V jemenské válce dál trpí civilisté, akutně hrozí hladomor

Pokračující boje o klíčový přístav Hudajda vedou k prudkému nárůstu množství civilních obětí. Brání navíc přísunu pomoci a v zemi tak podle OSN akutně hrozí hladomor.

(josp)

02.10.2018 15:30

Foto_memo

Největší množství civilních životů si ve vleklé válce vyžádaly tisíce náletů ze strany arabské koalice. Foto MEMO

Občanská válka v Jemenu po třech letech pokračuje s ještě větší intenzitou. Zničená země za poslední čtyři měsíce zaznamenala nárůst počtu civilních obětí o astronomických 164 %. OSN varuje, že kvůli již dlouho trvajícím bojům v bezprostředním okolí přístavu Hudajda znovu akutně hrozí hladomor.

Nekonečnou bitvu o Hudajdu mezi sebou vedou Íránem podporovaní Húsíjové, kteří dosud měli přístav pod kontrolou, se silami centrální vlády podporovanými koalicí arabských států v čele se Saúdskou Arábií. Ty v zemi intervenují zejména prostřednictvím leteckých útoků, jež stojí životy nejvíce civilistů.

Víc než dvě třetiny civilistů zabitých z poslední doby přišly o život právě v obležené Hudajdě. „Srpen byl nejhorším měsícem za celý rok 2018. Přes pět set lidí během něj přišlo o život v průběhu pouhých devíti dní,“ zdůrazňuje Frank McManus z humanitární organizace International Rescue Committee. „Saúdy vedená koalice provedla od roku 2015 přes osmnáct tisíc leteckých útoků, z nichž třetina zasáhla nevojenské cíle.“

Saúdská Arábie čelí kvůli bezohlednosti k civilistům kritice dlouhodobě. Vnitřní disciplinární orgány saúdskoarabské armády navíc vlastní vojáky takřka ze všech popsaných útoků na civilisty vyviní. Nejhorší odsudek sklidilo její letectvo za útok na autobus, jenž počátkem září v severním Jemenu zabil několik desítek dětí. Přestože autobus koaliční vedení původně označilo za „legitimní cíl“, později se za útok omluvilo a přiznalo, že byl „neoprávněný.“

Hrozí hladomor
Boje o Hudajdu v tuto chvíli eskalují, důsledky jsou přitom strašlivé. Obléhání přístavu brání v přísunu humanitární pomoci ke dvaadvaceti milionům obyvatel, kteří ji nutně potřebují. Mimo jiné se podařilo zablokovat cestu k Húsíji ovládanému hlavnímu městu San‘á, po níž se až dosud dařilo humanitárním organizacím zásobovat hladem ohrožené obyvatele.

Před hladomorem varoval v minulém týdnu také Mark Lowcock, vedoucí pracovník OSN ve věcech humanitární pomoci. K nedostatku základní výživy, který by vedl k rozsáhlým ztrátám na životech, může země podle něj dospět již velmi brzy. Ceny potravin od začátku bojů stouply o třicet procent, opatřit si jídlo přitom bylo pro Jemence obtížné již předtím. Nyní hrozí úplné zhroucení zásobování.

„Jedna z věcí, která je pro hladomory typická,“ upozorňoval na schůzi generálního shromáždění OSN Lowcock, „je že dojde k velmi rychlému, nepředvídatelnému kolapsu zásobování, jehož si předem stěží všimnete. Pak už je ovšem pozdě a nedá se takřka nic udělat. Velmi rychle přijde o život velké množství lidí. Proto se na toto riziko snažíme upozornit teď.“

Ofenziva proti Hudajdě započala v polovině letošního června. O dosažení mírového řešení se v průběhu léta snažily diplomatické síly více států. Švédský návrh výzvy k zastavení bojů však v Radě bezpečnosti OSN shodily ze stolu Velká Británie a Spojené státy, jež postup Saúdské Arábie, svého tradičního spojence v regionu, dlouhodobě podporují.

Další informace


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.