Arktida

B3

Zpráva

U nás mrazy, na severním pólu obleva. Vědci mluví o „praštěném“ počasí

Zatímco v kontinentální Evropě spadly teploty v posledním týdnu hluboko pod nulu, v Arktidě byla zima rekordně teplá. Podle vědců bude takto „praštěné“ počasí vznikat vlivem změn klimatu častěji.

A1

Zpráva

USA odmítly zařadit mrože na seznam ohrožených druhů, ochránci běsní

Podle zdůvodnění úředníků Trumpovy vlády bude mrožů kvůli klimatickým změnám sice ubývat, není však jasné, zda se časem nedokážou přizpůsobit. Podle ochranářů je přitom hrozba, jež znamená pro arktické zvíře tání ledů, zcela nesporná.

A1

Zpráva

Na grónském ledu se množí řasy zrychlující tání, vědci varují před důsledky

Na grónském ledovém příkrovu vyrůstá kvůli oteplování čím dál více tmavých řas, které absorbují sluneční záření, a urychlují tak tání ledu. Grónský příkrov je přitom tak veliký, že kdyby celý roztál, stoupne hladina oceánů o sedm metrů.

A2

Zpráva

Ironie v Hudsonově zálivu: chtěli zkoumat změny klimatu, zkazil jim to tající led

Skupina vědců vyrazila na námořní expedici do Hudsonova zálivu zkoumat dopady klimatických změn. Nepodařilo se jí však dostat ani na místo – cestu jí znemožnilo bezprecedentní množství ker z tajících ledovců.

A1

Zpráva

Špicberské úložiště semen čeká mnohamiliónová oprava kvůli tajícímu permafrostu

Odtátá voda z permafrostu narušeného vlivem klimatických změn prosákla i do arktické semenné banky, která vznikla jako archiv právě pro případy ekologických problémů. Norská vláda teď slibuje nákladnou rekonstukci.

A11

Zpráva

Tající permafrost uvolňuje nejen uhlík, ale i nebezpečné bakterie a viry

Lékaři na Sibiři zaznamenali první případy výskytu smrtelného antraxu uvolněného kvůli klimatickým změnám. Permafrost přitom dle předpokladů vědců skrývá i různé druhy neštovic nebo tetanu.

A1

Zpráva

Jaro přichází kvůli změnám klimatu dříve a je to problém, upozorňují vědci

Časnější začátek vegetačního období u části druhů narušuje přirozenou provázanost a střídání jednotlivých přírodních procesů. Například sobi tak přicházejí na pastviště až po vysemenění trav. Do mírného pásma zas pronikají tropičtí komáři.

A1

Zpráva

Stále rychlejší tání ledu změní celou polární oblast i svět, varují vědci

Nová společná studie jedenácti výzkumných institucí varuje před rostoucí hrozbou zpětno-vazebních mechanismů – procesů, které se spustí po odtání určitého množství arktického ledu a jež projevy změny klimatu dále výrazně posílí.

4543307438_06f58c99c5

Zpráva

Obama fakticky zakázal další těžbu ropy a plynu z arktických vod

Vláda dosluhujícího prezidenta nakonec vyslyšela ekology a zkomplikovala Donaldu Trumpovi jeho plán na rozšíření těžby. Pozorovatelé připomínají, že faktický zákaz se týká výhradně severských vod, nikoliv třeba Mexického zálivu.

A1

Zpráva

Norští ekologové podali ústavní žalobu proti plánům na těžbu ropy v Arktidě

Skupina organizací v čele s Greenpeace žaluje vládu premiérky Solbergové za rozhodnutí udělit ropným společnostem licence k těžbě ropy v Barentsově moři. Vláda podle nich krokem porušila ústavu i pařížskou dohodu o klimatu.

Un_photo_mark_garten

Zpráva

Letošní duben byl už sedmým rekordně teplým měsícem v řadě

Globální oteplování postupuje tento rok rychleji, než se předpokládalo, a má své konkrétní důsledky. Pozorovatelé upozorňují zvláště na velké požáry v Kanadě, úhyn korálů v Oceánii a tání ledu v Arktidě.

Pechova2

Komentář

Šárka Pechová: Nejdřív piráti, potom výtržníci, ochránci Arktidy se ale nevzdávají

Od zadržení aktivistů z tzv. Arktické třicítky uplynul první měsíc. Tisková mluvčí Greenpeace ČR zasazuje událost do kontextu kampaně, na níž se aktivisté podíleli.

