K čemu jsou Zelení na světě
Matouš VencálekProč se Straně zelených v České republice tolik nedaří, i když v okolních zemích jsou zelení na vzestupu? Autor, člen Republikové rady Strany zelených, rekapituluje možné důvody a přidává své postřehy z brněnské politiky.
Nějaký článek na téma, zda má ještě Strana zelených na naší politické scéně své místo, se objeví snad po každé jejich volební nevýhře, řečeno diplomatickým jazykem profesora Klause. A že jich v posledních letech nebylo zrovna málo, přiznejme si.
Nejprve na pozitivnější notu — ačkoliv z Poslanecké sněmovny Zelení vypadli již před osmi lety, mají stále své zástupce v Senátu, v některých krajských zastupitelstvech a i po letošních volbách mají více než dvě stovky zastupitelek a zastupitelů komunálních.
Jenže jakous takous celostátní relevantnost Zeleným dosud zajišťovalo především zastoupení ve vedení Prahy, které nyní opouštějí s výsledkem 1,84 procenta, a dlouholeté bašty Brna, kde s 4,52 procenta nezasednou v zastupitelstvu poprvé od prvních svobodných voleb v roce 1990.
A i když celkový počet nově zvolených zelených zastupitelek a zastupitelů napříč Českou republikou je jen o něco málo menší než před čtyřmi lety a v mnoha obcích se Zeleným podařilo do zastupitelstev proniknout poprvé či se tam po delší pauze vrátit, ztráta dvou největších měst je zkrátka velmi citelnou ránou.
Navíc výrazně uspět se Zeleným podařilo především tam, kde kandidovali v koalicích s dalšími subjekty či kde značka Zelených zůstala spíše „skryta“ za neutrálnějším názvem — výrazné úspěchy samostatných zelených kandidátek byly spíše ojedinělé. Pravdou totiž je, že pro mnoho šikovných regionálních političek a politiků je v současné době značka Zelených spíše koulí na noze než podporou.
Není načase to rozpustit?
Tak proč na té značce tak lpíme? Je to jen sentiment? Není už historická úloha Zelených splněna, když ochranu životního prostředí ve svém programu nějakým způsobem reflektuje takřka každá politická strana?
Proto mohou především v současné době "nasávat" ty hlasy které ztrácí ochabující sociální demokracie; zatímco v poměrech českých tyto bezprizorné hlasy sbírá zčásti ANO, zčásti Piráti.
a jejich volební výsledky,
aby pak byly nejistý.
Tradiční volby však už jsou
jen pro tu lůzu a dobytek.
Proto jsou tady marxisti,
aby náš svět nešel do kytek.
----------------------------
Osobně si však myslím, že by se Zelení měli zabývat spíše problémy kolem ochrany životního prostředí. Za ideální bych považoval nenásilnou snahu o změnu postoje společnosti ke "svému" životnímu prostředí jako k daru, který nám byl svěřen do péče a který máme předat budoucím generacím... Současný převládající postoj, který chápe životní prostředí jako prostředek k okamžitému ekonomickému zisku, je z podstaty sobecký a dlouhodobě neudržitelný. Změna lidského postoje by ale měla vycházet z vlastního přesvědčení a nikoliv z autoritativního dirigismu (který je paradoxně bez odpovědnosti za konečné důsledky vlastních "nařízení"). Pocit vděčnosti, že žiji obklopen krásným světem, pramení ve schopnosti tuto krásu světa vnímat. Ta schopnost byla bohužel v minulosti utlučena "racionalismem" ekonomizujícího pohledu na svět. Je to logický důsledek toho, že intuitivní hledání smyslu našeho konání a chápání vztahu (k bližním, ke světu, k tomu, co svět přesahuje) jako cíle bylo nahrazeno "zbožštěnou" racionalitou - tedy vlastně "usazením rozumu na trůn našeho vládce", což nejspíše vede k přehlížení krásy a k pohledu na svět jako na prostředek ke snadnému a příjemnému životu. Svět je v této perspektivě jen prostředkem k materiálnímu zisku (například vztah k budoucím generacím a odpovědnost za svěřený dar, který pro ně máme opatrovat, je tak nějak mimo "definiční obor" rozumu).
Jestliže tedy máme dbát o to, aby planeta Země zůstala obyvatelná, musíme si v současné kultuře smrti položit otázku po smyslu všeho našeho konání.