janecek

Komentář

Vít Janeček: Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu

Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény Zuzana Piussi čelí trestnímu stíhání - hrozí jí vysoká pokuta a vězení – kvůli dokumentární výpovědi o slovenském soudnictví.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Lihová aféra - tři vteřiny a bezzubý červíček

Představitelé celníků, potravinářských inspektorů, policejní prezident, ministři vnitra a zdravotnictví či spíše celá vláda - ti všichni by v normální zemi již zametali ulice, protože na víc nemají. Ukázala to lihová aféra.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: ESM a ECB eurozónu nezachránia

Nový německý postoj k eurovalu a k evropským dluhopisům je jen zdánlivým krokem na cestě k záchraně eura. Žádné změny nepomohou, bude-li nadále pokračovat politika škrtů.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Kdo s čím zachází, s tím také schází

Poslední vystoupení Davida Ratha ve Sněmovně ukázalo zarputilého politika pokoušejícího se hájit nehajitelné. Jeho projev by nás měl vést spíše k zamyšlení nad hlubokou krizí vnitrostranické demokracie.

Dienst

Komentář

Jiří Dienstbier: Zabraňme kšeftování s lidským neštěstím

Senátor Jiří Dienstbier představuje svůj pozměňovací návrh soudního řádu, kterým by se zavedl princip místní příslušnosti exekutorských úřadů a nepřiznání náhrady nákladů za právní služby u bagatelních pohledávek.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Předvolební guláš se Smetanou

V kontextu všech střetů arogance moci s občany se kauza Romana Smetany stává závažnou. Je totiž symbolem střetu občanské frustrace z politické zvůle a projevem občanského vzdoru.

Dsc_0208

Zpráva

Helsinský výbor: Smetanovi doporučíme, aby podal ústavní stížnost

Podle Českého helsinského výboru by v řízení před Ústavním soudem mohly být vyřešeny či alespoň probrány otázky, které Nejvyšší soud pominul, když zamítl stížnost ve Smetanově případu a potvrdil předchozí verdikt soudu.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Ponožky a pravidla

Občanská angažovanost, právo na kritiku a svoboda slova dostaly na frak. Nejvyšší soud poslal Romana Smetanu za přikreslování tykadel do vězení a občanům tím vzkázal, že politici jsou nedotknutelní.

Mikulasferjencik01

Sloupek

Mikuláš Ferjenčík: Kauza Knetig, vyměklí svědci a slova bez kontextu

Průběh soudu s Martinem Knetigem naznačuje, že o hledání spravedlnosti vlastně ani nejde. Klíčoví svědkové během roku a půl vyměkli a soudkyně se rozhodla ignorovat klíčové souvislosti.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Šťastní šíbři, šibalové a šejdíři

Jeden Pavel Zeman jaro nedělá, ba ani Lenka Bradáčová. Odpověď na otázku, jak moc se podaří očistné procesy spuštěné Zemanem dotáhnout do konce, zůstává otevřená, nemluvě o čerstvě odvolaném policejném prezidentovi.

Prehled-marie-benesova

Komentář

Marie Benešová: Státní zastupitelství a potřeba jeho autonomie

Pověst státního zastupitelství je v očích veřejnosti poškozena a důvěra klesla na minimum. Je proto nutné poskytnout státnímu zastupitelství veškerou pomoc, aby své úkoly mohlo nestranně, spravedlivě a efektivně plnit.

Svandova

Komentář

Blažena Švandová: Copak neznáte Kalouska?

V informační mlze kolem Kalouskových telefonátů Lessymu se ztrácí fakta. Z Kalouskova nepřípustného ovlivňování policejního vyšetřování se stává pouhý přešlap, zatímco korektního Lessyho novináři i samotný Kalousek trhají na cucky.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Ruce pryč od kmotrovlády!

Jako politik se Jiří Pospíšil vyhýbal střetům a jako manažer nepropadal pod – nízký – vládní průměr. Když premiér tvrdí, že ho odvolal kvůli jeho požadavku na navýšení resortního rozpočtu, dobrovolně ze sebe dělá kašpara.

Majicek

Sloupek

Jan Májíček: Pikantní začátek léta

Vzhledem k mediální oblíbenosti Jiřího Pospíšila si lze klást otázku, jaké tlaky premiéra Nečase k tomuto rozhodnutí vedly a jestli si to dobře spočítal. Ještě zajímavější ale je, kdo bude nástupcem odvolaného ministra.

351455_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Transparency International: Pospíšilovo odvolání oslabuje důvěru v právní stát

Podle Transparency International je středeční odvolání mistra spravedlnosti výrazným oslabením důvěry v právní stát. Protikorupční organizace také uvedla, že Nečasova vláda práva a boje proti korupci definitivně ztratila jakékoliv právo se takto označovat.

Zaor_lek

Komentář

Lubomír Zaorálek: Ne Pospíšil, Kalousek měl být odvolán!

