Žena v Británii žaluje policii: agent s ní udržoval intimní vztah

Agent, který infiltroval levicové hnutí, udržoval dva roky vážný vztah s jednou ze sledovaných aktivistek. Žena nyní žaluje policii za to, že jí zatajil svou skutečnou identitu. V Británii podobný případ odhalili už několikrát.

(gkha)

22.01.2016 11:00

Bbc

Carlo Neri požádal Andreu o ruku několik měsíců po seznámení. Ta netušila, že vede dvojí život - jeho skutečná žena a syn bydleli nedaleko jejich londýnského bytu. Repro DR

Seznámili se na mírové demonstraci, osmnáct měsíců spolu žili, zasnoubili se a plánovali založení rodiny. Takto popisuje britská levicová aktivistka, která si nechává říkat Andrea, svůj vztah s mužem, jenž měl pod falešnou identitou sledovat aktivistické kruhy, v nichž se pohybovala. O jeho skutečném životě nic netušila.

Tajný agent vystupoval pod krycím jménem Carlo Neri a s Andreou udržoval intimní vztah mezi roky 2002 a 2004. Jeho pravou identitu odhalilo v pondělí zveřejněné vyšetřování aktivistické sítě Undercover research group, na němž se podílel i list Guardian a televizní stanice BBC Newsnight.

Obě média také uvedla, že žena podala žalobu na londýnskou Metropolitní policii, která tajné vyšetřování vedla. Podvod označila za „urážlivé, chladnokrevné a psychické mučení“. Požaduje omluvu a „reálné a upřímné“ vysvětlení toho, co ji potkalo.

Andrea tvrdí, že byla zneužita bezdůvodně – stýkala se s lidmi zapojenými do odborových organizací a antirasistických kampaní, sama se ale nikdy přímo neangažovala. Žádná ze skupin, v nichž působila, nevyvíjela nezákonné či násilné aktivity.

Intimní vztah s Nerim si vykládá jeho snahou o získání větší důvěryhodnosti v kruzích napojených na Socialistickou stranu, v nichž se pod falešnou identitou levicového aktivisty pohyboval v období 2001-2005. Metropolitní policie trvá na tom, že agenti neměli sexuální styk se sledovanými za žádných okolností povolený.

Případ není ojedinělý
Deník Guardian už delší dobu přináší informace o tom, že britská policie infiltrovala od roku 1968 stovky politických skupin a sexuální kontakt mezi sledovanými ženami a agenty nebyl ojedinělý. Případ Andrey je prozatím poslední kauzou tohoto typu.

V listopadu se po čtyřletém soudním procesu Metropolitní policie omluvila sedmi ženám, které měly nevědomky dlouhodobé vztahy s tajnými agenty trvající až devět let. Ženy obdržely finanční odškodnění za prodělané trauma a policie přiznala, že vztahy považuje za manipulativní a odsouzeníhodné.

Aktivisté nyní opět požadují, aby policejní orgány zveřejnily veškeré seznamy falešných jmen dalších nasazených agentů. Eveline Lubbersová, jedna z aktivistek, která se podílela na Neriho odhalení, uvedla, že by „ženy měly být ušetřeny traumatu způsobeného pochybnostmi nad tím, kdo byl jejich skutečným partnerem“.

Advokátka zastupující Andreu Harriet Wistrichová dodává, že podvedené ženy popisují podobný průběh vztahu, který ve většině případů skončil frustrujícím způsobem: Andrea popisuje, že se Neri nervově zhroutil a začal uvažovat o sebevraždě. Výraznou změnu v chování dnes pokládá za taktiku, jak vztah ukončit.

„Policie již neprovádí dlouhodobé nasazování agentů v těchto skupinách, ale je ochotna přijmout zodpovědnost za minulé chyby,“ uvedl v oficiálním prohlášení Metropolitní policie Martin Hewitt. Dle standardních postupů ale odmítá potvrdit či vyvrátit, zda Neri pracoval jako tajný agent.

Vztahy mezi aktivistkami a tajnými agenty jsou jedním z předmětů oficiálního veřejného vyšetřování sledovacích postupů, které započalo v létě a potrvá zřejmě ještě několik let.Vlastní zpráva Undercover research group A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.