Bangladéš

Zuzanavlasat_1_

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Jak jsem potřebovala kalhoty, ale vyhnaly mě sezónní slevy

Systém „rychlé módy“ působí nejméně tolik škod jako rychlé občerstvení. Za slevy zboží designovaného tak, aby „nic nevydrželo“, se platí nepřijatelné ceny utrpením bangladešských švadlen či v ekologických škodách. Jistě to jde i jinak.

Dsc_0064

Rozhovor

Některé textilky v Bangladéši jsou stále na spadnutí

Kamarádka reportérky Petry Dvořákové navštívila jako zástupkyně oděvní firmy několik textilních továren v Bangladéši. Zaměstnanci textilek dostávají směšné peníze, volné mají jenom pátky. Ale pořád je to aspoň nějaká placená práce.

B1_the_himalayan_times

Zpráva

Zároveň s Houstonem čelí záplavám i jihovýchod Asie, 1200 mrtvých

V Texasu přinesl povodně hurikán Harvey, v Asii jde o důsledek monzunu, který zasahuje celou Bangladéš, jižní Nepál a sever Indie. Mimořádně silná intenzita obou počasových jevů je dávána do souvislosti s celoplanetárními změnami klimatu.

Image

Zpráva

Bangladéšská televize vysílala reportáž o demolici OP Prostějov

Přes naše spolupracovníky ze zdejších fairtradových organizací se Deníku Referendum podařilo exkluzivně získat reportáž bangladešské televize Bangladesh TV pojednávající o demolici OP Prostějov. Dává ji do souvislosti s tragédií v Savaru.

A2

Zpráva

Oběti ze zřícené továrny v Bangladéši čekají stále na odškodnění

Z více než 1600 textilních dělnic a dělníků, kteří jsou od loňského neštěstí trvale postiženi, dostalo plnou náhradu zatím jen 40. Pozornost k tématu přitáhla po čase sebevražda jedné z obětí, jež si už nemohla dovolit léčbu následků.

Peta_mares

Komentář

Petr Mareš: H&M na cestě k důstojné mzdě

Společnost H&M slíbila zajistit všem, kdo vytrábějí její oděvy, tzv. důstojnou mzdu. Podle znalců i aktivistů jde o přelomový závazek, který je ale zároveň jen prvním krokem. Dalším by mohlo být například vyjasnění četných nekonkrétností příslušného programu.

Dsc_1522

Reportáž

Markéta Nešporová: Jak se šije férově

Nedávné zborcení továrny v Dháce zviditelnilo podmínky, v nichž vzniká šatstvo i pro náš trh. Ne všechny výrobny v Bangladéši ale fungují stejně. Šije se také v tzv. komunitních dílnách. Markéta Nešporová strávila delší čas v jedné z nich.

Peta_mares

Komentář

Petr Mareš: Polský majitel značky Reserved odmítá odpovědnost za tragédii v Rana Plaza

Událost se v úterý stala jedním z hlavních témat polských médií. Na základě veřejného rozruchu společnost LPP oznámila, že „prozkoumává možnosti“, na jasný závazek se ale zatím stále čeká.

A1

Analýza

Petr Mareš: Bangladéšská tragédie přinutila korporace k dříve nemyslitelným ústupkům

Aliance občanských iniciativ, spotřebitelských organizací a odborů přiměla korporace vyrábějící oděvy v Bangladéši k dosud nemyslitelným ústupkům. Je to důvod k jásotu?

Peta_mares

Komentář

Petr Mareš: Bangladéšská tragédie na pokračování

Zřícení budovy na předměstí bangladéšské Dháky otevírá znovu palčivou otázku ochrany práv a života zaměstnanců oděvních továren v zemích globálního Jihu a poukazuje na přetrvávající neodpovědnost nadnárodních korporací.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Lesk a bída mikroúvěrů

Mikrofinance a etické financování vznikly na pomoc těm nejchudším, k rozvoji jejich komunit, malého a středního podnikání. Dnes jsou především nástrojem lichvy a obohacování těch nejbohatších.

Image

Zpráva

Banky můj systém znetvořily, říká průkopník mikrokreditů Junús

Průkopník mikrokreditního financování Muhammad Junús se vymezil vůči kritice, která v poslední době stíhá naplňování jeho konceptů. Podle Junúse stojí za problémy „bankéřská mentalita“ správců mikrofinančních institucí, zejména v Indii.

Image

Zpráva

Bangladéš prodloužil zákaz indických filmů. Na nátlak umělců

Volné šíření bollywoodské produkce by dle bangladéšských filmařů zcela zničilo místní, umělecky a alternativně založenou kinematografii.

Image

Zpráva

Vláda Bangladéše zřizuje tygří hlídky

Bengálský tygr je ohroženým druhem, zároveň ale zabíjí bangladéšské vesničany. Vláda se rozhodla problém vyřešit pomocí zvláštních strážních oddílů.

Zobrazeno 14 / 14