A1

Zpráva

Greenpeace v Rusku budou souzeni za výtržnictví, ne pirátství

Ruské orgány překvalifikovali obvinění, kterému čelí tzv. Arktická třicítka. Ekoaktivisté tak nejspíše do vězení nepůjdou, ale dostanou pokutu a stráví ještě několik týdnů ve vazbě.

A1

Zpráva

Rusko aktivisty Greenpeace zatím nepustí, pomoci může však amnestie

Dle znalců aktivisté nakonec do vězení nepůjdou. Příznivci Greenpeace ale jen čekat na prosincový pardon nechtějí.

A1

Zpráva

Změna klimatu zkracuje cestu do Číny, další důsledky se moc neřeší

Zpráva o plavbě první nákladní lodě z Číny tzv. severní cestou zaujala mnohá média. Výroční zpráva NOAA o změnách klimatu nadchla podstatně méně.

A1

Zpráva

Volby v Grónsku vyhrála sociální demokracie, změnit chce přístup k těžařům

Výběr poslanců do ostrovního parlamentu zaujal především hlavním tématem kampaně – přístupem ke korporacím, jež vábí do Grónska rudy a minerály pod odtávajícím ledem.

A2

Zpráva

Greenpeace stupňují kampaň za záchranu Arktidy, na Shell poslali medvědy

Kampaň ekologů proti arktické těžbě ropy doplňují od pondělka blokády čerpacích stanic. Průzkumá flotila Shellu má vyplout do tří týdnů, už v přístavu se ale potýká s problémy.

Un_photo_mark_garten

Zpráva

Hladiny moří mohou do konce století stoupnout až o 1,6 metru

Dle nové studie AMAP se arktické oblasti oteplily za posledních pět let více, než se očekávalo. Pokud by příslušné tempo vydrželo, mohly by hladiny moří za devadesát let vzrůst o 0,9 až 1,6 metru. Závazná klimadohoda přitom zůstává v nedohlednu.

Image

Zpráva

Rekordní oteplování Arktidy pokračuje, změny čekají i Evropu

Podle nové zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru je pravděpodobné, že oteplování nejsevernějších částí země bude nevratně pokračovat. Severní polokouli tak čekají další klimatické výkyvy, podobné nedávným tuhým zimám.

A10

Zpráva

Těžaři objevili u grónských břehů další ložisko ropy

Ropná společnost Cairn Energy v úterý oznámila, že její druhý vrt u pobřeží Grónska narazil na ropu. Další objev potěší ropný průmysl i grónskou vládu. Aktivisté ale varují, že každá nehoda v Arktidě může způsobit ekologickou katastrofu.

Image

Zpráva

Blokáda plošiny u grónských břehů skončila, aktivisté byli zatčeni

Grónská policie ve čtvrtek v noci zatkla čtyři členy organizace Greenpeace za protest proti ropnému průzkumu v arktických vodách. Aktivisté museli svou akci ukončit kvůli silnému větru a šestimetrovým vlnám.

Image

Zpráva

Aktivisté zastavili provoz průzkumné ropné plošiny u Grónska

Čtyři aktivisté z ekologické organizace Greenpeace v úterý pronikli na palubu průzkumné plošiny u pobřeží Grónska a vynutili si zastavení jejího provozu. Plošina patří společnosti Cairn Energy a pátrá v arktických vodách po nových ropných ložiscích.

Image

Zpráva

BP u Grónska těžit nebude, skvrna jí zhoršila reputaci

Společnost BP ve středu oznámila, že se nebude ucházet o povolení k průzkumným vrtům v grónských vodách, i když o tyto lokality měla v minulosti zájem. Pravděpodobným důvodem je poškozená reputace společnosti po havárii v Mexickém zálivu.

Image

Zpráva

Průzkum u Grónska odhalil další ropu, ekologové protestují

Britská společnost Cairn Energy v úterý oznámila, že jeden z jejích průzkumných vrtů u pobřeží Grónska narazil na bohaté ropné podloží. Ekologové se obávají, že nález odstartuje riskantní hon za ropou v extrémních podmínkách křehkého arktického ekosystému.

Zobrazeno 24 / 24