Kosovo

Další témata

Ax1

Sloupek

Tania Dumbrava: Tváře Srebrenice

Před dvaceti lety proběhla největší genocida od druhé světové války. V rámci projektu „Tváře Srebrenice“ byly zveřejněny fotografie několika stovek obětí. Co vidíme v jejich tvářích? A k čemu nás jejich pohled zavazuje?

Gajduskova

Komentář

Alena Gajdůšková: Jak daleko je Srebrenica

Svět si letos připomíná jubilejní dvacáté červencové výročí masakru v Srebrenici. V rozmezí tří dnů tu bylo uprostřed bosenské války popraveno asi osm tisíc bosenských muslimů.

Aa1

Zpráva

V Kosovu povládne opět Thaçi

Strana bývalého velitele povstalců, mafiána a předsedy posledních vlád zvítězila v dalších volbách. Na rozdíl od dřívějších let ale tentokrát mluvila zejména o ekonomice.

Image

Fejeton

Tomáš Tichák: Malé konspirace

„Snažil jsem se představit si, jak zapalují vlastní domy, vybíjejí si dobytek a pak s předstíraným zoufalstvím vyrážejí za lepším životem. Vyloučit nelze nic. Vidět na vlastní oči neznamená přece nutně vidět skutečnost!“

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Před zrcadlem

Zvláštní tribunál pro zločiny UÇK bude nutně vyšetřovat významnou část politických elit současného Kosova. Pro řadu obyvatel země půjde o první nehrdinský popis války z konce devadesátých let.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Po patnácti letech

Dnes si připomínáme patnáct let od začátku útoku Severoatlantické aliance na tehdejší svazovou Jugoslávii. S důsledky předposledního konfliktu na území bývalé Jugoslávie se stále potýkáme.

Pict0384_-_copie

Komentář

Ivan Foletti: Osmačtyřicet hodin v Kosovu aneb liberální sen

Současné Kosovo by se dalo popsat jako „neoliberální ráj“. Zdevastovaný stát de facto přestal existovat a byl nahrazen neviditelnou rukou trhu.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Nejdůležitější zpráva minulého týdne

David Rath. David Rath. David Rath. Bronz z Helsinek. Dienstbier prezidentským kandidátem ČSSD. A přesto je třeba hledat nejdůležitější zprávu minulého týdne někde jinde. Otiskl ji deník Právo minulé úterý na straně devět vlevo uprostřed.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Nové podmínky

Srbsko nezíská status kandidáta členství v Evropské unii, pokud nezruší své paralelní instituce na severu Kosova. Minulý týden to v Bělehradu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Srbský prezident Boris Tadić odpověděl, že je na toto riziko připraven.

Image

Zpráva

Kosovský premiér vraždil a kupčil s orgány, tvrdí zpráva RE

Dle kusých výňatků z vyšetřovací zprávy Výboru pro právní otázky a lidská práva Rady Evropy vedl současný premiér Kosova Hashim Thaçi v devadesátých letech gang, který kontroloval velkou část zločineckých aktivit v oblasti.

Image

Zpráva

Kosovo opustí česká armáda podle Vondry za rok v létě

Při své pondělní návštěvě v Kosovu uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že zbylých devadesát českých vojáků zemi opustí příští rok. Navýšit chce Vondra naopak podíl ČR na válce v Afghánistánu.

Image

Zpráva

Haagský soud rozhodl ve prospěch nezávislosti Kosova

Podle čtvrtečního rozsudku nejvyšší poradní autority OSN pro otázky právních vztahů mezi členskými zeměmi nebylo vyhlášení nezávislého Kosova v rozporu s mezinárodním právem. Odhady důsledků rozhodnutí se ale různí.

Image

Analýza

Patrik Eichler: Čeká Kosovo legalizace?

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu ve čtvrtek zveřejní posudek k otázce, zda bylo vyhlášení nezávislosti Kosova v únoru 2008 v souladu s mezinárodním právem. Co v něm bude a jaké bude mít důsledky?

Zobrazeno 13 / 13