Odbory požadují růst minimální mzdy o 1 500 korun, s přijetím eura nechtějí spěchat
Radek KubalaČeskomoravská konfederace odborových svazů požaduje od příštího roku růst minimální mzdy o tisíc pět set korun. Návrh se nelíbí Hospodářské komoře, která požaduje snížení odvodů. Odbory rovněž varují před urychleným vstupem do eurozóny.
Odbory chtějí pro příští rok zvednout minimální mzdu o tisíc pět set korun, tedy na 13 700 korun. Požadují tak nárůst, který podle odborářů odpovídá současnému vývoji i v dalších evropských zemích. Česká republika by podle ČMKOS naopak neměla spěchat s přijetím eura, minimálně dokud nebude eurozóna stabilnější.
Hlavním argumentem pro růst minimální mzdy je její nízký podíl na průměrné mzdě, ten v současné době činí přibližně čtyřicet procent. Ve většině unijních zemí je poměr mezi minimální a průměrnou mzdou alespoň pětatřicet procent. Odbory chtějí do budoucna dosáhnout padesáti procentního podílu minimální mzdy na průměrné mzdě.
„Pokud naší minimální mzdu přepočteme na euro, zjistíme, že jak podle kurzu, tak z hlediska parity kupní síly patříme k nejhorším zemím Unie. Jsme rádi, že dochází k dynamickému růstu minimální mzdy, nicméně v následujících letech musíme dohnat stagnaci z let 2006 až 2013,“ řekl na tiskové konferenci předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.