Dotace podpoří nákup moderního umění

Program ministerstva kultury podpoří nákup moderního umění. V dotačním programu by měly být řádově desítky milionů korun. Peníze z veřejného rozpočtu budou moci čerpat i soukromí galeristé.

(jnn)

18.04.2017 08:27

Chinese-art-496840_960_720

Veřejné prostředky na nákup moderního umění budou moci od června čerpat i soukromé galerie. Foto Pixabay

Vláda schválila zřízení dotačního programu na nákup moderního umění. Chce tím podpořit rozvoj sbírek umění mladšího padesáti let. Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové do nynějška instituce v nákupu moderního umění zaostávaly. O dotace si budou moci zažádat nejen veřejné instituce, ale i soukromí sběratelé.

Pro rozdělování dotací vznikne Akviziční fond, který bude rozdělovat řádově desítky milionů korun ročně. Posuzovat jednotlivé žádosti bude Rada Akvizičního fondu složená z devíti členů jmenovaných ministrem kultury. V radě zasednou odborníci z řad architektury, moderního umění a designu.

Žádat o dotace budou moci podle ministerstva kultury muzea, galerie i další subjekty hospodařící se sbírkami muzejní povahy. V praxi si tedy o dotace bude moci zažádat i soukromý sběratel. Stačí aby byla jeho sbírka zapsána do Centrální evidence sbírek.

„Myšlenka podpory nákupu moderního umění je správná, ale to že z veřejných peněz bude podpořen i soukromý sběratel, je naprosto nepřípustné,” uvedla pro Deník Referendum Milena Bartlová, historička umění a stínová ministryně kultury za Zelené.

O dotace na nákup moderního umění naopak nebudou moci žádat instituce, které jsou zřizovány ministerstvem kultury. Patří mezi ně Národní galerie v Praze, Moravské zemské muzeum a Muzeum umění Olomouc. „Naše příspěvkové organizace dostávají peníze rovnou do rozpočtu na mimořádné akvizice,” uvedla pro Deník Referendum mluvčí ministerstva kultury Simona Ciglerová.

Tyto finance mají instituce v příspěvku na provoz. „Akviziční fond je příspěvkem k realizaci Koncepce rozvoje muzejnictví v ČR na léta 2015–2020, je proto určen primárně pro rozvoj regionů,” vysvětluje Cigánková vznik fondu.

Národní galerii chybějí peníze na nákup moderního umění
Například Národní galerie v Praze si však dlouhodobě stěžuje na mizivý rozpočet na nákup nových děl. V roce 2013 zakoupila pouhá čtyři díla. Nedostatkem financí jsou podle dřívějších vyjádření ředitele galerie Jiřího Fajta postiženy všechny sbírky, nejvíce však právě sbírka moderního umění.

Komise bude při rozhodování o poskytnutí dotace hodnotit význam a kvalitu díla, jeho jedinečnost, jestli má dílo potenciál ke zhodnocení muzejní sbírky i jestli je finanční požadavek oprávněný. Dotace by měly sloužit především k nákupu umění tuzemského, ale bude možno žádat podporu i na pořízení díla zahraničního autora.

Galeristé budou moci žádat o podporu nákupu děl, která nejsou starší než padesát let, a to jak na samotné volné umění, tak i na jeho autorskou dokumentaci – tedy i na původní dokumentace instalací a autorských záznamů performancí, dokumentací architektonického návrhu, užitého umění, průmyslového designu i jeho originální dokumentace. Žádat dotace lze i na koupi autorské fotografie, původních negativů, videa nebo autorské knihy. Program by měl být spuštěn od června.

V Polsku v minulých letech také podporovali tvorbu a nákup mladého umění v regionech. Za tímto účelem u našich severních sousedů v letech 2004–2011 fungoval systém regionálních Sdružení pro podporu krásných umění. Občanská sdružení mohla žádat o podporu na nákup moderního umění a ministerstvo poskytlo na nákup uměleckého díla padesát procent financí. Zbývající sumu muselo být sdružení schopno pokrýt z jiných zdrojů.

Polsko od programu odstoupilo a rozhodlo se podporovat nákup umění žijících autorů v programu, který nabízí spolu financování i více než původních padesát procent z částky ceny díla. Větší část rozpočtu programu však jde do čtyř nejvýznamnějších polských galerií. V programu bylo zatím investováno v přepočtu 1,8 miliardy korun.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.