Polsko zvyšuje výdaje na zbrojení, armádu chce až zdvojnásobit

Současné polské vojsko o síle 100 tisíc mužů a žen se má do roku 2030 rozrůst o 50 tisíc domobranců a dalších 50 tisíc profesionálních vojáků. Příslušnou legislativu podepsal v pondělí prezident. Reforma vyjde na více než bilion korun.

(pjed)

24.10.2017 22:13

A1

Už dnes vydává třikrát lidnatější Polsko na armádu více než čtyřnásobek toho co Česká republika. Foto archiv WP

Polská politická reprezentace se rozhodla výrazně navýšit státní příspěvek na armádu. Má tak být činěno postupně v průběhu příštích třinácti let. Podle předběžně schváleného plánu má stoupat ze současných dvou procent HDP celkem na 2,5 procenta v roce 2030, v orientačním přepočtu tedy z 217 miliard korun vydávaných nyní na 296 miliard.

V průměru by tak mělo Polsko vydat v průběhu dalších třinácti let na zbrojení a obranu o 79 miliard každý rok více. Veřejnosti to v pondělí oznámil polský prezident Andrzej Duda, jenž dal svým podpisem příslušným plánům formu zákona.

Peníze mají být využity konkrétně na modernizaci i rozšíření stavu ozbrojených sil, a to až na dvojnásobek současného velikosti. Jestliže tedy mají polské ozbrojené síly dnes přibližně 100 tisíc příslušníků, v roce 2030 by měly mít až 200 tisíc. Čtvrtinu z této armády přitom mají tvořit takzvané Síly teritoriální obrany – nová polská domobrana. Zbytek mají být další profesionální vojáci.

„Není potřeba vysvětlovat, že náš stát chce mít silné a efektivní ozbrojené síly. Síly, jež budou schopné v čase ohrožení Polska bránit polské hranice, síly, jež budou s to chránit naše občany (...) S plány na navýšení rozpočtu a dalšími opatřeními vyslovili již souhlas jak vládní, tak opoziční poslanci (...) Jedná se příkladný akt národní shody,“ uvedl prezident Duda během podpisového ceremoniálu.

Polsko zvyšovalo výdaje na zbrojení už v minulých letech, a to v reakci na ruskou anexi Krymu a válku na Ukrajině. Po nástupu vlády národoveckého Práva a spravedlnosti se ustálil státní příspěvek na dvou procentech HDP – oficiálně dohodnutém podílu, který však v rámci NATO vydávají jen Spojené státy, Británie, Řecko a Estonsko. Nyní má tedy růst dále.

Zastánci opatření mezi komentátory vyzdvihují ochotu Poláků vyhovět výtkám, že menší státy NATO nedávají na armádu podobný přiměřený podíl příjmu, a nechávají si tak svou obranu dotovat od ostatních, zejména od USA.

Kritikové opatření ovšem upozorňují na zveličování aktuálních bezpečnostních rizik. Varují také před plýtváním, militarizací společenských nálad i hrozícími závody ve zbrojení.


Další informace:
Radio Polskie Polish president signs defence spending boost into law
AP Poland commits to spend 2.5 percent of its GDP on defense
Notes from Poland The Strong and the Weak: Poland and the New International Order
CNN News Poland welcomes thousands of US troops in NATO show of force
Reuters Poland plans Trump-era defense spending splurge, critics say 'unrealistic'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.