Sněm ANO bez překvapení: Babiš třímá vše pevně v rukou
Jakub PatočkaVíkendový sněm Babišova politického hnutí ANO skončil bez překvapení. Oligarcha získal pravomoc zasahovat na všech úrovních do složení kandidátek. Oživené úvahy o Stropnického prezidentské kandidatuře zvyšují tlak na Zemana.
Víkendový sněm hnutí ANO skončil bez překvapení. Andrej Babiš se stal znovu předsedou. Jeho politický subjekt na sněmu rozhodl o dalším posílení jeho osobních pravomocí. Už tak značně neortodoxní stanovy, které nemají v demokratické politice obdobu a už nyní připomínaly spíše organizační strukturu přísně shora dolů řízené firmy, se mění tak, že kritici mluví o zavedení „vůdcovského prinicpu“. Babiš získal pravomoc zasahovat do kandidátek na všech úrovních.
Média si všímala obměny na postech místopředsedů: za „nové tváře“ zprávy označují ministry Brabce a Stropnického. Že se jedná přeceňované téma dokládá i skutečnost, že žádná zpráva neobsahovala informaci o tom, koho tandem ministrů v nejužším vedení ANO nahradil. V roce 2015 byli zvoleni Radmila Kleslová a poslanec Jan Volný. Ten ale v mezičase nedokázal obhájit ani post zastupitele v Chodové Plané.
A Radmila Kleslová už delší čas není ani členkou Babišova politického hnutí, aniž by kdokoli pociťoval potřebu uvolněný místopředsednický post obsadit. Hnutí tak pokračuje ve své tradici, kdy se místopředsedů zvolených v roce 2013 Babišově vůli navzdory krátce po sněmu zbavilo (z jejich fotografií tehdy na webových stránkách hnutí zůstaly jen popisky), a pak dva roky fungovalo zcela bez místopředsedů. Když jsme před dvěma lety vyjmenovali čtyři jména místopředsedů jejich nově zvolenému nástupci Petru Vokřálovi, nevěděl, o koho se jedná.
To je důležitý kontext pro „vysokou podporu“, kterou podle některých médií získal při volbě místopředsedy ministr obrany Martin Stropnický. Podle některých ohlasů to znamená, že Stropnický by se mohl stát kandidátem hnutí ANO na prezidenta. Hnutí prý o vlastním kandidátovi uspořádá vnitrostranické „referendum“.
Při pečlivé režii sněmu, která si tentokrát pohlídala i to, aby Babiš nedostal celých sto procent hlasů, to lze těžko pokládat za náhodu. Zvláště s ohledem na to, kolik se toho v posledních měsících namluvilo o Babišově alianci s Milošem Zemanem. Manévrem s možnou Stropnického kandidaturou si Babiš rozšiřuje prostor. Na jedné straně získává páku na Zemana, na druhé straně mu Stropnického možná kandidatura slouží jako argument pro relativně početný segment potenciálních voličů, kteří už Zemana na Hradě nechtějí.
Otázka prezidentských kandidátů se bude definitivně rozhodovat až po parlamentních volbách. Pravomoc rozhodovat o jednotlivých kandidátech ANO sněm beztak právě vložil do Babišových rukou. Nechat až do sněmovních voleb téma otevřené tak, aby alespoň před voliči v úvahu připadaly obě možnosti, je pro Babiše nejvýhodnější.
Babiš se na sjezdu znovu opakovaně vymezil proti politické třídě jako celku. Zveřejněný politický program ale Babišův politický podnik staví podle některých médií „až překvapivě jasně“ na pravici: „Hnutí ANO totiž slíbilo snižovat daně a zdravotní a sociální odvody, zastavit investiční pobídky a podporu odmítá i zavedení sektorové daně,“ napsal deník Aktuálně.cz. O závažnosti, kterou programu hnutí ANO přikládá, ale nejlépe vypovídá skutečnost, že jej nelze najít na jeho webu. Úvodní stránku politického hnutí ANO tvoří žertovné video, které se těžkopádně vysmívá kritikům Babiše („Super video!“ posted by Andrej Babiš).
Ukazuje se každopádně, že přes zřejmé potíže ČSSD, pokládá Andrej Babiš nejsilnější parlamentní stranu za svého hlavního protivníka. Svědčí o tom i titulek v jeho idnes.cz, který napovídá, jak bude vypadat předvolební komunikační strategie majitele Agrofertu: „Se Sobotkou se míjíme, je velmi formální, byrokratický, řekl Babiš.“
Za cíl v podzimních volbách Andrej Babiš označil výsledek, který mu umožní vybrat si, s kým bude vládnout. S kým bude kandidovat, už si vybrat může.