Jean-Luc Mélenchon, hlas nejen francouzské rebelie
Petr ChalušPetr Chaluš se vymezuje vůči šířícímu se vnímání Jeana-Luca Mélenchona jako levicově-zatvrzelého a protievropského politika. Dle něj je spíše odpovědí na nespokojenost části společnosti s celkovým směřováním Francie a dnešního světa vůbec.
Předvolební průzkumy před francouzskými prezidentskými volbami přinášejí zajímavá čísla — pro 44 procent mladých lidí je volbou Jean-Luc Mélenchon. Celkově má Mélenchon v průzkumech podobnou šanci na vítězství jako další tři silní kandidáti na prezidenta (Macron, Le Penová, Fillon). Hlavní média Mélenchona prezentují jako zástupce radikální levice, ačkoli je spíše protisystémovým hlasem naštvaných Francouzů (la France insoumise).
Před pár měsíci jsem mluvil s francouzskými přáteli, kteří sdíleli svůj pocit, že nálada Francouzů je více než „blbá“. Mysleli naprosto vážně, že Francouzi mají už dost nefunkční demokracie, nedůvěřují své politické reprezentaci a hodlají s tím něco udělat. Jsou možná citlivější na úroveň demokracie než jiné národy, určitě mnohem více než například my. A jsou pravděpodobně i akčnější, pokud jde o důrazné vyjádření nesouhlasu.
Mélenchon staví na jednoduchém základu demokracie, trvá na důsledném dodržení „Liberté, Égalité, Fraternité“. Důležitým cílem jeho programu je zastavit rostoucí nerovnosti ve společnosti způsobené mocí oligarchie, která je propojená s politikou. Navrhuje změny ústavy, které posílí vliv každého člověka na svou (šestou) republiku.
Běžné průzkumy ho řadí na 3-4 místo.