Kdyby měl dnes premiér Nečas šťastnější ráno, odvolal by ministra Miroslava Kalouska. Místo toho jsme svědky odvolání ministra spravedlnosti v době, kdy nám před očima běží jedna z nejvážnějších korupčních kauz.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Plukovníci, podplukovníci, politici

Je zajímavé, že Rathova obvinění na adresu Kubiceho vládní politici odmítli. Když ale policie požádala o vydání významné představitelky vládního tábora, zabředli naopak do konspiračních teorií o policejní zvůli sami.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Pochybnosti versus konspirace

Moc soudní, výkonná a zákonodárná by od sebe měly být odděleny a média by měla být psem hlídacím, ne utrženým ze řetězu a lačnícím po krvi. Toto úsilí by bylo prospěšné pro fungování celé společnosti.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Dojde i na žraloky?

V souvislosti s Rathovou kauzou se nabízejí otázky: Co udělat proto, aby zatýkání korupčníků u nás nebylo výjimkou, ale pravidlem? Jak oddělit politiky a politické strany od světa byznysu? A je možné narušit falešnou solidaritu spolustraníku?

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Vyznavači falešné státotvornosti kryjí korupční systém

V kauze Rath jde v nejlepším případě o to, že se několik lidí ze státního zastupitelství a policie začalo chovat tak, jak stání zástupci a policisté mají. Dokud nebudou následovat další případy, nejedná se o nastartování vítané systémové změny.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Případ Rath a spravedlnost

Pokud se podezření proti Davidu Rathovi potvrdí, lze chycení „velké ryby“ obecně uvítat. Zároveň je bohužel zřejmé, že se v české justici i politice měří různými metry. Rathovu kauzu tak komentují i lidé, kteří by měli být za mřížemi.

Miessler_foto3

Glosa

Záchrana Čunkovou metodou

Odolá vládní koalice pokušení zachránit Dvida Ratha podobným způsobem, jakým kdysi „zachránila“ předsedu lidovců Jiřího Čunka?

A1

Zpráva

Znalci v USA poukázali na další spornou popravu. V posledních letech už třetí

Akademikové z Kolumbijské univerzity zdokumentovali nesrovnalosti v případu Carlose DeLuny popraveného na konci 80. let. Po kauzách Camerona Willianghama a Troye Davise jde o další z důvodně zpochybněných výkonů trestu smrti v USA.

Kudrna-foto-tisk

Komentář

Jan Kudrna: Rovní a rovnější - nejrovnější jsou však naši hlídači

Má stát Ústavní soud ve věci pochybností o hospodárném využívání pohonných hmot, vykazování jízd a aplikaci zákona o veřejných zakázkách nade vším? I nad zákonem? Je i v této věci vázán pouze ústavním pořádkem?

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Další Klausův soudce

Václav Klaus navrhuje na ústavního soudce Zdeňka Koudelku, který rozhodně není jednorozměrnou osobností. Jeho životní dráha však jasně ukazuje, že právě na tuto funkci se zoufale nehodí.

Pavel_kopeck_-_fotografie

Glosa

Trhat ruku spravedlnosti

Václav Klaus už několikrát napadl soudní moc, ignoroval verdikt Nejvyššího správního soudu a Ústavní soud České republiky rovnou hanlivě prohlásil třetí komorou parlamentu. Jeho vztah k soudní moci určuje i jeho další konání.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Zachraňme Pospíšila

Spor o podobu justice jde napříč stranami, ale i soudy či státními zastupitelstvími. V sázce jsou hodnoty a principy. Pro ně má nyní smysl na chvíli opustit boj levice s pravicí, socialistů s konzervativci, vlády s opozicí.

Kostl_n

Komentář

František Kostlán: Soudní znalec Mazel skončil. Atmosféra ve společnosti se kvapem blíží extremismu

Rozhodnutí Michala Mazla skončit s prací soudního znalce se není co divit. V současné atmosféře se nezávislé posudky projevů pravicového extremismu i jejich autoři stávají obětí veřejné denunciace, demagogie, vyhrožování a napadání.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Ministr Kubice, policejní prezident Lessy a demokratický právní stát

Případ zmlácení tří Romů po demonstraci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Bydžově letos v březnu je z mnoha hledisek pozoruhodný. V čem pochybili státní zástupce a soudce?

Image

Zpráva

Příznivci OWS si připomněli dva měsíce od zrodu hnutí

17. září 2011 se první stoupenci Occupy Wall Street utábořili v newyorském Zuccottiho parku. O dva měsíce později jich prošlo několik tisíc Manhattanem. Hnutí v posledních týdnech čelí nevoli úřadů, přesto chce v protestech pokračovat.

Image

Zpráva

Protestující z OWS jsou zpátky v parku, spát tam ale už nemohou

Několik stovek stoupenců Occupy Wall Street (OWS) se vrátilo do newyorského Zuccottiho parku, odkud je v úterý vyhnala policie. Podle nového usnesení radnice i soudu tam ale už nemohou ani stanovat, ani přespávat vleže.

Blaha

Komentář

Jaromír Bláha: Čistka na Šumavě: test, kdo a kam řídí národní park

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský zrušil místa čtrnácti pracovníkům Správy NP, další mají následovat. Nejedná se ale o zbytečné a nepotřebné zaměstnance – právě naopak.

502373_mediafax_david_polivka

Zpráva

Pospíšil odvolal vrchního státního zástupce Rampulu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes oznámil, že na základě nezávislého expertního stanoviska odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Se jmenováním jeho nástupce hodlá počkat až na výsledek pravděpodobného Rampulova odvolání vůči verdiktu.

Zobrazeno 50 / 63