Chátrající Dělnický dům v Brně symbolicky obsadili aktivisté

Neformální kolektiv v neděli na několik hodin symbolicky obsadil chátrající Dělnický dům v brněnské Spolkové ulici. Aktivisté chtěli upozornit na zbytečně chátrající kulturní památku i bytovou krizi.

(pd)

23.02.2017 19:05

Brno_byty_delnicky_dum

Historický dům má ustoupit novým bytům. Tématem ale je, proč stát nechrání své vlastní památky. Foto Autonomní sociální centrum Klinika

„Chátrám kvůli spekulacím“ se jmenuje prohlášení nezávislého kolektivu, který minulou neděli na několik hodin obsadil chátrající Dělnický dům v brněnské Spolkové ulici. Budova, která byla v minulosti centrem sociálně demokratického hnutí, sídlilo v ní kino a byla centrem DJské scény, přes deset let chátrá. Přibližně stejně dlouho je pak prohlášen za kulturní památku. V obsazené budově aktivisté zorganizovali večeři, následovala hudební produkce a světelná show.

Cílem akce „nebyla prvoplánová zábava, ale poukázání na skutečnost, že zatímco v Brně panuje bytová krize a hlad po prostorech pro alternativní kulturu, přímo v centru města ziskuchtiví spekulanti nechávají chátrat celé domy, které by mohly dále sloužit všem obyvatelům města,“ píše se v prohlášení.

Akce proběhla bez střetu s policií nebo zástupci majitele. Na místě zůstaly pouze transparenty „Prázdné domy, mrtvé město“ a „Chátrám kvůli spekulaci“ pověšené z oken a ze střechy domu.

„Jde o naši první akci, ale smiřte se s faktem, že o nás neslyšíte naposled. Jsme špína za nehty, kterou nedokážete umýt, která vám dennodenně připomíná, že je tu někdo, komu nejsou lhostejné prázdné umírající domy a nenechá se zlomit lhostejností k veřejnému prostoru,“ píše se také v prohlášení.

Dělnický dům si aktivisté vybrali jako jeden z nejkřiklavějších případů zanedbávaných brněnských staveb. Chtějí ale upozorňovat na další konkrétní problémy v jednotlivých lokalitách. Do budoucna pak nevylučují ani trvalejší obsazení některé z budov.

Dům v brněnské Spolkové ulici získal svou dnešní funkcionalistickou podobu koncem dvacátých let dvacátého století. Sloužil jako centrum sociálně demokratického hnutí a odborů, několik desetiletí v budově sídlilo kino. Za první republiky se na místě scházela brněnská odnož uměleckého Devětsilu. Po sametové revoluce v budově sídlil legendární TetraHydroClub, a ta se tak stala centrem pro lidi vyhledávající elektronickou hudbu.

Na přelomu tisíciletí začal zájem o klub upadat. Tehdejší majitel dům v roce 2004, dva měsíce po jeho prohlášení kulturní památkou, prodala firmě Majordomus. Ta pak budovu o rozloze dvou tisíc metrů čtverečních vlastní dodnes.

Firma Majordomus už v roce 2005 neúspěšně žádala o zrušení památkové ochrany. V roce 2009 podala žádost o územní rozhodnutí k zamýšlenému stavebnímu projektu. Většina domu tak má padnout k zemi, aby na volném místě mohl být postaven dům s jednapadesáti byty a necelou stovkou parkovacích míst. Podle jednatele firmy Josefa Bauera firma „o rekonstruování stavby a obnovení kulturního života neuvažovala, protože takový projekt na rozdíl od výstavby bytů nemá jistou finanční návratnost.“

Podle aktivistů ale „nejde jen o lhostejnost Majordomu, ale i veřejnosti a především státu, který nečinně přihlíží chátrání památkově chráněné budovy, přestože označením budovy za kulturní památku veřejně deklaroval zájem o její zachování.“


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.