Lidé na celém světě se postaví za klima. Demonstrovat se bude i u nás

Blíží se další světová stávka za klima, která svým rozsahem zřejmě překoná obě předchozí. Pro rozhodné akce na ochranu klimatu a proti spalování fosilních paliv se vysloví lidé na tisících místech po celém světě včetně České republiky.

(jk)

19.09.2019 16:04

05

Iniciátorkou globálního hnutí je středoškolačka Greta Thunbergová. Foto Jan Kašpárek, DR

Psát o klimatu teď

Covering_climate_now_logo

Akce světových médií za důkladnější psaní o klimatické krizi #Coveringclimatenow


Covering Climate Now, neboli Informovat o klimatu teď, je akcí světových médií, jejímž cílem je hledat cesty, jak důkladněji referovat o tématu klimatické krize. Projekt zahájila americká média The Nation a Columbia Journalism Review, jeho stěžejním partnerem je britský deník The Guardian.

Účastní se jej na dvě stě padesát světových médií různých velikostí ze všech koutů světa. Všechna účastnící se média se zavázala publikovat v týdnu od 15. do 22. září před newyorským klimatickým summitem větší množství textů k tématu a podle úvahy je sdílet s kolegy. Deník Referendum je spolu se slovenským Denníkem N jedinou novinářskou organizací v regionu, která se akce účastní.

V jejím rámci vycházejí v DR nejméně dva texty denně, jak původní, tak překlady materiálů, k nimž máme přístup jako účastníci spolupráce. Deník Referendum je jediným českým médiem, jež téma změn klimatu sleduje dlouhodobě a systematicky. Od účasti ve spolupráci světových novinářských organizací si slibujeme, že by mohla přispět k tomu, aby se nejvážnějšímu tématu dneška začala v patřičné, daleko větší, míře věnovat i další česká média.

Všechny texty zevřejněné v rámci Covering Climate Now přehledně zde, všechny texty k tématu klimatické změny pak zde.

V pátek začíná zřejmě největší akce požadující intenzivnější ochranu klimatu v dějinách: světová klimatická stávka, která navazuje na sérii středoškolských pátečních manifestací sdružených pod heslem Fridays For Future. Chystá se přes čtyři tisíce rozličných akcí ve více než 140 zemích světa včetně České republiky. Zde se stávkující sejdou v celé řadě měst. Největší demonstrace se tradičně plánuje v Praze.

Hlavní město očekává nejméně vyšší stovky demonstrantů na Staroměstském náměstí již v devět ráno. Ti se po oficiálním zahájení a bloku proslovů vydají na průvod centrem města. Manifestace projde po Malé straně kolem rohu Poslanecké sněmovny a zamíří zpět na Staroměstské náměstí. Na demonstraci naváže Festival pro budoucnost, kde vystoupí řada umělců i odborníků na problematiku změn klimatu.

Pořadatelé kladou důraz na to, aby se při stávce sešla co nejpestřejší skladba lidí. Pod mottem „společně za budoucnost nás všech“ zvou veškeré generace i profese s tím, že klimatické změny dopadnou na všechny bez rozdílu. „Pojďme stávkovat společně – studující, pracující, i ti v důchodu. Je na čase ukázat, že řešení klimatické krize požadujeme my všichni,“ uvádějí v pozvánce.

Čeští Fridays For Future se nadále snaží tlačit na politiky, kteří podle aktivistů přehlížejí závažnost. To se vztahuje nejen na vládu, která navzdory minulým slibům nedělá pro odchod České republiky od uhlí směrem k uhlíkové neutralitě prakticky nic, ale také řadu dalších politiků, včetně opozičních poslanců či lokálních zastupitelů.

Skepsi vůči zodpovědnosti politické reprezentace podporuje i to, že jen málo z toho, co politici stávkujícím středoškolákům slíbili, došlo naplnění. Například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na květnové klimatické stávce prohlašoval „zavíráme uhelnou elektrárnu (Počerady)“, byť nedisponuje žádnou reálnou pravomocí na to, aby zřejmě nejproblematičtější hnědouhelný provoz u nás opravdu uzavřel.

Specifickým způsobem sliby aktivistům porušila i Praha. Náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) dříve naznačil, že město vyhlásí po vzoru zahraničních metropolí stav klimatické nouze.

Vedení Prahy plán ale nakonec opustilo s tím, že by pojem „klimatická nouze“ vzbudil v občanech neadekvátní očekávání. Nový městský poradce pro ekologii Martin Bursík to označil za „buddhistický úkrok stranou“. Stav klimatické nouze nakonec na vlastní pěst vyhlásila pouze Praha 7 pod vedením starosty Jana Čižinského (PRAHA SOBĚ).

Týden za klima zahrnuje desítky měst
Kromě Prahy se zapojí desítky dalších měst, ať již přímo v pátek či v navazujícím „Týdnu pro klima“. Největší ruch se hned po hlavním městě očekává v Brně, kde aktivisté již v minulých dnech zorganizovali několik osvětových akcí o klimatu či například fenoménu antropocénu. V pátek se Brňané sejdou v deset dopoledne na Moravském náměstí „u Jošta“. Na manifestaci odpoledne naváže pouliční akademie.

Lidé se na stávkách za klima sejdou i v Jihlavě, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Zlíně, ale také Pelhřimově či Chebu. Stávka se nicméně má odehrát nejen v ulicích, ale také na internetových serverech. Oproti minulým klimatickým akcím tentokrát studenty podpoří i kampaň Shutdown for Climate. Ta po vzoru zahraničního vzoru Digital Climate Strike vyzývá provozovatele webů, aby na podporu stávkujících běžný obsah nahradili podpůrným sdělením.

Stávkovat se chystají studenti po celém světě
Nebývale intenzivně se do mezinárodní stávky za klima zapojí Slováci. Těch se nejvíce sejde v deset odpoledne na náměstí Svobody v Bratislavě. Akci kromě nejrůznějších aktivistických skupin podporuje i akademická obec a množství institucí, jako je Slovenský hydrometeorologický ústav či Konfederace odborových svazů.

I když shromážděním budou v mezinárodním kontextu zřejmě dominovat země globálního severu, tedy především Evropa a Spojené státy americké, stávky jsou v plánu na všech světadílech včetně Antarktidy. V té – zřejmě spíše symbolicky – avizovalo podporu i osazenstvo výzkumné stanice Neumayer III na Rossově šelfovém ledovci.

Blížící se klimatická stávka přichází v předvoji pravidelného summitu Organizace spojených národů v americkém New Yorku. Toho se zúčastní i aktivistka Greta Thunbergová, která svého času každotýdenními protesty před švédským parlamentem de facto založila středoškolské klimatické hnutí. Do Spojených států dorazila s předstihem, a stihla se tak sejít s americkými zákonodárci a zkritizovat je za liknavost tváří v tvář nutnosti razantně řešit.

„Nezvěte nás sem jen kvůli tomu, abyste nám sdělili, jak jsme inspirativní, aniž byste cokoli dělali. Jestli chcete radu ohledně toho, co máte vykonat, pozvěte vědce. Nechceme, abyste poslouchali nás. Chceme, abyste poslouchali vědu,“ řekla americkým kongresmanům.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.