RWE a další firmy si najímaly bezpečnostní agentury na sledování aktivistů

Pět velkých korporací využívalo na začátku tisíciletí služeb bezpečnostních agentur k infiltraci aktivistických kruhů. Snažily se získat informace či poštvat aktivisty proti sobě. Obvyklým terčem bylo protiválečné a ekologické hnutí.

(rk)

27.12.2017 20:19

37661548_303

Mezi firmami, které si najímaly privátní špiony, je i u nás dobře známá RWE. Foto DW

Porsche, Britské aerolinky či Royal Bank of Scotland (RBS) si v minulosti najímaly bezpečnostní agentury, aby sledovaly kampaně aktivistů poukazující na negativní dopady jejich činnosti. Podle uniklých dokumentů, které zveřejnil britský deník Guardian, se v minulých letech v britských aktivistických kruzích pohybovalo více lidí nasazených z korporátní sféry než tajných policistů.

Dokumenty získané Výborem pro investigativní žurnalistiku odhalují praktiky bezpečnostní agentury C2i International, která se specializovala právě na infiltraci aktivistů. Podle zjištěných informací se běžně zapojili do kampaně, pomáhali s organizováním demonstrací a zároveň připravovali podklady pro PR oddělení velkých firem.

„Jednou jsem dokonce byl i na demonstraci převlečený za piráta, v roce 2008 při londýnském protestu proti ničení a těžbě nerostných surovin v Iráku,“ vzpomíná v Guardianu Toby Kendall, který dříve pracoval jako nastrčený agent C2i International v organizacích War on Want nebo v členských organizacích aliance Hands Off Iraqi Oil.

Další významnou agenturou byla firma Inkerman Group, která se specializovala na infiltraci ekologického hnutí. Pro firmu RWE například získávala informace o Greenpeace či Přátelích Země. „Naše práce nesestávala pouze ze získávání informací o aktivistech. Snažili jsme se i účinně vyvolávat konflikty mezi různými skupinami uvnitř organizací, abychom je demotivovali a vnitřně oslabili,“ řekl Guardianu anonymně člověk, který se na špionážích podílel.

Na infiltraci se nejčastěji podíleli bývalí špioni či veteráni tajných služeb, kteří začali pracovat v soukromém sektoru. „Tajné dokumenty dokazují, že podobné taktiky korporací byly velmi rozšířené. Nyní se jich využívá méně,“ uvedli ve svém článku v Guardianu investigativní novináři Rob Evans a Meirion Jones.

Caterpillar v Izraeli
Zvláštní pozornost médií přitáhl případ studentské aktivistky Rachel Corrieové, kterou v roce 2003 při protestu proti bourání palestinských domů zabil buldozer vyrobený firmou Caterpillar. Její rodina poté podala na největšího světového výrobce stavebních strojů trestní oznámení.

Podle uniklých dokumentů nechala firma sledovat skrze C2i International Cindy Corrieovou, matku zabité aktivistky, a po vyhraném soudu v roce 2007 jí odposlouchávala telefon, aby získala informace o jejích dalších krocích. „Jsem z toho hodně znechucená. Pokoušeli jsme se s vedením Caterpillaru několikrát navázat otevřený dialog, ale nikdy nám nevyhověli,“ řekla Guardianu Cindy Corrieová.

Média upozornila také na případ z roku 2008, kdy agentura C2i International nabídla jedné z firem Donalda Trumpa pomoc při stavbě golfového hřiště a hotelů v chráněných oblastech Skotska. Dokumenty však nedokazují, zda si Trumpova firma agenturu skutečně najala.

Většina oslovených firem dle svých slov již služeb bezpečnostních agentur nevyužívá. Samotná firma C2i International v roce 2011 zkrachovala a těsně předtím změnila své jméno.

Další informace:
The Guardian Surveillance firms spied on campaign groups for big companies, leak shows
The Guardian Inside the secret world of the corporate spies who infiltrate protests
Digital Look BA, RBS and Porsche hired surveillance firms to spy on campaign groups
CommonDreams.org Leaked Documents Expose How Corporations Use Spies to Subvert People's Movements WorldwideA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.