Polsko rozmístí americké protirakety u hranice s Ruskem

Americké střely Patriot nebudou rozmístěny u Varšavy, jak se plánovalo, ale u města Morag, poblíž královecké oblasti. Podle polského ministerstva obrany byl záměr přehodnocen „z technicko-logistických důvodů“.

(pjed)

21.01.2010 08:24

Patriot_missile_batter_at_sunset

Při umísťování Patriotů nebrala polská vláda ohled na strategické dopady rozhodnutí. Nabízí se tak otázka, na co ohled brala. Foto internet

Zástupci polského ministerstva obrany včera oznámili, že u severopolského města Morag vyroste nová protiraketová základna. Měla by na ní být umístěna baterie střel Patriot, určená k ničení raket krátkého doletu, a rovněž sto amerických vojáků, převelených ze základen v Německu.

O plánu na zbudování základny se v Polsku ví už od loňského prosince. Dosud se ale soudilo, že bude stát u hlavního města. Morag se nachází přibližně sto kilometrů na jih od královecké oblasti – to jest v blízkosti ruských hranic.

Na dotaz reportéra rádia RMF FM, proč byl původní plán opuštěn, mluvčí ministerstva Janusz Sejmej odpověděl: „Klíčovým faktorem byly technické a logistické důvody.“ Sám polský ministr obrany Bogdan Klich pak ještě ujistil Gazetu Wyborczu, že „při rozhodování nebyl brán ohled na důvody strategické povahy“.

Reakce některého z ruských či amerických představitelů se v polském tisku zatím neobjevila. Několik listů pouze citovalo ruské vojenské analytiky, dle nichž bude změna plánu považována za nepřátelské gesto vůči Moskvě a jako takovou ji Kreml brzy okomentuje.

Dohoda o zřízení americké základny se střelami Patriot je součástí zvláštní smlouvy, jež byla polské vládě nabídnuta po opuštění záměru umístit v zemi část globálního protiraketového deštníku. Součástí sejného deštníku měl být i radar v českých Brdech.

Další informace:
Polskie Radio  Poland’s US Patriot missiles close to Russian border
Novinky.cz  Do Polska zamíří američtí vojáci, po nich případně rakety PatriotA co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.