Národní knihovna hledá ředitele

Ministr kultury Daniel Herman vypsal dlouho odkládané výběrové řízení na ředitele Národní knihovny. Jedním z jeho hlavním úkolů bude zdárně provést instituci poslední fází rozsáhlé rekonstrukce.

(jg)

06.04.2017 07:15

Aktualizováno: 07.04.2017 10:50

Wmc_klementinum

Ministr kultury před dvěma lety slíbil vypsání výběrového řízení na nového ředitele Národní knihovny. To však byl vypsáno teprve nyní. Foto WmC

Ministerstvo kultury vypsalo výběrové řízení na nového ředitele Národní knihovny. V jejím čele od dubna 2015 stojí bývalý ředitel Metodického centra moderní architektury Národního památkového ústavu Petr Kroupa. Ministr kultury Daniel Herman jej jmenoval ředitelem poté, co ve vedení knihovny skončil v řádném výběrovém řízení zvolený Tomáš Böhm a vzápětí rezignoval i dočasně pověřený ředitel Miroslav Rovenský.

„Pana doktora Kroupu jsem pověřil řízením Národní knihovny s jasným záměrem stabilizovat situaci v této významné příspěvkové organizaci, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo kultury. K tomu došlo, proto po dvou letech ministerstvo vyhlašuje výběrové řízení na pozici ředitele. Navíc se blíží konec volebního období a chci mít všechny úkoly splněny," řekl Deníku Referendum ministr kultury Daniel Herman.

Národní knihovna je centrální knihovnou České republiky, která vykonává řídící funkce v systému českých veřejných knihoven. Disponuje univerzálním knižním fondem a mimo něj uchovává i speciální sbírky a konzervační fond. Celkově má knihovna ve svých sbírkách přes sedm milionů dokumentů. V knihově je registrováno přes osmadvacet tisíc čtenářů a čtenářek. A ročně vyřídí kolem šesti set tisíc výpůjček.

Knihovna v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která byla započata v roce 2011 a měla by být dokončena v roce 2021. Během letošního roku by měla proběhnout druhá fáze rekonstrukce. V příštím roce se počítá se startem poslední třetí fáze, do které byly s ohledem na značné časové prodlevy sloučeny původně plánované etapy tři, čtyři a pět. Úkolem nového ředitele tak bude mimo jiné provést knihovnu zdárně tímto procesem.

Poslední etapa rekonstrukce přinese významné omezení provozu knihovny pro veřejnost. Stávající ředitel Kroupa v minulém roce vyvracel obavy z uzavření knihovny. Jako pravděpodobnou uváděl variantu otevření „paralelní knihovny“, které je však závislé na nalezení vhodných prostor. Hovořil například o budově Kongresového centra.

K rozsáhlé rekonstrukci Národní knihovna přistoupila po krachu záměru zbudování zcela nové budovy. Mezinárodní architektonická soutěž na návrh Národní knihovny byla vypsána před jedenácti lety a v roce 2007 odborná porota vybrala návrh Jana Kaplického. Nicméně kvůli četným sporům ohledně regulérnosti celé soutěže a financování výstavby byl celý záměr zrušen. Tehdejší ministr kultury Václav Jehlička v roce 2008 veřejnosti oznámil, že nová knihovna postavena nebude.

Národní knihovna chtěla novou hlavní budovou řešit dlouhotrvající problém s nedostatkem prostoru pro skladování knih. Avšak podle hlasů odborníků probíhající rekonstrukce historického areálu Klementina dále snižuje kapacity knihovny, přestože současně dochází k rozšiřování centrálního depozitáře v Hostivaři.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.