Brněnští squatteři obsadili chátrající vojenskou jídelnu
Petra DvořákováSquatterský kolektiv Š.P.Í.N.A. využil První máj k uskutečnění své druhé akce. V opuštěném objektu bývalé vojenské jídelny uspořádal sérii koncertů. Budova má být v budoucnosti zdemolována, podle magistrátu je rekonstrukce nereálná.
Brněnský kolektiv Š.P.Í.N.A. — Šikovní Praktikanti Intelektuálně Nedostatečného Anarchismu. První máj oslavil jednorázovým symbolickým obsazením bývalé vojenské jídelny u parku Kraví hora. Objekt přezdívaný Gigant chátrá už od devadesátých let, kdy ho armáda předala městu, načež ho získala na vlastní žádost městská část Brno-střed. V roce 2010 chátrající budova utrpěla škody při požáru. Nyní má být zdemolována a areál má být přestavěn na park.
Rozšíření parku aktivisté vítají, domnívají se však, že stav budovy není tak zlý, jak se zdá z pohledu zvenčí. V prvomájový podvečer v jídelně uspořádali sérii hudebních vystoupení a přítomné vyzvali, aby veřejnosti přístupný objekt sami začali ke svým aktivitám využívat. Prostor zde dostali hip hopoví a akustičtí umělci, k dispozici bylo i veganské občerstvení. Akce se zúčastnilo několik desítek lidí.
„1. máj rozhodně není oslavou toho, že můžeme makat pro šéfy nebo vytvářet zisky pro korporace. Je připomínkou toho, že co si nevybojujeme, nám nikdo nedá, a stejně jako před více než staletím dělníci bojovali proti vykořisťování a za zkrácení pracovní doby, stejně tak i my dnes bychom měli bojovat za své hodnoty a myšlenky,“ prohlásili zástupci kolektivu Š.P.Í.N.A. Organizátoři připomněli i pět chicagských anarchistů odsouzených po prvomájových protestech k trestu smrti.
Místo ovocných knedlíků autonomní kultura
Dvoupatrová jídelna ve tvaru H byla v minulosti vyhlášená pro své ovocné knedlíky. Když dvacet let chátrající budova v roce 2010 chytla, hasiči se rozhodli budovu určenou ke zbourání nechat dohořet. Přestože ji často využívali například lidé bez domova, v době požáru se uvnitř naštěstí nikdo nenacházel. Oheň se však rozšířil i na střechu a stěny budovy se propadly. Hasiči škodu označili za nulovou.
„Stačilo několik hodin úklidu, aby vynikl elegantní prostor jídelny v přízemní části budovy, který svou podobou odkazuje na 60. léta 20. století,” tvrdí aktivisté, podle nichž je interiér kvalitní a a zachovalý. Budova by podle nich mohla sloužit jako zázemí parku nebo kulturní prostor.
„Využitím prázdného prostoru pro koncerty, přednášky, projekce a výstavy tak město může jen získat. Do doby rekonstrukce může dům nalézt využití bez nutnosti velkých investic a zároveň vznikne prostor pro ‚nezřizovanou kulturu‘. Jídelna má výhodnou polohu — je vzdálená od obytné zástavby, a přitom leží v širším centru Brna,“ apeluje kolektiv Š.P.Í.N.A., který místo překřtil na D.I.Y. space Jídelna.
To se však zdá zástupcům brněnského magistrátu nereálné. „Už při převodu na městskou část Brno-střed byl objekt stavebně technicky ve velmi špatném stavu a jeho případná rekonstrukce se jeví zcela mimo ekonomickou realitu. V prostoru bývalé menzy je navržen nástupní prostor do parku z ulice Žižkovy,“ komentoval pro Deník Referendum mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek a upozornil, že areál je určen pro využívání jakožto park i v územním plánu. Město plánuje celý areál opravit za více než milion korun a má zde vzniknout skate park, odpočinková zóna i dětské hřiště.
„Brno je v současnosti plné prázdných domů, které chátrají, ať už v rukou spekulantů či města, zatímco někteří obyvatelé města musí žít na ulici či v předražených ubytovnách. Tak jako by se spousta těchto prázdných domů dala využít pro vyřešení tíživé situace ohledně bydlení, stejně tak by v nich mohl vznikat prostor pro alternativní kulturu. Prostor pro akce organizované bez grantů či promotérů, pro akce organizované kýmkoliv z nás,” připomněli aktivisté.
Prvomájový večer v jídelně představuje druhou akci kolektivu. V únoru jednorázovým obsazením upozornili na osud opuštěné kulturní památky Dělnického domu, kterému též hrozí částečné zbourání.
Třicet tři prázdných brněnských domů
Nedávná studie, kterou si městská část Brno-střed prokázala, že tato část Brna se vylidňuje a stárne, a to jak kvůli rostoucím nájmům, tak třeba kvůli smogu. Zatímco ve třicátých letech zde žilo přibližně 130 tisíc lidí, v současnosti je jejich počet asi o třetinu menší, necelých 83 tisíc. V Brně je trh s byty vychýlený od privatizace, kdy se vytvořila privilegovaná skupina lidí žijící v městských domech v nízkým nájmem. V soukromých pronájmech však nájmy stoupají. Podle brněnského zastupitele Filipa Chvátala (KDU-ČSL) by pomohlo, kdyby město začalo stavět nové byty, jež by pronajímalo za nižší ceny a jež by zároveň snižovaly hodnoty soukromých pronájmů.
Web Prázdné domy v Brně eviduje třicet tři opuštěných budov. Za jejich nevyužíváním většinou stojí soudní spory nebo chybějící peníze na opravu. Podle Poňuchálka hodlá město nevyužívané domy ve špatném stavu opravit, rekonstruovat by se měly například dva domy v ulici Cejl a jeden dům v Mostecké ulici. Demolice místo opravy stihne kromě jídelny pravděpodobně i budovu v Plotní ulici nebo některé domy v takzvaném Bronxu. Nejvíce prázdných domů se nachází v částech Brno-střed a Brno-sever.