Bolívie

V1

Komentář

Petr Jedlička: S oslavou „uzdravování bolivijské demokracie“ ještě počkejme

Počínání prozatímního režimu, který se dostal k moci po útěku prezidenta Moralese, začíná v mnohém připomínat chování skutečných pučistů. V ulicích jsou zase ozbrojenci a mrtví, tentokrát ovšem z druhého politického tábora.

B_lek

Komentář

Jaroslav Bílek: Žádný puč, nýbrž boj o uzdravení bolivijské demokracie

Jaroslav Bílek a Barbora Vališková ve společném textu přinášejí tři pádné argumenty, proč se v Bolívii neodehrál puč, ale odchod prezidenta Evo Moralese proběhl v ústavních mantinelech.

Aa1

Zpráva

V Bolívii rezignovali nejvyšší ústavní činitelé, moralesovci hovoří o puči

Na stranu protestujících proti průběhu říjnových voleb se o víkendu přidaly policie i armáda. Čtrnáctileté období nerušené vlády levicového prezidenta Eva Moralese je tak, zdá se, u konce.

Vali_kov_2

Komentář

Barbora Vališková: Poslední hodinka bolivijské demokracie?

Zásahy do říjnových voleb se čekaly, režim prezidenta Moralese je ale pojal vskutku kuriózně. Ve zemi se nyní mohutně protestuje, OAS provádí volební audit. Část pozorovatelů však pochybuje, že lze bolivijskou demokracii ještě zachránit.

Image

Analýza

Barbora Vališková: Možné scénáře bolivijských voleb

Podpora levicového prezidenta Moralese postupně klesá, letos na podzim chce ovšem opět kandidovat, a to navzdory vlastní ústavě. Rostou tak obavy, že se z Bolívie stane druhá Venezuela.

Vali_kov_2

Komentář

Barbora Vališková: Evo Morales: osvícený lídr nebo populistický autoritář?

Bolívijský prezident si vybojoval možnost ucházet se o znovuzvolení. Údajně aby „nezklamal lid“, ve skutečnosti ale navzdory výsledkům vlastního referenda. Má tak přes veškeré úspěchy nakročeno stát se dalším autoritářským vůdcem v regionu.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Intervence v Sýrii z pohledu Latinské Ameriky

Státy v Latinské Americe reagují na Trumpův zásah v Sýrii různě. Postoje jednotlivých vlád závisí na současné politické situaci, svou roli však hraje i delší historie a přítomnost syrsko-libanonských komunit po celém regionu.

Vali_kov_2

Komentář

Barbora Vališková: Případ TIPNIS jako kronika libovůle bolivijské vlády

Barbora Vališková přibližuje dlouholetou historii sporů ohledně záměru bolivijské vlády postavit silnici přes území Národního parku Isiboro-Sécure TIPNIS, obývaného komunitami původních obyvatel. Ti se s jeho ničením nehodlají smířit.

A1

Zpráva

Bolívie otevírá „protiimperialistickou“ vojenskou akademii

Podle bolivijského prezidenta Moralese má škola tvořit symbolickou protivu někdejší School of the Americas v USA, ze které vzešla řada latinskoamerických diktátorů. Pozorovatelé mají na instituci v zásadě tři různé názory.

Vali_kov_2

Komentář

Barbora Vališková: Referendum v Bolívii: začátek konce Eva Moralese?

Bolivijci řekli v těsném referendu „ne“ změně ústavy. Evo Morales se tak nebude moct počtvrté ucházet o post prezidenta Bolívie. Referendum mimo jiné ukázalo, že v Bolívii existuje občanská společnost.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Vysychání jezer není slučitelné s našimi hodnotami

Jedno z nejrozlehlejších bolivijských jezer se před Vánoci vypařilo. Je třeba konečně přiznat, že firmy drancující přírodu nelze integrovat do slušné společnosti.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: S odstupem nad Evem

Třetí volební vítězství proslulého prezidenta Bolívie dává příležitost k bilancování. Čeho se budovateli tzv. domorodého socialismu podařilo za devět let dosáhnout, v čem selhal a jak celkově dnes Eva Moralese hodnotit?

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Dětskou prací ke snížení chudoby

Stálý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku přibližuje debatu, jež se v současnosti vede nad novými bolivijskými normami, které umožňují zaměstnat až desetileté děti.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Evova hra

Incident s letadlem bolivijského prezidenta byl jistě porušením mezinárodního práva. Na jeho pozadí lze ale pozorovat i zajímavou hru o vliv a prestiž, kterou rozehrál v Latinské Americe právě Evo Morales.

