Diplomatická válka o Novičok
Jiří DolejšPřípad bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v Británii otráven nervovým plynem, vyvolal prudkou eskalaci vztahů mezi Východem a Západem. To může být větší hrozbou než pohyby v pozadí celé kauzy, varuje Jiří Dolejš.
V pondělí 19. března prohlásili ministři zahraničí EU, že berou vážně nedávný útok nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta Skripala a jeho dceru v britské Salisbury. Sergeje Skripala v roce 1995 ve Španělsku naverbovala britská služba MI6. Po deseti letech byl v Rusku zatčen a odsouzen, aby byl v roce 2010 vyměněn za ruské špiony zadržené v USA. Případ spustil diplomatickou válku. Zmrazené vztahy s Ruskem hrozí přerůst v studenou válku a dnes se o něm budou bavit i hlavy členských států EU.
V předvečer prezidentských voleb v Rusku obvinil britský ministr zahraničí Johnson z tohoto útoku na svého bývalého agenta přímo Kreml a Putina. Mělo jít o vojenskou látku s neoficiálním názvem Novičok (nováček), kterou vyvíjeli v SSSR v 80. letech. Útočit na lidi takovým jedem je nepochybně svinstvo. Z nejasného útoku na jednotlivce se ale v médiích dělá ozbrojené napadení země NATO v rozporu s mezinárodními normami. Rusko přitom tvrdí, že žádné zásoby takových zakázaných chemických zbraní na svém území nemá. Co může takový konflikt v dnešním multipolárním světě vyvolat?