Při pietním aktu promluví ve Valdštejnském paláci Karel Schwarzenberg, Adam Michnik nebo Hans-Dietrich Genscher. Český rozhlas, jehož byl Jiří Dienstbier 1958-69 redaktorem, má poslední příležitost se mu omluvit za blamáž se spisem z dubna loňského roku.
V Senátu se v pátek uskuteční poslední rozloučení s Jiřím Dienstbierem, jedné z osobností sametové revoluce. Disident, novinář, senátor a první polistopadový ministr zahraničí zemřel v sobotu ve věku 73 let. Pietního shromáždění se zúčastní spolu s jeho rodinou a přáteli také nejvyšší představitelé českého státu a zástupci sousedních zemí.
Dopoledne se budou moci Dienstbierově památce přijít poklonit občané do Valdštejnského paláce, kde bude vystavena rakev s jeho ostatky.
Pietní akt zahájí státní hymna, po níž vystoupí Dienstbierovi současní i bývalí kolegové a jeho přátelé. Mezi řečníky budou předseda Senátu Milan Štěch, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher nebo šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a přítel Dienstbiera z dob disentu Adam Michnik. V sále zazní také Dienstbierův hlas prostřednictvím nahrávky jeho rozhlasového rozhovoru z loňského listopadu.
Dienstbier byl jedním z prvních signatářů Charty 77, počátkem devadesátých let se stal jedním ze symbolů stržením železné opony mezi Východem a Západem. Jaroslav Šabata popsal v Deníku Referendum trojici jeho nejvýznamnějších angažmá: zakladatelskou úlohu v evropských občanských a mírových iniciativách druhé poloviny osmdesátých let, nonkonformní náhled na řešení balkánských konfliktů v devadesátých letech a odpor k americkým vojenským základnám ve střední Evropě v novém století.