Irsko

Image

Analýza

Petr Jedlička: Co je to irský backstop a proč je tak důležitý

Klíčový termín jednání o brexitu se dnes používá jak pro obecnou garanci neobnovení pevné hranice mezi Británií a Irskem, tak pro jeden konkrétní způsob naplnění tého garance. Proč brexitářům irská pojistka tolik vadí a proč na ni trvá EU?

Image

Zpráva

Facebook zaznamenal další masivní únik dat. Může dostat tučnou pokutu

Facebook může kvůli hackerskému útoku z minulého týdne dostat tučnou pokutu. Žalobám a vyšetřováním čelí digitální platformy stále častěji – přispěla k tomu mimo jiné aféra s krádeží dat uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica.

Image

Zpráva

Irsko se zbaví všech investic do fosilních paliv. Jako první země na světě

Irsko se má stát první zemí světa, která „divestuje“ všechny státní peníze z fosilních paliv. Divestiční hnutí se snaží upozorňovat na příčiny změn klimatu a vyvíjet tlak na firmy, které je způsobují.

Image

Analýza

František Kalenda: Dočká se uvolnění potratů také Severní Irsko?

Nedávné irské referendum o potratech oživilo diskuzi v severní části ostrova, která jako jediná součást Spojeného království umělé přerušení těhotenství zakazuje a tvrdě postihuje.

20160819_144304

Komentář

Fergal de Brún: Irský souboj o právo na potrat

Ještě nedávno ultrakonzervativní Irsko bude po uznání sňatků homosexuálů rozhodovat o uvolnění potratů. Irský novinář Fergal de Brún píše o okolnostech kampaně, jejíž významné bojiště se odehrává také na internetu.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Konec starého Irska

Irsko v dubnu slaví výročí spojená se vznikem samostatného státu. Tradičně katolická země se však od svého vzniku změnila k nepoznání: má otevřeně homosexuálního premiéra, uzákonila stejnopohlavní sňatky a chystá se zjednodušit potraty.

A1

Zpráva

V Británii vznikne menšinová vláda toryů s podporou severoirské pravice

Konzervativní premiérka Mayová potvrdila, že i po neúspěchu ve volbách zůstane ve funkci. Novou oporou ve sněmovně je jí ochotna být ulsterská DUP – protestantská ultrakonzervativní strana s mnoha kontroverzemi.

Image

Zpráva

Irskou vládu povede gay indického původu. Iry ale zajímá hlavně jeho program

Média informují především o tom, že nový irský „taoiseach“ je gay a syn imigranta z Indie. V Irsku se ale vede debata spíše o jeho neokonzervativní ekonomické politice.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Brexit a Severní Irsko

František Kalenda doplňuje debatu o možném vystoupení Británie z EU o severoirskou perspektivu. Jak je tamní reprezentace spokojena s novými podmínkami a jaké by mohl mít Brexit důsledky?

13537429673_03fd529e48_k

Zpráva

Irové míří k volbám, zhodnotí úspěšnost politiky škrtů

V minulých volbách trestali Irové republikány z Fianna Fáil za bankovní krizi. Nyní vyjádří podle pozorovatelů názor na politiku pragmatičtější Fine Gael, jež se od roku 2011 řídila zcela doporučeními finanční Trojky.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Dobré správy?

Lídři eurozóny se radují z pokroků Irska při plnění podmínek záchranného ekonomického plánu. Je ale vskutku co oslavovat?

A2

Zpráva

Irové schválili Fiskální pakt, případným NE by si jen pohoršili

Smlouva o zpřísnění rozpočtové disciplíny si v referendu získala podporu většiny Irů. Podle pozorovatelů ale podstatná část z nich hlasovala jenom pro menší zlo.

A1

Zpráva

Severoirská Sinn Féin chce referendum o odtržení, inspirují ji Skotové

Čelní představitel severoirských republikánů chce nechat spoluobčany rozhodnout, zda se nepřipojit opět k Irsku. Velkopáteční dohoda s referendem počítá, dle znalců jde ale spíše o vynucené gesto. Čím dál reálněji se naopak jeví podobné hlasování ve Skotsku.

Image

Zpráva

Státy eurozóny Řecku nejspíše opět půjčí, Irsku se sníží úroky

Evropská komise se spolu s vedením Evropské centrální banky snaží obnovit důvěru v evropskou měnovou unii za každou cenu. Řecku tak bude nejspíše poskytnuto dalších 50 miliard eur. Irsko se zase dočká snížení úroků, jimiž byl zatížen loňský sanační úvěr.

Image

Zpráva

Irsko sanuje banky dalším miliardami, chystá znárodňování

Výsledky zátěžových testů irských bank ukázaly, že vláda bude muset do záchrany finančního sektoru investovat dalších čtyřiadvacet miliard eur. Celkově tak irští daňoví poplatníci vydají na restrukturalizaci sektoru sedmdesát miliard.

Image

Zpráva

Irsku povládne velká koalice, bude mít dva ministry financí

Krizí otřesené Irsko povede vláda pravicové Fine Gael a místní Labour Party. Během prvního povolebního týdne se obě uskupení dokázala domluvit na většině důležitých kompromisů, mimo jiné i na nezvyklém rozdvojení ministerstva financí.

