Natěšení polští houbaři narušili americké tankové cvičení

Desítky Poláků ignorovaly výzvy a varování a po deštivém víkendu vyrazily do lesů okolo města Zaháň, kde právě probíhalo cvičení americké obrněné techniky. Velící důstojník v posledku raději odložil střelby.

(pjed)

12.10.2017 22:52

A1

Polská houbařská vášeň je nejméně tak intenzivní jako česká. Foto NA, flickr.com

Nezvyklý problém museli řešit před několika dny velitelé 1. divize 2. obrněné brigády pozemních sil Spojených států během plánovaného cvičení tanků, houfnic a obrněných vozidel u města Zaháň v západním Polsku. Do oblasti, v níž se mělo cvičit, se totiž po deštích z minulého víkendu vypravili natěšení polští houbaři.

Po celém regionu visely řadu dní dvojjazyčné plakáty varující před vstupem do ohraničené zóny. Po víkendu se navíc vytvořila v oblasti hustá mlha, která znesnadňovala orientaci. Ani jedno z toho ale nezabránilo desítkám hledačů hub vyrazit právě na pomyslné bitevní pole.

Velící důstojník John Donlin tak musel nakonec střeleckou část nácviku přerušit. „Letošní houbařská sezóna je v Polsku mimořádně bohatá a jak je vidět, Poláci nedopustí, aby se cokoliv postavilo mezi ně a jejich kurki a borowki. Byť by to byly americké tanky,“ uvedl k události Daniel Tilles z webu Notes from Poland.

Zpravodajové z agentur doplňují, že cvičení americké obrněné techniky proběhlo nakonec celé, jen se zpožděním. Dle BBC se přitom řešil podobný problém před několika týdny při cvičení ruské armády v Bělorusku, tam však manévry přerušeny nebyly.

Americká vojenská přítomnost v regionu vzrůstá na žádost místních vlád soustavně od ruské anexe Krymu v roce 2014. Aktuálního cvičení se zúčastnilo celkem 3300 vojáků, kteří slouží na různých základnách v Polsku a v blízkých pobaltských republikách.

Další informace:
Der Tagesspiegel Die "Dolch-Brigade" lernt Polen kennen
Novite.com Polish People Picking up Mushrooms have Interrupted US Military Exercises
BBC News Army exercise blunts bumper Belarus mushroom harvest


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.