Pokud nezměníme zemědělství a způsob stravování, čeká nás hladomor
George MonbiotBudeme-li jíst a zacházet s půdou tak jako doposud, skončí to špatně. Řešení nebude jednoduché, ale existuje. Musíme změnit naše stravovací návyky, dokud je čas.
Brexit, ohrožení demokracie oligarchy, blížící se finanční krach, zloduch v křesle amerického prezidenta: nic z toho mě v noci ze sna nebudí. Ne že bych se nestaral — záleží mi na tom všem velmi. Trápí mne ovšem závažnější otázka: kde vezmeme pro všechny dost jídla?
V polovině tohoto století bude na světě o dvě až tři miliardy víc lidí. Každý z problémů, které se tu chystám vypočíst, by sám o sobě dokázal zapříčinit masový hladomor. A je přitom třeba vzít do úvahy, jak budou účinkovat společně.
Potíž začíná tam, kde všechno: v půdě. Proslulou prognózu Organizace spojených národů, že nám při současném tempu úbytku orné půdy zbývá stěží šedesát úrodných let, zdá se potvrzují nejnovější čísla. Především vinou degradace půdy již klesají výnosy na zhruba pětině zemědělsky užívaných ploch světa.
Připočtěme k tomu úbytek vody. V oblastech, jako je Severočínská nížina, střed Spojených států, Kalifornie či severovýchodní Indie je již dnes úroveň podzemních vod kriticky nízká. Jedná se přitom o jedny z nejvýznamnějších světových obilnic. Kupříkladu v povodí horní Gangy je dnes voda čerpána padesátkrát rychleji, než se stačí doplňovat. Protože ovšem poptávka po potravinách roste, očekává se, že zemědělci v oblasti jižní Asie budou v roce 2050 potřebovat o 80 až 200 procent víc vody než dnes. Co budou dělat?
Potom tu máme rostoucí teplotu. Jedna z tematických studií naznačuje, že i bez ohledu na ostatní faktory zapříčiní každý stupeň oteplení pokles celosvětové úrody rýže o tři procenta. U pšenice jde o šest procent, u kukuřice sedm. A to by mohl být ještě optimistický odhad. Výzkum uveřejněný v časopise Agricultural & Environmental Letters dospívá k závěru, že oteplení o čtyři stupně Celsia by v oblasti Spojených států, jíž se přezdívá „kukuřičný pás“, vedlo k poklesu úrody kukuřice o čtyřiaosmdesát až sto procent.
Dalším apokalyptickým faktorem je energetická závislost zemědělství. Můžeme říci, že se vlastně živíme ropou. Ve Spojených státech je na jednotku energie ve sklizených plodinách v průměru potřeba 15 násobné množství energie, především ve fosilních palivech. V Evropě jsme na tom o něco "lépe" zde to činí pouze pětinásobek.
Většinu této fosilní spotřeby činí uměla hnojiva, jež se syntetizují především z vodíku ze zemního plynu. Tato hnojiva sice zvyšují výnosy, ale jejich další působení je negativní: Rozrušují koloidních charakter půdních částic a eutrofizují vody.
Je otázkou zda jsme opravdu tak inteligentní bytosti, jak se stále pro své uspokojení opakujeme...