Francouzská levice demonstrovala, měnit chce vládu i zřízení

Levicoví kritici současné vlády vyšli do ulic při příležitosti prvního jubilea volebního vítězství Françoise Hollanda. Menší demonstrace zorganizovala také pravice.

(pjed)

07.05.2013 20:53

A1

Vůdčí postava Levicové fronty Jean-Luc Mélenchon hovoří s novináři. Foto Alain Bachellier, flickr.com

Desetitisíce stoupenců radikální a důsledné levice se dle agentur zapojily do protestů, jež se konaly o víkendu ve francouzských městech. Dělo se tak při příležitosti prvního jubilea volebního vítězství Françoise Hollanda, současného prezidenta ze Socialistické strany. Hlavním motivem protestů byla kritika Hollandova dosavadního vládnutí. Někteří z protestujících požadovali rozchod s neoliberální politikou a opatřeními, k nimž prý Francii tlačí Německo. Jiní vyzývali přímo ke svržení Páté republiky, zvolení ústavodárného shromáždění a vytvoření nového – občanštějšího – zřízení.

„Nechceme vládu světa financí! Nechceme politiku škrtů! (...) Je třeba povstat proti opatřením, která nás vedou do zkázy,“ řekl před demonstranty v Paříži Jean-Luc Mélenchon, vůdčí postava Levicové fronty, který sdružuje většinu uskupení radikální a důsledné levice v zemi.

„(Prezident) Hollande se stává malým monarchou, jenž brání zájmy akcionářů a velkého businessu (...) Zkušební období (Hollandovy) vlády skončilo. Nechť je tento den začátkem obratu ke skutečně levicové politice,“ řekl Mélenchon dále.

Právě sobotní demonstrace v Paříži byla z víkendových nejmohutnější. Na pochod z Náměstí Bastilly na Náměstí národa dorazilo dle policie 30 tisíc lidí. Organizátoři uvádějí až 180 tisíc. Účastníci mávali rudými prapory a skandovali tradiční levicová hesla. Část z nich si přinesla košťata – symbol „zametení“ se starým zřízením.

Rozšíření vlády
Dle dalších Mélenchonových slov, která se objevila v neděli v listu Le Parisien, se může přičinit o žádoucí změnu i sám Hollande – rok od voleb je údajně vhodná doba pro změnu složení vlády tak, aby zahrnovala více levicových stran. Spíše středového a podle Mélenchona ne-dost-kompetentního premiéra Jeana-Marca Ayraulta by měl též nahradit nějaký levicovější socialista, například Arnaud Montebourg – současný ministr obnovy průmyslu.

„(Hollande) by se měl vrátit k levici, tam, kde stál, když byl zvolen,“ připomněl Mélenchon s odkazem na fakt, že on sám Hollanda v loňských volbách podpořil a že bez hlasů důsledné levice by se prezidentem nestal.

„Vláda s účastí celé levice bude mít spíš šanci vyřešit nejpalčivější problémy dneška – nezaměstnanost, stagnaci hospodářství, nárůst životních nákladů a pokles kupní síly (...) Zároveň také spíš získá zpět důvěru veřejnosti,“ doplnil Jean-Luc Mélenchon.

Protestovala i pravice
Vedle stoupenců levice demonstrovali o víkendu také odpůrci homosexuálních sňatků, práva párů stejného pohlaví adoptovat děti a umělého oplodnění. Jejich shromáždění ve Štrasburku, Paříži, Lyonu, Montpellier či Toulouse se zúčastnilo zpravidla okolo jednoho tisíce lidí.

Neogaullistický Svaz pro lidové hnutí (UMP) zároveň zahájil o víkendu kampaň s názvem Fiasko, v níž chce upozornit na nesplněné Hollandovy sliby. Konkrétní podoba celé kampaně není doposud známa. Podle informací francouzských médií však UMP nechal již vytisknout 150 tisíc plakátů a tři miliony letáků s příslušně kritickým obsahem.


Další informace:
France 24 Thousands mark Hollande's first year with protests
The Guardian French voters have had enough of François Hollande and his government
The Local – France Hollande's first year marked with protests

O hodnoceních dosavadního výkonu prezidenta Hollanda ve funkci více zde.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.