Image

Zpráva

Irské republikány stál přístup ke krizi vládu, zelení naprosto propadli

V pátečních volbách do irské poslanecké sněmovny uspěla historicky většina opozičních stran. Výrazně posílili také nezávislí. Léta vládnoucí Fianna Fáil naopak ztratila tři čtvrtiny křesel a donedávna koaliční zelení se do Dáilu vůbec nedostali.

Image

Zpráva

Irové hlasují v předčasných volbách, zvítězí zřejmě pravice

Páteční parlamentní volby pravděpodobně vyhraje středopravá Fine Gael, jejíž předseda Enda Kenny slíbil, že se pokusí vyjednat lepší podmínky sanačních úvěrů MMF a EU. Podle analytiků vytvoří silnou koalici s irskou Labouristickou stranou.

Image

Zpráva

Irsko překonalo politickou krizi, volby budou už za měsíc

Irské strany se dohodly na novém termínu předčasných voleb, budoucnosti vlády i schválení rozpočtu. Vládnoucí uskupení si zároveň zvolilo za předsedu hlavního kritika svého předchůdce a teď již definitivně dosluhujícího premiéra Briana Cowena.

Image

Zpráva

Irská vláda nejspíše přeci jen padne, už ji opustili i zelení

Brianu Cowenovi nejdříve odešla z vlády třetina ministrů z vlastní strany. Poté mu vypověděl podporu i menší koaliční partner – strana zelených. Pro Irsko to nejspíš znamená dřívější předčasné volby. Pro zadlužené evropské země další rizika.

Image

Zpráva

Irský premiér přežil hlasování o nedůvěře navzdory kritice

Brian Cowen získal důvěru více než poloviny poslanců svého uskupení. V čele strany i vlády tak zůstane až do březnových předčasných voleb. Hlasování vyvolal odstoupivší ministr zahraničí, dle něhož vláda naprosto selhala při podzimním vyjednávání s MMF.

Image

Zpráva

Irsko udělalo první krok ke schválení úsporného rozpočtu

Irští poslanci učinili první krok k přijetí nového rozpočtu, jehož součástí je zvýšení daní, škrty v sociálním zabezpečení a v důsledku úspory až šest miliard eur. Jeho schválením podmínily EU a MMF poskytnutí sanačních úvěrů.

Image

Zpráva

Irům hrozí, že neschválí rozpočet potřebný pro úvěr EU a MMF

Irská opozice se prozatím nerozhodla, zda podpoří schválení úsporného rozpočtu na příští rok nutného pro získání sanačního úvěru EU a MMF. Největší opoziční strana není spokojena s jeho podmínkami a chce vyjednání nižších úroků.

Image

Zpráva

Belgie je další ohroženou zemí eurozóny, škodí jí politické vakuum

Podle středečních statistik dosáhla cena za pojištění belgického dluhu historického maxima. Mnozí analytikové tak zemi začínají symbolicky řadit na seznam rizikových ekonomik eurozóny, vedle Španělska a Portugalska. Irsko mezitím zveřejnilo plán rozpočtových škrtů.

Image

Zpráva

Irský premiér skončí, chce ale ještě schválit úsporný rozpočet

Irský premiér Brian Cowen odmítl v souvislosti s podpisem sanačního úvěru od EU a MMF opoziční výzvu k okamžité rezignaci. Odejít chce až ve chvíli, kdy bude schválen úsporný rozpočet, proti kterému se chystají rozsáhlé protesty.

Cowen

Zpráva

Irsko konečně přiznalo, že dluhy samo nezvládne. Dostane další půjčky

Irská vláda oficiálně požádala o zvýhodněnou sanační půjčku EU a MMF, aby zastavila neudržitelný nárůst státního dluhu. Podle odhadů bude potřebovat asi devadesát miliard euro. Na protest proti vládní politice se v Dublinu sešlo na 200 tisíc lidí.

Image

Zpráva

Papež si pozval irské biskupy k pohovoru o zneužitých dětech

Dva tucty irských církvních hodnostářů se vydaly do Vatikánu za papežem Benediktem XVI., aby společně probrali, jak má katolická církev reagovat na aféru ututlávaného zneužívání dětí.

Image

Zpráva

Irští protipotratoví aktivisté obviněni z šíření dezinformací

Irské skupiny odmítající potraty šíří mezi ženami dezinformace o jeho škodlivých účincích. Očekává se rozhodnutí Evropského soudu v případě tří žen, které viní vládu z ohrožení svého zdraví tím, že je nutí cestovat kvůli potratu do zahraničí.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Politické rozvody

Rozvodu často předchází nevěra. Po rozvodu je třeba rozhodnout, kdo se bude starat o děti. Vítězí zpravidla maminka struktura – alespoň v politice.

Image

Zpráva

Irské zákony nově zakazují rouhání pod pokutou

Na začátku ledna vstoupil v Irsku v platnost nový zákon, který zakazuje pronášet výroky kritizující posvátnosti jednotlivých náboženství. Proti se staví organizace irských ateistů i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Zobrazeno 30 / 30