České úřady obdržely očekávaný audit Evropské komise. Babiš má vracet dotace
Zuzana VlasatáDlouho očekávaný audit Evropské komise týkající se střetu zájmů Andreje Babiše dorazil do České republiky. Jeho výsledek je očekávaný: Česká republika bude muset vracet dotace. Závěry auditu jsou zatím předběžné.
Do České republiky dorazil audit Evropské komise, který měl za cíl zjistit, zda je premiér Babiš ve střetu zájmů, a zda by měl proto vrátit evropské dotace vyplacené od loňského roku Agrofertu. S odvoláním na dva „vysoce postavené zdroje z různých ministerstev“ dnes Hospodářské noviny přinesly informaci, že komise dospěla k závěru, že český premiér ve střetu zájmů je. „Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět,“ píší Hospodářské noviny. Má jít o více než 280 milionů korun.
Andrej Babiš na svém profilu na Twitteru na informaci reagoval nesouhlasně: „Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů.“
Podle ministerstva financí jde o „návrh auditní zprávy“ o délce jednasedmdesát stran v angličtině. „Hned v úvodu je opatřen disclaimerem, že se jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů Evropské komise mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů. Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Andrej Babiš svůj holding a společnost Synbiol v roce 2017 vložil do svěřenského fondu po přijetí novely zákona o střetu zájmů. Zákon totiž umožňuje členům vlády ovládat firmy jen za předpokladu, že nebudou mít přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím.
Zákon tehdy prošel i přes odpor poslanců Babišova politického hnutí ANO a prezidentské veto. Vztahuje se na firmy, v nichž ministři drží nejméně čtvrtinový podíl. Členům vlády, poslancům a senátorům ale zakazuje také provozovat média: rozhlas, televizi a tisk.
Česká pobočka občanské organizace Transparency International a Piráti ale vloni na základě právních analýz dospěli k závěru, že i přes „zaparkování“ svých společností do svěřenského fondu může premiér Babiš své firmy ovlivňovat — a současně má z titulu své politické funkce vliv na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací. Zákon tím tedy porušuje.
Na základě tohoto zjištění pak Transparency International zaslala do Bruselu podnět na přezkoumání možného střetu zájmů premiéra Babiše k čerpání dotací pro Agrofert a další firmy. Celá věc se totiž nevztahuje jenom na Andreje Babiše, ale také na ministra zemědělství Miroslava Tomana a jeho Agrotrade.
Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že Komise nebude vyhovovat českým žádostem o proplacení dotací pro Agrofert.
Oettinger tehdy též oznámil, že Evropská komise přezkoumá vyplácení veškerých dotací do České republiky už od roku 2007. Europoslancům sdělil také to, že český premiér od něj dostal dopis v daném smyslu již v listopadu. Evropská komise dále oznámila českým úřadům, v jakém rozsahu a k jakým položkám bude provádět audit, který se tehdy chystala zahájit.
V polovině května pak eurokomisař potvrdil, že komise část dotací pro Agrofert pozastavila, jde konkrétně o peníze z Evropských strukturálních a investičních fondů. Mezi projekty, které ministerstvo nepředložilo Bruselu k proplacení — ale které už Agrofertu proplatil český stát — patří i široce kritizovaná stomilionová dotace na linku na toastový chléb firmy Penam. Celkem Česká republika do Bruselu nezaslala k proplacení dotace Agrofertu v hodnotě 161 milionů korun.
Dotace Agrofertu i Tomanově Agrotradu ovšem nadále proplácí Státní zemědělský intervenční fond. Český rozhlas spočítal, že od 2. srpna loňského roku, od kdy platí nová unijní pravidla o střetu zájmů, uzavřel fond s Babišovým holdingem šest nových projektů za 39,8 milionu korun.
Piráti společně se zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN představili hlavní požadavky pro následující postup ve věci střetu zájmů Andreje Babiše. Za zcela zásadní považují okamžité zveřejnění závěrů auditu, který byl zaslán na česká ministerstva, a projednání situace na jednání Sněmovny v úterý 4. června 2019. Dalším požadavkem je okamžité zastavení vyplácení všech dotací a programů směrem k holdingu Agrofert. Nepřípustné potom je, aby odpověď na výsledky auditu Evropské komisi připravovali členové vlády za hnutí ANO.
„Ututlávání výsledků auditu Evropské komise musí okamžitě skončit. Požadujeme, aby jednotlivá ministerstva, která obdržela výsledky auditu, tento dokument zveřejnila, abychom nepracovali s domněnkami, ale nezpochybnitelnými fakty. Případně vše může zveřejnit sám premiér Babiš. Politici a především občané si zaslouží znát pravdu, protože pokud se toto potvrdí, budou to právě daňoví poplatníci, kteří na zcela nezodpovědné chování premiéra této republiky doplatí," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.