Kampaň #MeToo se dostává i do ulic, první větší protest se konal v Hollywoodu

Kampaň mající dodat odvahu obětem sexuálním obtěžování a podnítit debatu o daném jevu není již pouze záležitostí sociálních sítí. První protestní průvod proběhl v místech, které jsou tradičně spojovány s americkým filmovým prostředím.

(rk)

14.11.2017 17:56

A2

Veřejná vystoupení podporovatelek a podporovatelů kampaně #MeToo byla k vidění již dříve, nědělní akce se jich však zúčastnil poprvé větší počet. Foto Pat Saperstein, HR

Podporovatelky a podporovatelé kampaně #MeToo, která v posledních týdnech vybízí skrze sociální sítě ženy i muže k otevřené debatě o sexuálním obtěžování, vyšli poprvé do ulic. Stalo se tak v neděli odpoledne v losangelském Hollywoodu. Řádově stovky lidí prošly známými ulicemi, aby demonstrativně podpořily oběti obtěžování nebo i sexuálního násilí.

Většinu protestujících tvořily ženy, které na transparentech připomínaly situace, kdy se samy staly oběťmi obtěžování. Průvod vedla jedna z inciátorek kampaně #MeToo Tarana Burke. Novináře v rozhovorech upozornila, že smyslem akce je podpořit zejména ženy z neprivilegovaného prostředí, které ve většině případů sexuální obtěžování nenahlašují.

„Za každým jedním Harvey Weinsteinem se skrývají stovky mužů ze sousedství, kteří dělají přesně to stejné. Právě probíhající debatu v Hollywoodu je potřeba rozšířit i do jiných sfér společnosti. A to se nestane bez našeho přičinění,“ uvedla Tarana Burke v tiskovém prohlášení.

Nedělní průvod začínal u slavného divadla Dolby Theater v samém centru Hollywoodu a pokračoval přes Sunset Boulevard až před sídlo CNN. Během pochodu protestující skandovali hesla jako „Kamkoliv jdeme, cokoliv máme na sobě, ano znamená ano, ne znamená ne“. Na pódiu vystoupily například herečka Lauren Sivanová nebo oscarová producentka Cathy Schulmanová.

Dopad kampaně
Kampaň #MeToo dokázala v posledních týdnech proniknout do veřejného prostoru většiny západních zemí. K výzvě již zmíněné Tarany Burke k rozšiřování vlastních zkušeností se sexuálním obtěžováním na sociálních sítích, kterou zpopularizovala herečka Alyssa Milano, se již první den přidalo téměř pět milionů žen a několik tisíc mužů.

Výzva ihned vzbudila zájem médií i veřejnosti a má reálné dopady. Mezi nejprominentnější lidi obviněné v posledních týdnech ze sexuálního obtěžování patří například slavný herec Kevin Spacey, komik Louise CK nebo někteří poslanci britského parlamentu.

„Dlouho jsme mlčely. Mnoho z nás si nese s sebou podobná traumata desítky let,“ řekla během pochodu novinářům dvaapadesátiletá Nancy Allenová, která v průvodu třímala transparent „Bylo mi pouze sedm let“.

Aktivistky a aktivisté považují podle svých slov nedělní protest za pouhý začátek. Veřejné akce na podporu kampaně #MeToo jsou nyní svolávány i do dalších měst.


Další informace:
The Guardian #MeToo: thousands march in LA as sexual misconduct allegations continue
BBC News Hollywood holds #MeToo march against sexual harassment
USA Today #MeToo: Hundreds in Hollywood march against sexual harassment


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.