Image

Analýza

Vojtěch Pelikán: Quinoa: svízelný zázrak z polopouště

Autor podrobně líčí příběh vzestupu produkce a spotřeby merlíku chilského (quinoi) včetně etických spotřebitelských dilemat, která jeho strmě rostoucí obliba nastoluje.

A1

Zpráva

Bolivijští úředníci budou fasovat pera s odposlechem

Vedení celní správy chudé jihoamerické země představilo zajímavou novinku z vládní protikorupční kampaně.

A2

Zpráva

Po Argentině znárodňuje i Bolívie, s vlastníkem se ale prý dohodne

Bolivijský prezident Morales nařídil znárodnění největšího provozovatele elektrické přenosové soustavy dekretem a povedl pomocí vojska. Na rozdíl od argentinského případu mu přitom Španělsko žádnými sankcemi nehrozí.

A4

Zpráva

Spor o dálnici přes bolivijský prales nekončí, teď protestují její obhájci

Stoupenci dálnice přes amazonský park Isiboro se začali mobilizovat dva měsíce poté, co Evo Morales projekt pod tlakem odvolal. Podle bolivijské opozice je podněcuje vláda. Znalci poukazují spíše na rozdíly mezi jednotlivými indiánskými kmeny.

Image

Zpráva

Evo Morales ustoupil amazoňanům, dálnice přes prales nebude

Dva dny po příchodu protestujících indiánů do hlavního bolivijského města odvolal tamní prezident sporný projekt. Záležitost lze ovšem vnímat z více stran.

Image

Zpráva

Odpůrci amazonské dálnice v Bolívii slaví. Bude referendum

Prezident Morales pozastavil stavbu komunikace, jež měla narušit sídliště amazonských kmenů. Stalo se tak v reakci na indiánský protestní pochod, resp. jeho nedělní vyhrocení. Dle znalců je ovšem zapotřebí věc vidět v celobolivijském kontextu.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Bolívarští piráti Karibiku na zadním dvorku Ameriky

Latinská Amerika poskytuje dostatek námětů k přemýšlení o postkapitalistických alternativách. K tomu, abychom tamní situaci lépe pochopili, je třeba o ní něco vědět. I k tomu mohou sloužit velmi zajímavé knihy, které k danému tématu vyšly.

Image

Zpráva

Bolívie přizná přírodě stejná práva, jako mají lidé

Bolivijský parlament se chystá schválit dosud nevídaný Zákon Matky Země, který má přírodě přiznat právo na život a existenci, pokračování životních cyklů bez lidského zásahu a další přirozené procesy. Názory na konkrétní dopady opatření se ale různí.

Image

Zpráva

Morales ustoupil stávkujícím, ceny benzínu nevzrostou

Bolivijský prezident zrušil nařízení, kvůli kterému se zvedly ceny pohonných hmot o více než sedmdesát procent. K rozhodnutí byl donucen sérií protestů, jež místy přerostly až do neomezené stávky.

Image

Zpráva

Bolivijci protestují proti drahému benzínu, napadli policisty i úřady

Obyvatelé Bolívie již pátým dnem protestují proti více než sedmdesátiprocentnímu zdražení pohonných hmot. Poprvé došlo také k násilnostem, při kterých bylo zraněno na patnáct policistů a poškozeno několik vládních budov.

Image

Zpráva

V Bolívii byla vyhlášena neomezená stávka řidičů

Bolivijští řidiči se rozhodli použít nejsilnější nátlakový prostředek, jaký mají odbory k dispozici. Popudem se jim stalo skokové zdražení benzínu, kterým trh zareagoval na zrušení příslušných dotačních programů Moralesovy vlády.

153409

Zpráva

Bolívie snížila věk odchodu do důchodu a znárodnila penzijní fondy

Bolivijský parlament jde proti celosvětovému trendu a schválil snížení věku odchodu do důchodu na osmapadesát let. Pod státní správu zároveň přejdou dva soukromé penzijní fondy, ve kterých si na penzi spoří 1,2 milionu Bolivijců.

Image

Zpráva

Stávkující z bolivijského Potosí zvítězili. Vláda slíbila vše, co chtěli

Vzbouření obyvatelé horského města si na vládě prezidenta Moralese vymohli cementárnu, letiště i znovuotevření některých dolů. Po třech týdnech se tak vrátili do práce.

Image

Zpráva

Stávkující Bolívijci v Potosí uvolnili cesty uvězněným turistům

Bolívijští demonstranti dovolili přibližně stovce zahraničních turistů po dvou týdnech opustit oblast u města Potosí. O svých požadavcích budou nyní jednat se zástupci vlády.

