Strana zelených: Vláda se musí zabývat množícími se chybami policie

Senátoři a senátorky za Stranu zelených vyjadřují pochybnosti o přiměřenosti zásahu policie v případech, jako je akce Fénix, vyklizení statku Cibulka či žižkovská Klinika. Žádají vládu, aby se pochybeními policie zabývala.

(jb)

10.07.2015 12:24

141025_mediafax_jiri_novacek

Podle senátorky Elišky Wagnerové Policie ČR v některých případech nepostupuje zcela korektně. Foto Jiří Nováček

Strana zelených je silně znepokojena vzrůstajícím počtem případů, kdy Police ČR užila síly proti neozbrojeným občanům. Zelení se v této souvislosti snaží prosadit veřejné slyšení o Generální inspekci bezpečnostních sborů na půdě (GIBS) Senátu.

„Akce Milada, Cibulka, Klinika a Fénix vzbuzují pochybnosti o přiměřenosti zásahu a použitých prostředků. Zelení jsou přesvědčeni, že Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejímž úkolem je i dohled nad policejními akcemi, pochybila a vyzývají Vládu a Parlament ČR, aby se vážnou situací začaly zabývat,“ stojí v tiskové zprávě, kterou Strana zelených vydala k této otázce.

Podle senátorky Elišky Wagnerové Policie ČR v některých případech nepostupuje zcela korektně. „Mnohdy používá mnohem razantnější prostředky k dosažení cíle, ač by stačilo použití prostředků mnohem mírnějších. Ne ve všech případech dojde k uspokojivému vyřešení policejních přešlapů. Ostatně práce Generální inspekce bezpečnostních sborů je často předmětem kritiky, a to nejen ze strany občanů, nýbrž i ze strany policistů samotných,“ uvedla Eliška Wagnerová.

Dokladem toho byl podle Elišky Wagnerové i průběh jednání u kulatého stolu, který uspořádala pod záštitou Ústavně-právního výboru ve spolupráci s Ligou lidských práv před časem v Senátu.

Bude Senát jednat o GIBSu?
Nefungující kontrolu policejních sborů kritizuje i senátor za Stranu zelených Václav Láska. „Policejní excesy jsou výsledkem především naprosto nefungující kontroly, kterou má provádět Generální inspekce bezpečnostních sborů. GIBS je na místo toho zneužívána jako politický a mocenský nástroj ke krytí policejního násilí, nebo naopak likvidaci nepohodlných policistů,“ zdůrazňuje Václav Láska.

Václav Láska se snaží především s Ligou lidských práv prosadit veřejné slyšení o GIBS na půdě Senátu. „Problematika GIBS je dlouhodobě mojí velkou prioritou. Pokud jde o exces Cibulka, podle mého nezákonný zásah policie, je situace o to horší, že konání posvětil i státní zástupce,“ dodává Václav Láska.

Senátní slyšení k tomuto tématu vítá i senátora za Stranu zelených Ivana Cabrnochová: „Z mého úhlu pohledu se policejní přístup v těchto případech jeví coby přinejmenším nepřiměřený i unáhlený. Proto pokud se naskytne na půdě Senátu prostor pro uspořádání veřejného slyšení věnovaného práci GIBS, velmi ochotně jej podpořím.“


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.