Britští labouristé stahují náskok konzervativců, musí však ještě přidat

Podpora strany vedené Jeremym Corbynem tři týdny před volbami narůstá. Náskok toryů premiérky Mayové je ale stále velký. Stoupenci Corbyna si slibují posun od debaty nad novým důsledně sociálním programem.

(rk)

16.05.2017 14:30


Spoluautor: Petr Jedlička

4314488550_6a86ce012b_o

Jeremy Corbyn věří, že cestou k volebnímu úspěchu je programový posun vlevo – směrem k tlumení sociálních těžkostí chudší části populace. Velká část jeho vlastní strany tomu však stále nevěří. Foto Chris Beckett, flickr.com

O čtyři, pět nebo i šest procent snížila britská Labour Party Jeremyho Corbyna za poslední týdny náskok na vládnoucí konzervativce, jež vede premiérka Theresa Mayová. Odhalují to poslední průzkumy společností Opinium, ORB a YouGov. Corbynovi labouristy chce volit aktuálně na 32 procent Britů rozhodnutých jít 8. června hlasovat. Znalci připomínají, že jde o dvě procenta více, než strana získala při posledních parlamentních volbách. Do nich vedl labouristy tehdy Ed Milliband.

Podpora Konzervativní strany je ovšem stále podstatně vyšší. Premiérka Mayová se rozhodla vyhlásit předčasné volby ve chvíli, kdy rozdíl mezi oběma stranymi přesahoval dvacet procent, což je v tradiční demokracii ohromný rozestup.

„Zdá se, že náskok konzervativců se pomalu snižuje, za poslední tři týdny o čtyři procenta. Přesto rozdíl až patnácti procent jim prozatím dodává pohodlné vedení,“ uvedl k současnému trendu ředitel výzkumné agentury YouGov Anthony Wells pro The Independent.

Většina znalců britského dění dosud nepochybuje, že labouristé předčasné volby prohrají. Vedle preferenční ztráty zůstává strana též ještě rozdělená po sporech ohledně Brexitu a vleklém boji o předsednictví, přičemž velká část poslanců spolupracuje s Corbynovým levicovým vedením jen velmi neochotně. Premiérka Mayová navíc odmítla přímou předvolební konfrontaci v televizních debatách. Hlavní strana opozice se tak může vymezovat vůči vládě jen nepřímo.

Část stoupenců labouristů ještě doufá ve změnu po propagaci nového důsledně sociálního programu, v němž strana slibuje mimo jiné zrušení školného, převzetí kontroly nad energetickými společnostmi a zestátnění železnic. Dle jiných je ale rozdíl v preferencích nedosažitelně veliký.

Současné vedení Labour Party přitom potřebuje docílit výsledku, jenž bude výrazně lepší než v posledních volbách. Jinak jej přestanou dle znalců podporovat vlivné odborové svazy a pro Corbynovi oponenty nebude potíž současného předsedu sesadit.

LibDem i UKIP padají
Zmíněné průzkumy dále ukazují, že labouristé, ale i konzervativci, získávají v posledních týdnech soustavně podporu někdejších voličů menších stran, zvláště prounijních liberálních demokratů a evroskeptického UKIPu.

Podpora třetích liberálních demokratů vedených Timem Farronem zůstává stabilně pod hranicí deseti procent, v posledních týdnech dokonce klesla na osm.

Podpora UKIPu poklesla už pod pět procent. V některých klíčových obvodech přitom strana, jíž vede aktuálně Paul Nuttal, stáhla i svoje kandidáty pro předčasné volby.  UKIP se tak snaží podpořit ty nominanty konzervativců, kteří slibují podporovat tvrdý Brexit, a zároveň zachovat zbytky vlivu.

„Podpora UKIPu se propadla hned na začátku kampaně a nyní postupně klesá. Ačkoliv se předpokládal nástup liberálních demokratů, prozatím jejich preference zůstávají nízké a stále klesají,“ shrnul pro Independent Anthony Wells.


Další informace:

The Independent Labour begins to poll higher under Jeremy Corbyn than it did under Ed Miliband
The Independent Labour climbs to highest poll rating since start of election campaign
Reuters UK Conservatives have 15 point lead over Labour: Opinium poll
Evening Standard Labour at its highest rating in the polls since election campaign began
The Guardian Tories ahead by 15 points despite gain for Labour, poll finds


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.