Osobnosti upozorňují na problematičnost Dnů Jeruzaléma, žádají jejich zrušení
Petr Bittner, Petr JedličkaCílem kritiky je sporný propagační festival, jenž se má proběhnout letos v Plzni. Signatářům výzvy vadí, že prezentuje Jeruzalém jako rozkvétající čistě židovské město, přičemž ve skutečnosti je městem rozděleným a z části anektovaným.
Skupina publicistů, aktivistů a dalších osobností, jež se zabývají děním na Blízkém východě, vyzvala organizátory projektu Plzeň 2015 — Evropské město kultury k upuštění od pořádání festivalu Dny Jeruzaléma. Ten má proběhnout 18. až 21. června právě v rámci projektu. Podle signatářů výzvy je festival součástí oficiální propagační kampaně státu Izrael, která prezentuje Jeruzalém jako čistě židovské město, a má v důsledku přispět k mezinárodní akceptaci nezákonného záboru jeho východní (arabské) části.
Petr Uhl, Jan Kavan, Tomáš Tožička, Matěj Stropnický, Ivan Bartoš, Šádí Shanaáh, Milan Kohout a další podepsaní doslova uvádějí:
„Dny Jeruzaléma jsou součástí politické strategie státu Izrael zajistit legitimizaci nezákonné anexe Jeruzaléma, čemuž napovídá i fakt, že se na jeho pořádání budou spolupodílet úřady státu Izrael. V rámci festivalu Dny Jeruzaléma je tedy česká veřejnost mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry, pro kterou by Vaše akce Plzeň 2015 nebyla ničím jiným než jen dalším hracím polem (…) Pořadatelé akce Plzeň 2015 — Evropské hlavní město kultury mají odpovědnost vůči české veřejnosti. Ta má právo být správně informována a nebýt jednostranně manipulována. Jiné země Evropy si tuto odpovědnost vůči veřejnosti uvědomují.“
Východní část Jeruzaléma byla zabrána izraelskou armádou v rámci Šestidenní války v roce 1967. Do války byla součástí Jordánska, od té doby je spravována státem Izraelem.