Redaktor Deníku Referendum Lukáš Senft dostal novinářskou křepelku

V Havlíčkově Brodě nadace Českého literárního fondu dnes ocenila redaktora rubriky Názory a sloupkaře Deníku Referendum Lukáše Senfta.

(red)

18.05.2017 16:05

Senft_havbrod

Lukáš Senft: Chtěl bych pomáhat k překonávání předsudků a propastí ve společnosti. Foto Jakub Patočka, DR

V Havlíčkově Brodě dnes dostal redaktor Deníku Referendum Lukáš Senft cenu Novinářská křepelka, určenou pro novináře do třiatřiceti let. Cenu udílí Nadace Českého literárního fondu od roku 1992. Spolu s ním se letos stejného ocenění dostalo Lukáši Prchalovi z Aktuálně.cz. Cenu Lukáši Senftovi předal člen poroty a redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.

Lukáš Senft ocenění dostal za svůj sloupek v Deníku Referendum, který píše od října 2014. Za tu dobu vydal 123 textů. V laudatiu, které na místě přednesl Senftův kolega mezi sloupkaři v Deníku Referendum a člen poroty Lukáš Jelínek, zdůraznil jeho zřetelnou příslušnost k pojetí novinářské práce, jež je pro Deník Referendum typické.

Lukáš Jelínek vyzdvihl osobitý styl Lukáše Senfta a podtrhl, že navazuje na velká jména mezi sloupkaři v DR, jako je Ivan Štampach, Ondřej Vaculík, Alena Zemančíková, a současně patří do skupiny autorů, kteří v Deníku Referendum vstoupili do obecnějšího povědomí, jako Jaroslav Bican, Petr Bittner, Vratislav Dostál, Gaby Khazalová, Fatima Rahimi, Saša Uhlová, Zuzana Vlasatá či Zuzana Válková.

Lukáš Jelínek citoval ze sloupků oceňovaného pasáže, které pak shrnul postřehem staršího redakčního kolegy Jana Šíchy: „Jeho články jsou soustavnou poučenou prácí vycházející z evropskcýh humanistických principů s explicitním úběžníkem v křesťanství. V Deníku Referendum našel spřízněné duše vyznávající názor, že Kristus je levičák i ekolog.“ Sám Lukáš Jelínek pak v závěru své oceněni shrnul: „Styl Lukáše Senfta jsem si oblíbil také proto, že v době, v níž mnozí podléhají podivné módě boje s tak zvanou politickou korektností, umí být svéhlavý, přitom otevřený diskusi, a umí být břitký, ale ne vulgární.“

Lukáš Senft při přebírání ceny řekl, že se snaží svou novinářskou prací překonávat bariéry a předsudky. Poděkoval za ocenění, které označil za povzbuzení do další práce.

Novinářské křepelky udílí od roku 1992 nadace Český literární fond vedle hlavní Ceny Karla Havlíčka Borovského. Tu letos dostala Kateřina Šafaříková. Cenu za celoživotní dílo obdržel Karel Pacner. Letošní Novinářská křepelka pro Lukáše Senfta je prvním případem, kdy cenu, až dosud udílenou výhradně novinářům z velkých médií hlavního proudu, dostal některý z členů redakce Deníku Referendum.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.