Izrael plánuje demolici beduínské vesnice. Bez ohledu na mezinárodní právo

Počátkem července přijely do palestinské beduínské vesnice Chán al-Achmar na okupovaném Západním břehu Jordánu buldozery. Téměř dvě stovky obyvatel tak čeká již třetí nedobrovolné stěhování během posledního půlstoletí.

Vesnice Chán al-Achmar, kterou obývá 181 obyvatel, čeká demolice. Ta má uvolnit cestu pro rozvoj nelegálních izraelských osad v prstenci kolem Jeruzaléma, anexi tohoto území a vytvoření takzvaného velkého Jeruzaléma. Beduíni budou násilně vysídleni do volného prostoru vedle vesnice Abu Dis, Izraelci plánovaného budoucího „hlavního města Palestiny“ poblíž betonové segregační zdi a městské skládky. „Není to naše půda, oblast je příliš malá a není vhodná pro pastevectví,“ namítá Harba Hamadin z nedávno zničené vesnice Abu a-Nuwar, jejíž obyvatelé mají putovat na stejné místo jako lidé z Chán al-Achmar, do prefabrikovaných domků.

Vesničané se ze svých domovů stěhovat nechtějí, ostatně by to v jejich rodinách představovalo již třetí vyhnání, třetí Nakbu. Tito beduíni z kmene Jahalin žili až do 50. let v Naqabu (Negevské poušti), odkud byli izraelskými úřady vyhnáni do oblasti východně od Jeruzaléma. Po roce 1967 byli opět násilně vystěhováni na současné místo.

2_2Beduíni budou násilně vysídleni do volného prostoru vedle vesnice Abu Dis poblíž betonové segregační zdi a městské skládky. Foto Rima Essa, B'Tselem

Dalším záměrem je rozdělit území Západního břehu Jordánu vedví. Jak poznamenává nezávislý novinář Jonathan Cook, evropští politici jsou touto situací zděšeni, protože by šlo o zničení poslední iluze o stejně již neexistujícím mírovém procesu a zcela iluzorních vyhlídkách na možný vznik palestinského státu. Zůstal by stát jeden, a to s režimem apartheidu.

I tak 4. července přijely do palestinské beduínské vesnice Chán al-Achmar na okupovaném Západním břehu Jordánu buldozery, doprovázené izraelskou policií a izraelskou vojenskou správou (orwellovsky nazývanou „izraelská civilní správa“). Vše naznačovalo, že vesnice Chán al-Achmar bude ten den zdemolována.

Obyvatelé vesnice se společně s dalšími Palestinci, Izraelci a mezinárodními aktivisty snažili svými těly a pasivním odporem demolici zabránit. Obsadili buldozery a nechtěli je pustit dál. Izraelská policie nakonec zranila 35 protestujících, z nichž pět bylo odvezeno do nemocnice. Policie zatkla 11 lidí a některým udělila dvoutýdenní zákaz přístupu do vesnice. Jedná se ovšem o místo, kde tito lidé bydlí.

OSN, Amnesty International a izraelská lidskoprávní organizace B’Tselem označují demolice vesnic a násilné vysídlení palestinského obyvatelstva za válečný zločin. „Izrael má jako okupační moc povinnost chránit civilní obyvatelstvo okupovaného území a toto území spravovat ve prospěch tohoto obyvatelstva,“ přímo uvádí OSN. Praktiky státu Izrael odsoudilo i 300 světových osobností, mezi nimi Eve Ensler, Aki Kaurismaki, Aj Wej-wej, Judith Butler a další.

Izraelský nejvyšší soud odsouhlasil demolici vesnice v květnu s tím, že důvodem je nelegální výstavba bez potřebných stavebních povolení. Tu však v 99,5 procentech případů palestinští žadatelé od izraelské vojenské správy nedostanou. „I když s politikou vysídlení a demolic přišlo izraelské politické vedení, soudci přiložili ruku k dílu, stejně jako v mnoha dalších případech, a připravili cestu k vykonání válečného zločinu,“ kritizuje právní systém organizace B’Tselem a upozorňuje, že jeden ze soudců, Noam Sohlberg, je zároveň nelegálním osadníkem.

Právě sami izraelští osadníci ze sousední kolonie Kfar Adumin požadují demolici beduínské vesnice, což leccos vypovídá o tamní realitě. Lídr těchto osadníků pro CNN o palestinských beduínech uvedl: „Přišli sem, ale neměli povolení stavět. Všichni musí dostat povolení k výstavbě, ale tito lidé o něj nepožádali [sic], proto správa vydala rozhodnutí, že vesnice musí být zničena. Svůj dům si můžete postavit na půdě, která vám patří, ale nemůžete, když vám půda nepatří.“

K zastavení systematického páchání válečných zločinů ze strany Izraele nestačí tyto akce odsoudit. Je třeba, aby Evropská unie podnikla razantní kroky: zakázala zboží z nelegálních izraelských kolonií a pozastavila asociační dohodu mezi EU a Izraelem, která je podmíněna dodržováním lidských práv.

„Až mediální zájem utichne a aktivisté odejdou, tak nás vyženou. Rozhodnutí jde výš než na nejvyšší soud, to rozhodne Netanjahu a Lieberman,“ uvažuje nahlas Abu Chamis z vesnice Chán al-Achmar.

Nejvyšší soud zatím odložil rozhodnutí na půlku srpna, ale zničení vesnice a vysídlení beduínů je z politických důvodů téměř jisté.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.