Image

Zpráva

Bolívijci v Potosí pokračují v protestech, obsadili elektrárnu

Demonstranti v jihobolivijském městě Potosí obsadili elektrárnu dodávající energii třetímu největšímu stříbrnému dolu na světě. Generální stávka, série hladovek a blokády místních silnic trvají už druhý týden.

Image

Zpráva

Bolívijci v Potosi stávkují a blokují oblast, chtějí investice

Šest tisíc demonstrantů v jihobolivijském Potosi již desátý den blokuje dopravu v okolí města. Požadují zvýšení investic do regionu a vytvoření nových pracovních míst. K protestům se přidal i guvernér Potosi Felix Gonzales.

Image

Zpráva

Bolivijská sněmovna přiznala indiánům právo na vlastní zákony a soudy

Bolivijští poslanci chtějí původnímu obyvatelstvu zaručit nebývalou právní autonomii. Pokud příslušný návrh schválí i senátoři, získají indiáni právo rozsuzovat spory dle tradičních norem.

Un_photo_paulo_filgueiras_morales

Zpráva

Bolivijská vláda se dohodla s odbory, stávka trvala jenom den

Režim prezidenta Moralese dokázal během několika hodin intenzivního jednání utlumit hrozbu, že první sociálně motivované nepokoje za jeho vlády přerostou v masivní opoziční hnutí. Dílčí protesty nicméně pokračují.

Image

Zpráva

Režim Eva Moralese poprvé čelí sociálním protestům a stávce

Bolivijská policie rozehnala o víkendu sociálně motivovaný protest ve městě Caranavi. Největší odborová centrála v zemi současně vyzývá ke stávce. Tradiční stoupenci prezidenta Moralese se proti levicovému režimu bouří vůbec poprvé.

Image

Zpráva

Bolívie musí zaplatit za evropské podíly ve znárodněných firmách

Francouzi a Britové připravují reakci na znárodnění podílů britských a francouzských firem v bolívijském energetickém průmyslu. Bolívijská média mezitím přinesla informaci, že ne všechny společnosti byly znárodněny úplně.

Image

Zpráva

V Bolívii začala klimatická konference národů, reakce na zpackanou Kodaň

Delegáti ze sto třiceti zemí chtějí vládám a politikům rozvinutého světa dokázat, že alternativy ke kompromisním dohodám jsou nejen potřebné, ale i uskutečnitelné.

Image

Zpráva

Bolívie zahájila výrobu originální kokakoly

Na bolívijském trhu se objevila originální Coca Colla - nealkoholický nápoj s obsahem skutečné koky. Vláda prezidenta Moralese výrobu nové limonády podpořila. Spojené státy ji za to obvinily z nespolupráce v boji s narkoprůmyslem.

Image

Zpráva

V Bolívii se chystá alternativní klimatická konference

Bolívijský prezident Evo Morales plánuje na konferenci vyhlásit celosvětové referendum o klimatu. Debatu povedou nejen politici, ekologové a aktivisté, ale i domorodci.

Image

Zpráva

Bolívie vyšle do kosmu satelit

Chudá jihoamerická země zakládá úřad pro kosmonautiku, který má s pomocí Číny postavit a vyslat do vesmíru satelit.

Image

Zpráva

Bolívie má ve vládě stejně žen jako mužů

Prezident Evo Morales začal své druhé volební období slibem, že v jeho nové vládě zasedne stejné množství mužů i žen. Ten nyní při jmenování kabinetu splnil.

Uriona_mendez

Zpráva

Bolívijské ženy upevnily svou pozici v politice

Zvýšil se počet žen v bolívijském zákonodárném shromáždění. Anna María Romerová se naprostou většinou hlasů stala předsedkyní senátu. Ženy mají v plánu v boji za svá práva nadále pokračovat.

Image

Zpráva

Bolívijští Indiáni získávají znovu samosprávu

Domorodí obyvatelé Bolívie, kteří ve své zemi tvoří šedesátiprocentní většinu, si začínají díky politice prezidenta Eva Moralese vládnout sami. Nově zaváděné systémy vládnutí se inspirují starou místní tradicí z předkoloniálních dob.

Image

Zpráva

Bolívie: znovuzvolený prezident Morales chce pokračovat v reformách

Evo Morales má podporu nejchudších občanů země, Indiánů. Jeho cesta se zatím osvědčila, místní ekonomika letos rostla nejvíce ze všech států celé Ameriky.

Zobrazeno 42 / 42