Je třeba pomáhat v místě původu. Proto omezíme rozvojovou pomoc, zní z SPD
Jan GruberHnutí SPD navrhuje snížení rozpočtu na zahraniční rozvojovou spolupráci, ač v souvislosti s migrační krizí samo říkalo, že musíme pomáhat v místě původu. Podle Lubomíra Zaorálka jde o krok špatným směrem. Rozpočet je naopak třeba navyšovat.
Politické hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury v úterý ve Sněmovně oznámilo, že navrhne ve státním rozpočtu snížení finančních prostředků na zahraniční rozvojovou spolupráci o dvě stě milionů korun. Nyní rozpočet v této kapitole počítá s výdaji ve výši necelých sedmi set milionů korun. „Některé kapitoly nám přišly příliš velkorysé na rozdíl od jiných kapitol, které nám přišly podhodnocené,“ vysvětloval poslanec Jiří Kobza (SPD). „Sto milionů chce SPD věnovat na rezervu na nepředvídatelné okolnosti, kam bylo původně alokováno pouze šedesát milionů, a dalších sto milionů na navýšení dávek pro osoby s tělesným postižením,“ dodal Kobza.
S návrhem politického hnutí Svoboda a přímá demokracie nesouhlasí končící ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Rozvojovou pomocí pomáháme i sobě a to mnohostranně. Bohužel však neplníme své mezinárodní závazky a naši pozici vůči ostatním zemím nezlepšujeme, spíše naopak,“ řekl Deníku Referendum Zaorálek s tím, že dnes předložený rozpočet je kompromisem mezi jím vedeným rezortem a ministerstvem financí. „Žádná sláva pro rozsah rozvojové pomoci. Potřebujeme ji zvyšovat, ne snižovat,“ povzdechl si.
Zaorálek narážel na závazek, který v roce 1970 přijaly všechny státy Organizace spojených národů a který říká, že vyspělé země mají na zahraniční rozvojovou spolupráci vyčlenit sedm desetin procenta svého národního důchodu. Příspěvek České republiky je však podle údajů ministerstva zahraničních věcí téměř pětkrát nižší. V současné době jsou pak české výdaje v poměru k národnímu důchodu jedny z nejnižších v celé Evropské unii.
SPD směřuje Českou republiku do izolace
„Snižování již tak ostudně nízkých výdajů na globální podporu udržitelného sociálního a ekologického rozvoje je proti zájmům českých občanů, zaměstnanců i zaměstnavatelů. Porušit mezinárodní závazky v oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci nás sice na první pohled nebude stát víc než mezinárodní ostudu — což je ovšem přesně to, o co se izolacionistická SPD dlouhodobě a cíleně snaží. Bude to ovšem znamenat omezení spolupráce s mnoha zeměmi, další nárůst uprchlíků a v posledku i omezení obchodních příležitostí pro Českou republiku,“ řekl Deníku Referendum odborník na rozvojovou spolupráci, předseda Social Watch ČR, Tomáš Tožička.
Tožička rovněž upozornil, že Česká rozvojová agentura i odbor humanitární spolupráce na ministerstvu zahraničních věcí si dlouhodobě a těžce budoval postavení v rámci mezinárodního společenství. „Dnes jsou důležitou součástí naší diplomacie a nejspíše tou nejpozitivnější, která zachovává ještě nějaký respekt k naší zemi. Omezování jejich činnosti nás bude posouvat dále na periferii marginálních států a navíc přispěje i ke zhoršení situace v naší zemi. Každý problém, jakkoli daleko, se totiž nakonec dotkne i nás. A řešit ho dokážeme jen společně a nejlépe hned v místě, kde vznikl,“ vysvětloval předseda české pobočky Social Watch.
Když Deník Referendum poslance Kobzu konfrontoval s tím, že samotné politické hnutí Svoboda a přímá demokracie opakuje, že uprchlíkům je potřeba pomáhat v místě původu, pokoušel se odpovědi vyhnout. „To s tím vůbec nesouvisí. My chceme pomáhat našim lidem, kteří jsou ohrožení. To je naše dlouhodobá priorita,“ řekl Kobza. Obdobnými slovy odbyl i otázku, zda je v zájmu České republiky, aby své již tak nízké příspěvky na zahraniční rozvojovou spolupráci v rozporu se svými závazky dále snižovala.