Irsko se zbaví všech investic do fosilních paliv. Jako první země na světě
Josef PatočkaIrsko se má stát první zemí světa, která „divestuje“ všechny státní peníze z fosilních paliv. Divestiční hnutí se snaží upozorňovat na příčiny změn klimatu a vyvíjet tlak na firmy, které je způsobují.
Irsko by se mělo stát první zemí, která se zbaví všech svých státních investic do těžby a spalování fosilních paliv. Zákon schválili v minulém týdnu poslanci všech stran zastoupených v dolní komoře parlamentu. Rozhodnutí je úspěchem kampaně občanských aktivistů, kteří zákon žádali. Hnutí za takzvané „divestování“ z fosilních paliv je v posledních letech na vzestupu.
Irský národní „strategický investiční fond“, jenž má dohromady hodnotu více než osm miliard euro, se má veškerých investic do uhlí, ropy, plynu či rašeliny zbavit „co nejrychleji to je prakticky uskutečnitelné“, nejpozději však do pěti let. Očekává se, že schvalováním v horní komoře projde již zákon rychle a měl by tak vstoupit v platnost do konce roku. Irský investiční fond drží v tuto chvíli akcie fosilních firem v celkové hodnotě víc než tří set milionů euro. Za fosilní firmu se přitom dle zákona považuje každá, která získává z těžby, hledání, zpracování či jiného zacházení s fosilními palivy přes dvacet procent svých celkových příjmů.
„Divestiční hnutí jasně upozorňuje na to, že je potřeba neprodleně přestat investovat do expanze průmyslu, který musí naopak být postupně zlikvidován, chceme-li se opravdu vyhnout klimatické katastrofě,“ vysvětlil nezávislý poslanec Thomas Pringle, který zákon v irském parlamentu navrhl.